[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

کدام پایتخت فرهنگی، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

شیراز به راستی داعیه‌دار پایتخت فرهنگی ایران است و به طور حتم، این عنوان فاخر برخاسته از مشاهیر این سرزمین به سردمداری حافظ، سعدی، خواجوی کرمانی و بزرگانی از این دست است. اگرچه بیشترین اعتبار شهر متکی بر حماسه معنوی مشاهیر آن است؛ این ارزش سترگ فرهنگی منافاتی با بهره‌برداری‌ در عرصه‌های دیگر نخواهد داشت. وضعیت کنونی کشور ایجاب می‌کند از همه پتانسیل‌های موجود در راستای درآمدزایی استفاده کرده و حوزه‌های  کارآمد را به سادگی در محاق فراموشی رها نکنیم. از این رو، کارشناسان در سده جاری، حوزه گردشگری را به عنوان مهم‌ترین راهکار کسب درآمد ملت‌‌ها معرفی می‌کنند و بر این باورند که اقتصاد نوین جهانی بر این پایه استوار خواهد شد. خوشبختانه کشور ایران از مربع‌‌ها و مثلث‌های  متعدد گردشگری برخوردار است و با شیوه‌های درست سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های تبلیغاتی، می‌توان به راحتی از این حوزه به درآمدزایی شگفت‌انگیزی دست یافت. در نظر داشته باشیم که در سال‌های نه چندان دور سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از لحاظ درآمدزایی جایگزین وزارت نفت و وزارت صنعت و معدن خواهد شد و چنانچه سودای ایرانی سربلند و باعزت داشته باشیم، باید در زمینه تکریم گردشگران داخلی و خارجی، سرمایه‌گذاری‌های مادی و معنوی همه‌جانبه انجام دهیم.
شاید بزرگ‌ترین رسالت مسئولان کشور در برهه کنونی و در عرصه‌های  مختلف، توجه روزافزون به جاذبه‌های گردشگری باشد. شهر شیراز همچون نگینی بر انگشتری فارس در زمینه تجمیع مؤلفه‌های گردشگری می‌درخشد و شاعران برجسته شهر شش هزار ساله، جایگاه برجسته‌ای در این عرصه دارند. امروز جهانیان شهر شیراز را با بزرگانی چون لسان‌غیب و شیخ اجل می‌شناسند و حکیمان نظم و نثر برای این خطه اعتباری جاودانه به غنیمت آورده‌اند. 
شاید در برهه معاصر کم‌ترین وظیفه مردم و مسئولان، ادای دین به آرامگاه‌های ابدی این بزرگان باشد؛ چراکه آنها در پرتو قریحه والای معرفتی خویش توانسته‌اند آینده ایران و فارس را در عرصه‌های مختلف توانمندسازی کرده و با پرداختن به هنر و معرفت گرانمایه آنها، می‌توان مسیر پیشرفت و تکامل را در عرصه‌های ادبی، هنری، اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی تضمین کرد. 
خوشبختانه در سال‌های اخیر تلاش‌های صورت گرفته از سوی دستگاه‌هایی که دغدغه فرهنگی داشتند به ثمر نشسته و با تأمین بودجه و همکاری نهاد‌های مختلف، آرامگاه شاعران گرانقدر پارسی و قلمرو اماکن تاریخی گسترش شایان توجهی یافته است. اما این مسئله زمانی ارزش مضاعف می‌یابد که ساختار بصری مجموعه، دستمایه‌هایی از ذوق و سلیقه دست‌اندرکاران در زمینه رسیدگی به موارد خرد و عیان را هم در خود بپروراند و فضای سبز آرامگاه در پناه اشعار جاودانه حکیمان سخن، منظره چشم‌نوازی به گردشگران تقدیم کند. 
متأسفانه قسمت‌های زیادی از فضای سبز آرامگاه سعدی در محاق فراموشی و بی‌توجهی به حال خود رها شده است و رسیدگی نکردن به قسمتی از طبیعت چشم‌نواز مجموعه، باعث حیرت گردشگران و تأسف اهالی شیراز می‌شود. در حوض‌های کهن آرامگاه سعدی بنابر خاستگاه سفلای فرهنگی برخی از بازدیدکنندگان و نبود نظافت و رسیدگی به آنها، زباله‌های زیادی چشم را می‌آزارد و آب‌نما‌هایی که در روزگاران نه چندان دور به برندی جهانی برای شیراز تبدیل شده بود، امروزه محل تجمیع بطری‌های پلاستیکی شده و گردشگران با حیرت و افسوس به آنها می‌نگرند.
این در حالی است که اوایل زمستان 96 با همکاری شهرداری شیراز و دیگر سازمان‌‌ها و نهاد‌هایی که دغدغه آبادانی زیرساخت‌های فرهنگی شهر را داشتند، عملیات احیای قنات سعدی تا حدودی به سرانجام رسید و در نوروز 97 پس از تحمل سال‌‌ها خشکسالی، شاهد برکه باریکی در حوض ماهی بودیم تا همچنان جریان زندگی در آرامگاه شیخ اجل جاری باشد. اما همه این مرارت‌‌ها و اختصاص بودجه‌‌ها با مشاهده وضع نابسامان بافت گیاهی و منظره ناخوشایند گوشه‌ای از مجموعه سعدیه رنگ می‌بازد و این پرسش را به ذهن متبادر می‌سازد که آیا گسترش فیزیکی قلمرو آرامگاه بدون توجه به فضای سبز آن توجیه منطقی خواهد داشت؟ 
آشکار است که برای زیباسازی فضای سبز آرامگاه سعدی بودجه به مراتب کمتری نسبت به گسترش قلمرو آن نیاز است و به وجود آوردن محیطی دل‌نواز که فضای روحانی اشعار سعدی را بر محیط پیرامون طنین‌انداز کند، به مراتب از درجه اهمیت و اولویت بیشتری برخوردار خواهد بود. 
در کنار این مسئله، گران‌فروشی و قیمت‌های نجومی‌کسبه‌ای که در آرامگاه‌های حافظ و سعدی به فعالیت مشغول هستد بر مکدر شدن خاطر بازدیدکنندگان می‌افزاید. در آرامگاه‌های شاعران گرانقدر پارسی، قیمت یک ظرف کوچک بستنی و فالوده شیرازی که در سطح شهر سه هزار تومان به فروش می‌رسند، به بهای هشت تا ده هزار تومان عرضه می‌شود و نکته جالب در این است که تمامی ‌قیمت‌‌ها روی تابلو در معرض دید مشتری قرار دارند. فروشندگان، دلیل گرانی را اجاره‌بهای سنگین غرفه‌‌ها قلمداد می‌کنند و به این نکته اشاره می‌کنند که سازمان تعزیرات با در نظر گرفتن اجاره‌های بسیار زیاد غرفه‌‌ها، مجوز اخذ قیمت‌های نجومی‌را صادر کرده است. شاید گرفتن اجاره‌بهای نجومی ‌از غرفه‌های اماکن تاریخی در کوتاه‌مدت بتواند وضعیت مالی نهاد‌های ذی‌ربط را اندکی بهبود بخشد؛ اما در نظر داشته باشیم گران‌فروشی در اماکن تاریخی در بلندمدت اثرات نه چندان مطلوبی برای وجهه گردشگری ایران و فارس در پی خواهد داشت و از حجم علاقه‌مندانی که در پی سفر به این خطه هستند، می‌کاهد. به همین دلیل راهکار‌های منطقی ایجاب می‌کند فعالان این عرصه، اندیشه‌های بلندمدت جلب گردشگران را جایگزین وسوسه‌های آنی در حوزه درآمدزایی کرده و بر هویت مهمان‌دوستی فارسی‌‌ها و اصالت شیرازی‌‌ها تأکید بیشتری نمایند. 
آشکار است برای مسافرانی که به شهر شش هزار ساله شیراز قدم می‌گذارند، بازدید از مراکز مدرن تجاری در اولویت نخواهد بود. بلکه گردشگران خارجی و ایرانی خواهان ادای دین و بازدید از آرامگاه‌های  شاعران گرانمایه‌ای چون حافظ و سعدی هستند. 
در نظر داشته باشیم که دشمنان ملت ایران در کمال ناجوانمردی همه عزم خود را جزم کرده‌اند تا این کشور را به عنوان سرزمینی فاقد پیشینه تاریخی، فرهنگ‌ستیز، خشونت‌طلب و فاقد ریشه‌های تمدنی معرفی کنند. همه ما وظیفه خواهیم داشت برای پیشگیری و مقابله با این توطئه شوم، بر بن‌مایه‌های ارزشی، فرهنگی و تمدنی این سرزمین کهن تأکید ورزیده و زمینه‌ای برای حضور هرچه بیشتر گردشگران خارجی از مثلث‌‌ها و مربع‌های توریسیتی ایران مهیا سازیم. اقتصاد ایران در پناه حضور جهانگردان خارجی متحول شده و سرایز شدن پول‌های خارجی به بازارهای ایران، سد راه افزایش قیمت ارز و حضور آن در کانال‌های پنج و شش هزار تومانی خواهد شد.
به طور حتم آینده اقتصادی شهر و کشور در آینده‌ای نه چندان دور بر مؤلفه‌های گردشگری استوار است و با توجه به المان‌های ماندگار و باارزشی که از آنها برخورردار هستیم، باید به درآمدزایی همه‌جانبه‌ای در این راستا دست یابیم. برای موفقیت در این زمینه باید حقوق مادی و معنوی گردشگران داخلی و خارجی تکریم شود و از هرگونه غفلتی که ریشه در ناآگاهی و زیاده‌خواهی است، اجتناب شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی