[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۵۵
  • دوره جدید

آغاز نخستین رویداد ادبی در هوای کودکی، روزنامه شیراز نوین

نخستین رویداد ادبی در هوای کودکی که از سوی معاونت امور فرهنگی و رسانه اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و انجمن ادبی سیب نارنجی با رویکرد آشنایی و بررسی هنر و ادبیات کودک و نوجوان استان فارس روز دوشنبه 30 بهمن‌ماه 1402 در تالار گفت‌وگوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار شد.
غلامرضا خوش‌اقبال، معاون امور فرهنگی و رسانه اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در این نشست گفت: در راستای پاسداشت زبان و ادب فارسی، در یک سال گذشته رویدادهای گوناگونی را به کوشش مؤسسه‌های فرهنگی و هنری و انجمن‌های ادبی، استان و شهرستان‌ها آغاز کرده‌ایم.
وی ادامه داد: رویداد کوچه‌باغ با انگیزه آشنایی و بررسی جریان‌های ادبی شهرستان‌های استان فارس و رویداد آیینه‌ها که با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان فارس در راستای آشنایی با چهره‌های ادبی سده نهم تاکنون برگزار می‌شود.
معصومه مرادی، مدیرمسئول انجمن ادبی سیب نارنجی و از مدرسان، پژوهشگران و پویشگران ادبیات کودک و نوجوان شیراز نیز در این نشست با اشاره به برگزاری رویدادهایی در زمینه رمان نوجوان، ادبیات کودک را ادبیاتی دانست که چون گنجینه‌ای ارزشمند و پنهان می‌ماند و گفت: در این رویدادها برآنیم که با بررسی و آشنایی با ادبیات کودک و نوجوان، زمینه بالندگی و پیشرفت آن را فراهم سازیم.
وی باور برخی از نویسندگان را بر آن دانست که ادبیات کودک باید برای کودکان متوسط نوشته شود و افزود: گرایش بسیاری از کودکان و نوجوانان ما امروزه به ادبیات بازگردان‌شده غربی است که دلیل آن را بیشتر باید در تبلیغات برخی از انتشارات‌ها و چشم و هم‌چشمی‌های نوجوانانه یافت. هرچند نویسندگان ما کم‌کاری بسیاری داشته‌اند و گاه با عامیانه‌نویسی یا نادیده گرفتن توان آفرینش اندیشگاهی کودک و نوجوان، پای خود را از آفرینش‌های ذهن و رؤیاپردازی بیرون می‌گذارند.
این پژوهشگر ادبیات کودک و نوجوان، تقلید در نویسندگی و نوشتن برای خوشایند اساتید و پیشکسوتان را از دیگر آسیب‌های نویسندگی به‌ویژه در زمینه ادبیات کودک و نوجوان دانست.
محمد مرادی، رئیس دانشکده زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز و از پژوهشگران و پویشگران ادبیات کودک و نوجوان نیز در جایگاه سخنران ویژه این نشست، با اشاره به جایگاه ارزشمند، پویایی و گستردگی ادبیات کودک و نوجوان گفت: کودکی و نوجوانی، پیوندی ناگسستنی و درونی در زندگانی همگان دارد؛ چه آنکه دیروز کودک بوده‌ایم و اکنون در بزرگسالی نیز پدر، مادر و گاه آموزگار یا نویسنده‌هایی برای همان کودک هستیم. هرچند کودکی ما با کودکان امروز دارای شکاف بین‌نسلی یا با دیگر کودکان روزگار کودکی خودمان، فاصله‌ای اقلیمی دارد که باید آن در نظر گرفته شود.
مرادی شیراز را از شهرهای برجسته در زبان و ادبیات کودک و نوجوان ایران و شاید جهان اسلام دانست که در بخش دانشگاهی نیز پیشگام و پیشتاز است و افزود: همچون دیگر گونه‌های ادبی، ادبیات کودک و نوجوان نیز باید در بخش منتقدان و آفرینشگران بررسی شود؛ دو بخشی که با نزدیک شدن به هم، زمینه درخشندگی و بالندگی بیشتر این گونه ادبیات را فراهم خواهد کرد.
این پژوهشگر ادبیات کودک و نوجوان، کودکی را دارای ساحت‌های متکثر که گاه در ادبیات مردسالارنه گذشته همچون ادبیات زنانه، کمتر دیده شده و دیده شدن آن از سده 17 میلادی و غرب است دانست و ادامه داد: ادبیات زنانه و ادبیات عامیانه را باید زیرساخت‌های ادبیات کودک و نوجوان دانست. همچنان که آفرینش‌های ادبی خود کودکان در هر روزگاری را نیز باید یافت که از گذشته نیز کمابیش چیزهایی به دست ما رسیده است.
محمد مرادی با اشاره به اینکه هنوز تعریف دقیقی از ادبیات کودک نداریم، بیان داشت: بسیاری از نویسندگان برپایه کودکی خود می‌نویسند و از این روست که می‌توان به یکسانی فرهنگی و مشترکات با نسل‌های پسین دست یافت.
فریبا کریمی، از نویسندگان کودک و نوجوان شیرازی نیز گفت: در روزگار ما آنچنان به تندی همه‌چیز در دگرگونی است که گاه گمان می‌کنیم که در زمان می‌دویم. این تندی دگرگونی، گاه چالش‌ها و گاه دوری ما را از نسل تازه بیشتر می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی