[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۴
  • دوره جدید

امام‌جمعه موقت شیراز: قاچاق زاییده عدم حمایت از تولید است، روزنامه شیراز نوین

امام‌جمعه موقت شیراز بر لزوم حمایت از کالای ایرانی تأکید و اعلام کرد: قاچاق، زاییده عدم حمایت از کالای ایرانی است و دستاورد استفاده از کالای خارجی محسوب می‌شود. شیخ محمد‌حسن مرادی شنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت‌: سالانه بین 12‌تا‌20‌میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور ما می‌شود که این حجم کالای قاچاق به منزله از دست‌دادن سالانه 2‌میلیون شغل است.
وی ادامه داد: حمایت از کالای ایرانی باید در شرایط رقابتی انجام شود، هر تولید‌کننده سعی کند کالای مرغوب‌تری عرضه کند، کالایی که منطبق با ذائقه ایرانی باشد، مردم باید در استفاده از کالای ایرانی حق انتخاب داشته باشند و بتوانند کالای مرغوب‌تر را برگزینند.
مرادی با بیان اینکه رقابت باعث می‌شود که کیفیت کالا بالا برود و قیمت هم متعادل شود گفت: کشور ما در حوزه تولید و مصرف مواد غذایی جایگاهی ممتاز دارد، در حالی که در زمینه تولید و مصرف لوازم صوتی و تصویری این جایگاه را نداریم، 91‌درصد مواد غذایی مصرفی ما ایرانی است در حالی که مردم فقط از 5‌درصد محصولات صوتی و تصویری داخلی استفاده می‌کنند و گرایش در این حوزه به سمت محصولات خارجی است و این روند باید اصلاح شود. مرادی افزود: در زمینه پوشاک و لوازم نوشت‌افزار نیز باید رغبت بیشتری به کالای ایرانی معطوف شود، مردم کالای ایرانی بخرند و به مصرف کالای ایرانی افتخار کنند. امام‌جمعه موقت شیراز گفت: مردم باید به شرایطی برسند که بدانند مصرف کالای خارجی ضربه به اقتصاد ماست، سالانه بیش از 2.5‌میلیارد دلار کالای پوشاک قاچاق وارد کشور می‌شود، هر یک میلیارد دلار می‌تواند 100هزار شغل ایجاد کند. پس جلوگیری از این میزان قاچاق پوشاک می‌تواند اشتغال بزرگی در کشور ایجاد کند. امام‌جمعه موقت شیراز با بیان اینکه علمای اسلامی در طول تاریخ بر لزوم مصرف کالای داخلی تأکید داشته‌اند گفت: صد سال پیش علمای اصفهان عهد بستند که اگر کسی از دنیا برود حتما کفن ایرانی داشته باشد. این موضوع بیانگر حساسیت استفاده از کالای ایرانی است. یکی از علما وصیت کرد تا مادامی که کفن ایرانی پیدا نشده او را بدون کفن دفن کنند. تا این حد علما روی استفاده از کالای ایرانی اهتمام و جدیت داشتند.
وی بیان کرد: امام راحل هم در استفاده از کالای ایرانی حساسیت ویژه داشتند. امام(ره) همیشه به نوه‌ها و نزدیکان در ایام اعیاد شیرینی و شکلات می‌دادند، در حالی که همه این شکلات‌ها ایرانی بود. مرحوم نجفی مرعشی دکمه‌های لباس‌هایش گرهی و از جنس پارچه بود و از دکمه خارجی استفاده نمی‌کرد.
مرادی افزود: ما می‌دانیم در دوره‌ای از تاریخ علمای اسلام بلندگو را تحریم کردند. تحریم بلندگو به معنای بدبودن آن نیست بلکه به خاطر آن بود که بلندگوها از خارج وارد می‌شدند. آنها بلندگوی ساخت خارج از کشور را تحریم کردند. باید از بزرگان دین در این زمینه الگو بگیریم و به تولید داخلی کمک کنیم.
وی بیان کرد: مردم چشم‌وگوش باز کنند و کالای ایرانی مصرف کنند. به همه ادارات ابلاغ شده است که در ادارات از کالای ایرانی استفاده شود.کاغذ و نوشت‌افزار ایرانی باید در ادارات مصرف شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی