[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۸
  • دوره جدید

منابع آبی سپیدان متهم ردیف اول، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین -  فرزاد وثوقی
farzad_vossoghi@yahoo.com

جانمایی طرح‌های عمرانی خصوصاً در حوزه گردشگری که شاید با شتاب بیشتری اجرا می‌شود نباید به تهدیدی برای سلامت شهروندان تبدیل شود. کارشناسان امر موظفند به طرق ممکن نسبت به جلوگیری از این تهدید اقدام و مقامات دولتی را خصوصاً در حوزه سلامت از این تهدیدات مطلع کنند. حالا با اتفاقی که در شهر سپیدان افتاد توجه‌ها به این پدیده بیشتر شده است اما باید دید آیا این هشدار مسئولان امر را نسبت به اجرای طرح‌ها حساس می‌کند یا خیر؟ هرچند برخورد با این پدیده پیشگیرانه نبوده است، باید به نقش کمیته پدافند غیر عامل در پیشگیری از این قبیل حوادث پرداخت و پاسخ این کمیته را نیز منتشر کرد. 
دراین رابطه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر عزم این دانشگاه برای تأمین سلامت شهروندان سپیدانی تأکید کرد و از حضور فعال نیروهای بهداشتی و درمانی، برای خدمت به مبتلایان به مسمومیت خبر داد.
به گزارش «وب دا» در شیراز، علی بهادر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به همراه عبدالرسول همتی معاون بهداشت دانشگاه، صبح امروز، هجدهم فروردین، عازم شهرستان سپیدان شد تا از نزدیک، موضوع را بررسی کند.
در همین راستا، کارگروه ویژه سلامت و امنیت غذایی شهرستان سپیدان با حضور هادی پژوهش، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار فارس، فرماندار سپیدان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مدیرکل آبفای استان فارس و کارشناسان بهداشت و شرکت آب و فاضلاب شهرستان، تشکیل و از منابع و مخازن آب و همچنین سرچشمه آب آشامیدنی شهرستان سپیدان، بازدید شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: با توجه به اعلام گزارشی مبنی‌بر مراجعه جمعی از شهروندان سپیدانی به بیمارستان امام حسین(ع) این شهرستان، دو تیم از نیروهای بهداشت محیط و مبارزه با بیماری‌ها، به سرعت برای بررسی شرایط و خدمت‌رسانی به منطقه اعزام شدند و هم‌اکنون نیز یک تیم پزشکی و 20‌کارشناس از معاونت بهداشتی دانشگاه و مرکز بهداشت و درمان سپیدان، در حال تلاش برای تأمین سلامت شهروندان سپیدان هستند. 
بهادر با اشاره به تلاش شبانه‌روزی این نیروها از زمان وقوع این مسمومیت تا کنون، با هدف جلوگیری از افزایش موارد ابتلا و حفظ سلامت دیگر شهروندان افزود: طی این مدت ضمن تلاش برای آگاهی‌بخشی عمومی در زمینه اهمیت خودمراقبتی و حفظ بهداشت فردی، به عنوان مهم‌ترین اصول پیشگیرانه، با نمونه‌برداری میکروبی آب، 101‌مورد کلرسنجی در سطح شهر و همچنین نمونه‌برداری از مواد غذایی، علت‌یابی موضوع در دست بررسی است. 
او تأکید کرد: مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در زمینه تأمین بهداشت و همچنین ارائه خدمات درمانی به شهروندان سپیدان، از هیچ تلاشی فروگذار نبوده و به مردم اطمینان خاطر می‌دهیم که تا دستیابی به امنیت کامل سلامت در این شهرستان، در کنار آنها هستیم.
 رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، طراحی نظام مراقبت بیماری‌ها و ارزیابی مکان وقوع و بیماری در خانوارهای ساکن مناطق شهری سپیدان را از جمله فعالیت‌های انجام عنوان کرد و ادامه داد: پس از بررسی موارد کارشناسی و اعلام گزارش نمونه‌برداری‌های انجام گرفته، نتایج ارزیابی‌ها به مراجع ذی‌صلاح، اعلام می‌شود. 
بهادر همچنین ابراز امیدواری کرد که بتوان به کمک نتایج حاصل از این بررسی، در آینده، شاهد افزایش خدمات مرتبط با سلامت عمومی، با توسعه همکاری‌های بین بخشی نهادها و دستگاه‌های مرتبط با سلامت عمومی جامعه باشیم. 
عبدالرسول همتی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با بازدیدهای حضوری از شهرستان سپیدان و بررسی فعالیت تیم‌های اعزامی طی روزهای گذشته، همچنین بازدید میدانی از منابع آب، به همراه فرماندار سپیدان، نماينده تام‌الاختيار رئیس دانشگاه در دبيرخانه كارگروه سلامت درحوادث غير مترقبه و كميته پدافند غير عامل دانشگاه، کارشناس مسئول بهداشت محیط شهرستان، رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان و مسئول کنترل کیفی شرکت آب و فاضلاب استان، به صورت منظم موضوع را مورد پیگیری قرار داده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی