[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

برگزاری همایش اختر چرخ ادب پروین در شیراز ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سید محی الدین حسینی ارسنجانی

Arsanjani.moiin@gmail.com

مجتمع آموزشی علم وزندگی دومین همایش اختر چرخ  ادب پروین اعتصامی را با حضور فرهنگ‌دوستان شهر شیراز برگزار كرد. 
در این همایش باشكوه فرهنگیان، اساتید دانشگاه، دانش‌آموزان علاقه‌مند، حسینی معاونت آموزش متوسطه و پناهی‌متین كارشناس مسئول مدارس غیردولتی ناحیه یك شیراز، خریدار كارشناس مدارس غیردولتی اداره كل آموزش و پرورش استان فارس، پاكدامن مسئول مركز آموزشی نیروی انسانی مدارس غیردولتی و فتوت، فرهنگی پیشكسوت در رشته ادبیات حضور داشتند. در ابتدا، مجری توانمند امیرهمایون یزدان‌پور از تمامی دست‌اندركاران، برگزاركنندگان و شركت‌كنندگان این همایش ادبی زیبا كه واقعاً پروین‌شناسی را به سطح اعلا خواهد رساند تشكر ویژه‌ای داشت. آنگاه حجت‌الله سلمان‌پناه مدیریت مجتمع ضمن عرض خیرمقدم اظهار داشت: ارج نهادن به مقام شامخ زن، شناخت آثار و اندیشه‌‌های پروین، شناخت آثار پروین در عرصه تعلیم و تربیت، آشنایی بیشتر دانش‌آموزان با پروین، گرامیداشت یاد و خاطره اختر چرخ ادب پروین اعتصامی، رویكرد جامعه‌شناسانه در اشعار پروین، نقش اشعار پروین در زمان حیات و پس از آن بر جامعه، از جمله اهداف برگزاری این کنگره است. سپس كلیپی زیبا از پروین اعتصامی به نمایش درآمد. بعد از آن، هدایت باقری اولین مقاله را با عنوان ستم‌ستیزی در شعر پروین بیان داشت: وی با ترسیم چهره فقر و محكوم كردن و تقبیح ظلم و بیداد حكام، مسیری تازه در وادی ادبیات تعلیمی گشود.
برنامه بعدی، سخنرانی مظفری بود كه درباره تحقیق در آثار پروین اعتصامی، فلسفه عرفان و تعالیم اخلاقی صحبت کرد. وی از پژوهشگران و دبیران ادبیات استان فارس و شهر شیراز خواست در مورد پروین بیشتر بنویسند. 
در ادامه، كرونی دبیر ادبیات مجتمع برای شعرخوانی در جایگاه قرار گرفت. اجرای موسیقی سنتی توسط گروه موسیقی دلكش و ارائه مقاله توسط ‌هادی‌زاده، دانش‌آموز دبیرستان فرهنگ از دیگر برنامه‌های این همایش بود. در ادامه، مجری برنامه از دانش‌آموزان كلاس ششم ابتدایی مجتمع علم و زندگی خواست نمایشنامه گره‌گشا از اشعار پروین به كارگردانی معین‌زاده را اجرا نمایند. این نمایشنامه با راوی‌گری راویان به زبان‌های انگلیسی و فارسی اجرا شد و مورد تشویق خاص حاضران در همایش قرار گرفت. در ادامه، محمود آزادی‌مهر دبیر ادبیات مجتمع و دبیرستان‌های نمونه‌دولتی و تیزهوشان شیراز مقاله خود را با عنوان جلوه‌های ادبیات تعلیمی در شعر پروین اعتصامی قرائت کرد. سپس دانش‌آموز اسعدیان پایه نهم آموزشگاه علم و زندگی، زندگی‌نامه پروین را به زبان انگلیسی برای حاضران خواند كه بسیار مورد تشویق قرار گرفت. 
در پایان، سلمان‌پناه سخنرانی اختتامیه خود را بیان داشت و از تمام شركت‌كنندگان، حاضران در تالار، ادیبان فارسی، دبیران و دانش‌آموزان عزیز سرمایه‌‌های فاخر كشور به خاطر حضور در این برنامه باشکوه تقدیر كرد و در نهایت با حضور مؤسسان مجتمع رستمی، جوینده، مسئولان و مدیران، مدعوین و دست‌اندرکاران برپایی همایش اختر چرخ ادب پروین، برگزیدگان و تمامی كسانی كه برای ارج نهادن به مقام این شاعر گرانقدر مقاله یا تحقیق ارائه كرده بودند، جوایزی اهدا شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی