[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۸
  • دوره جدید

درمان پارکینسون در شیراز، روزنامه شیراز نوین

با كارگذاری الكترود مغزی انجام می‌شود
درمان پارکینسون در شیراز
احمد سلطانی: 40‌بیمار در بیمارستان نمازی در نوبت جراحی كارگذاری الكترود مغزی هستند

 

شیرازنوین- محمد شبیری
mohammad4838@yahoo.com

پزشکان حاذق استان از حدود 3‌سال پیش با كارگذاری الكترود مغزی و درمان قطعی بیماری پارکینسون بر این ادعا که فارس قطب پزشکی کشور است، صحه نهادند. این نوع جراحی فوق تخصصی از چندی پیش در استان شتاب گرفته و بیمارستان نمازی شیراز برای آن انتخاب شده است. در حال حاضر بیش‌از 40‌بیمار در این بیمارستان در نوبت جراحی كارگذاری الكترود مغزی قرار دارند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از درمان قطعی بیماری پارکینسون با استفاده از یک روش جراحی مغز در حالت نیمه بی‌هوشی خبر داد و گفت: این درمان برای نخستین‌بار توسط یک جراح شیرازی به نام دکتر پارسا در حدود 40‌سال پیش بدون استفاده از الکترود مغزی انجام شد، اما امروزه با پیشرفت علم این درمان با کارگزاری الکترود عمقی در مغز انجام می‌شود و بیمار می‌تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد.
احمد سلطانی، جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات، فلوشیپ جراحی فانکشنال و استریو تاکسی به توضیح بیشتر این جراحی پرداخت و افزود: بیماران مبتلا به اختلالات حرکتی مقاوم به درمان شامل پارکینسون، لرزش‌‌های مقاوم به درمان و دیستونی‌‌ها یا حرکات چرخشی غیر ارادی، پس‌از درمان در مرکز آموزشی و درمانی نمازی می‌توانند با انجام یک جراحی فوق تخصصی بدون هیچ‌گونه علائم قبلی زندگی کنند.
وی که معتقد است گروه درمانی بیمارستان نمازى و بخش جراحی اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز به‌عنوان یکی‌از تیم‌های موفق در کارگذاری الکترود مغزی برای درمان بیماری پارکینسون شناخته می‌شود، گفت: بر‌اساس آخرین استاندارد‌های روز جهانى هم‌اکنون بسترهای لازم برای انجام این عمل جراحی در مرکز آموزشی و درمانی نمازی شیراز از مدت‌ها قبل فراهم شده و خوشبختانه کار تیمی با گروه‌‌های نورولوژی و مرکز تحقیقات علوم اعصاب همراه با تجربه و مهارت این تیم منجر به دستیابى نتایج مطلوب در درمان بیماران با اختلالات حرکتی شده است.
سلطانی به تاریخچه جراحی کاشت الکترود در هسته‌های مغزی اشاره کرد و گفت: 15‌سال پیش این نوع جراحی در تهران و درسال 93 برای نخستین‌بار در شیراز توسط دکتر رزم‌کن انجام شد.
این جراح مغز و اعصاب فلوشیپ جراحی فانکشنال و استریو تاکسی جراحی بیماری پارکینسون را یک جراحی فوق تخصصی دانست و بیان کرد: از آنجایی که کار‌گذاشتن الکترود مغزی یک امر بسیار تخصصی است، باید یک کارشناس خبره از سوی شرکت سازنده در این جراحی حضور داشته باشد، اما در بیمارستان نمازی این جراحی بدون حضور کارشناس شرکت سازنده انجام و بیش‌از 95درصد جراحی‌ها با موفقیت به پایان می‌رسد.
 سلطانی با اشاره به اینکه بیست‌و‌یکمین جراحی در این زمینه نیز چندی پیش انجام شده است، هزینه آن را بیش‌از یکصد میلیون تومان اعلام کرد و گفت: با رایزنی‌هایی که داشته‌ایم درحدود 90‌درصد هزینه آن را دولت در قالب طرح تحول سلامت پرداخت می‌کند اما به دلیل اینکه این قطعه خارج از ایران تهیه می‌شود با تأخیر در اختیار تیم جراحی قرار می‌گیرد.
وی با اعلام اینکه هم‌اینک بیش‌از 40‌بیمار در بیمارستان نمازی شیراز در نوبت جراحی كارگذاری الكترود مغزی قرار دارند، اظهار داشت: پس‌از فراهم شدن امکانات و قطعه مورد نیاز، تیم جراحی کار خود را آغاز می‌کند.
سلطانی با تأکیدبر اهمیت تشخیص زودهنگام بیماری و کاشت الکترود بیان کرد: برخلاف باور پیشین که روش كارگذاری الكترود مغزی به‌عنوان آخرین راه درمان تلقی می‌شد‌، تأخیر در استفاده از این روش توصیه نمی‌شود.
این جراح با اشاره به اینکه جراحی كارگذاری الكترود مغزی برای افرادی انجام می‌شود که به درمان‌های دارويی پاسخ نداده‌اند، گفت: بیماری پارکینسون یک بیماری مغزی است که فرد در پی تخریب برخی سلول‌‌های مغزی دچار اختلالات حرکتی می‌شود.
وی ادامه داد: بیماری دیستونی نیز نوعی بیماری سیستم عصبی به‌شمار می‌رود که با سفتی غیرطبیعی عضلات و تغییر وضع تنه، دست و پا، برگشت سر و گردن به عقب و پیچش دست و پا همراه است.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز  بيماری پارکينسون را دومين بيماری شايع تخريبی مغز پس‌از بيماری آلزايمر دانست و بیان کرد: به دليل تخريب پيش‌رونده سلول‌های بخشی از مغز به واسطه ترشح ماده‌ای سياه به نام دوپامين، ايجاد می‌شود.
سلطانی اضافه کرد: يکی‌از وظايف مهم دوپامين تسهيل و تنظيم حرکات انسان است و علت دقيق اين تخريب سلولی هنوز نامشخص است. به عقیده این پزشک یکی‌از مهمترین دلایل این بیماری استرس و ارثی می‌تواند باشد.
وی در پاسخ به این سؤال که «آیا تمام بيماران مبتلابه پارکينسون، دچار لرزش در اندام‌ها هستند؟» پاسخ منفی داد و خاطرنشان کرد: تمام این بیماران دچار کندی حرکات و اکثر آنها دچار لرزش می‌شوند؛ به عبارتی کندی حرکات برای تشخيص بيماری پارکينسون ضروری است که بیمار باید برای درمان آن به پزشک مراجعه کند.
سلطانی با اشاره به اینکه بيماری پارکينسون با افزايش سن پدیدار می‌شود، ادامه داد: بيشترين شيوع این بيماری در دهه 50‌و‌60 زندگی مشاهده می‌شود، اما 5‌تا‌10درصد بيماران در سنين زير 40‌سال و حتی زير 20‌سال به اين بيماری مبتلا می‌شوند که در سنين زير 20سال، احتمال تأثير فاکتورهای ژنتيکی بيشتر است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی