[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۸
  • دوره جدید

برخی دستاوردهای مهم استیون ‌هاوکینگ، روزنامه شیراز نوین

استیون ویلیام ‌هاوکینگ، در هجدهم دی‌ماه سال ۱۳۲۰ در کشور انگلستان متولد شد و ۲۲اسفندماه سال ۱۳۹۶ در سن ۷۶سالگی چشم از جهان فروبست. امروزه وی را به عنوان فیزیک‌دان، کیهان‌شناس و نویسنده‌ بزرگ می‌شناسیم. معروفیت وی بیشتر به خاطر کار روی سیاه‌چاله‌هاست و صاحب پرفروش‌ترین کتاب علمی‌تاریخ بریتانیا به عنوان «تاریخچه‌ زمان» است. وی را یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان تاریخ بریتانیا می‌شناسند. در ادامه، به بررسی ۱۰دستاورد بزرگ استیون ‌هاوکینگ در طول حیاتش می‌پردازیم:
پژوهش در مورد تکینگی
وی در کنار دانشمندان دیگری همچون پنروز، در زمینه‌ تکینگی گرانشی فعال کرد. تکینگی گرانشی نقطه‌ای تک‌بعدی در فضاست که جرم عظیمی‌ را در محدوده‌ بسیار کوچکی فشرده کرده است. در یک تکینگی، نیروی گرانش به سمت بی‌نهایت میل خواهد کرد و انحنای فضا به نهایت میزان خود خواهد رسید و قوانین شناخته شده‌ فیزیک در این شرایط بی‌اعتبار خواهند شد. استیون ‌هاوکینگ در کنار ریاضی‌دان شهیر انگلیسی، راجر پنروز، روی تکینگی کار کرد و اثبات نمود جهان هستی می‌تواند از درون یک تکینگی ایجاد شده باشد.
کشف چهار قانون مکانیک سیاه‌چاله‌ها
هاوکینگ در کنار دانشمندانی همچون باردین و کارتر، چهار قانون در مورد مکانیک سیاهچاله‌ها را کشف کرد. این قوانین که به قوانین ترمودینامیک شباهت دارند، می‌توانند فیزیک سیاهچاله‌ها را شرح دهند. در سال ۱۹۷۱، مقاله‌ وی با عنوان «سیاهچاله‌ها» برنده‌ جایزه‌ معتبر مرکز پژوهش‌های جاذبه شد.
ارائه‌ نظریه‌ مهم «تابش ‌هاوکینگ» در زمینه‌ سیاهچاله‌ها
قبل از ارائه‌ این نظریه، فیزیکدان‌ها معتقد بودند هیچ چیز نمی‌تواند از درون یک سیاهچاله خارج شود. در سال ۱۹۷۴ ‌هاوکینگ نشان داد سیاهچاله‌ها نیز می‌توانند تابش‌های خاصی داشته باشند تا زمانی که به مرور از جرمشان کاسته شده و به اصطلاح تبخیر شوند. این نظریه در ابتدا مناقشاتی در بین دانشمندان ایجاد کرد، ولی در نهایت پذیرفته شد و هم‌اکنون به عنوان یکی از دستاوردهای مهم در حوزه‌ فیزیک سیاهچاله‌ها شناخته می‌شود.
فعالیت در زمینه‌ تورم کیهانی
نظریه‌ تورم کیهانی در ابتدا در سال ۱۹۸۰ توسط آلن گوث مطرح شد. در این نظریه که اکنون مورد پذیرش جامعه‌ علمی‌قرار گرفته، نشان داده می‌شود لحظاتی پس از بیگ‌بنگ، یک انبساط ناگهانی در جهان رخ داده و سپس این انبساط با سرعت آهسته‌تری ادامه یافته است. ‌هاوکینگ یکی از اولین دانشمندانی بود که روی این نظریه کار کرد و نقش نوسانات کوانتومی‌در زمان تورم در شکل‌گیری و گسترش کهکشان‌ها در عالم را به شکل محاسباتی نشان داد.
ارائه‌ مدلی درمورد شرایط ابتدایی کیهان
در سال ۱۹۸۳، ‌هاوکینگ به همراه جیمز ‌هارتل، مدلی ارائه کرد که به عنوان مدل ‌هارتل-هاوکینگ شناخته می‌شود. او پیشنهاد کرد «زمان» پیش از مهبانگ وجود نداشته و به همین خاطر، هرگونه پرسش در مورد آغاز جهان سوالی بی‌معنی و نادرست است. این ایده تاکنون به عنوان یکی از بهترین تئوری‌های توضیح‌دهنده‌ وضعیت آغازین کیهان شناخته می‌شود.
ارائه‌ نظریه‌ «کیهان‌شناسی بالا به پایین»
در سال ۲۰۰۶ وی در کنار دانشمندی از سرن به نام توماس هرتوگ، نظریه‌ای را با عنوان «کیهان‌شناسی بالا به پایین» ارائه کرد که پیشنهاد می‌دهد جهان دارای یک حالت اولیه‌ منحصربه‌فرد نبوده ولی به شکل هم‌زمان شامل حالات فراوان اولیه‌ای بوده است. به همین دلیل، چون ما شرایط ابتدایی جهان را نمی‌دانیم، نخواهیم توانست مدلی ارائه کنیم که به شکل پایین به بالا باشد. در این حالت، بررسی کیهان فقط از دیدگاه بالا به پایین امکان‌پذیر خواهد بود و وضعیت نهایی جهان، همان شرایط حال‌حاضر کیهان است. این نظریه به سرعت محبوب شد و با نظریه‌ شناخته شده‌ ابرریسمان‌، در تطابق است.
انتشار کتاب موفق «تاریخچه‌ مختصر زمان»
در سال ۱۹۸۸ کتاب تاریخچه‌ زمان اثر ‌هاوکینگ منتشر شد. انتشار این کتاب در به شهرت رسیدن ‌هاوکینگ نقش مهمی‌داشت، تا جایی که رسانه‌ها به وی لقب «استاد کیهان» دادند. چندین کتاب دیگر توسط ‌هاوکینگ نگارش و منتشر شده است. کتاب‌های محبوبی همچون سیاهچاله‌ها و جهان اولیه، جهان در پوست گردو و بر شانه‌های غول. برابر تحقیقاتی که اینجانب سیدمحمدحسین  امامی‌ معاون پرورشی شاغل در هنرستان دارالفنون ناحیه یک انجام داده‌ام، وی در طول حیات پربار خود به دریافت جوایز متعدد و معتبر علمی ‌نائل شد و چند هفته پس از انتشار مقاله تابش ‌هاوکینگ در سال ۱۹۷۴، وی به عنوان یکی از جوان‌ترین اعضا به انجمن سلطنتی لندن دعوت شد. در سال ۱۹۸۷ مدال پل دیراک را برای کمک‌های خود به فیزیک نظری دریافت کرد. در سال ۲۰۱۳ جایزه‌ ویژه فیزیک بنیادی روسیه را دریافت کرد که با عنوان جایزه‌ نوبل قرن ۲۱ نیز شناخته می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی