[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۵۸
  • دوره جدید

«ملاقات با یک شاهکار» در موزه «لوور»، روزنامه شیراز نوین

مسئولان موزه «لوور» در پاریس قصد دارند نمایشگاه بزرگی را برای نمایش آثار هنری «یان ون آیک»‌،‌ نقاش چیره‌دست رنسانس شمالی ترتیب دهند.
به گزارش ایسنا،‌ نمایشگاهی از آثار «یان ون ایک»(۱۴۴۱-۱۳۹۰)، استاد فلاندری رنسانس شمالی از ۲۰ مارس تا ۱۷ ژوئن ۲۰۲۴ در موزه «لوور» واقع در پاریس به نمایش گذاشته خواهد شد. این نمایشگاه که با عنوان «ملاقات با یک شاهکار»‌ برگزار می‌شود، بزرگترین مجموعه‌ای که تاکنون از آثار این هنرمند در فرانسه به نمایش گذاشته شده است را ارائه خواهد کرد.
«آرت‌نت» نوشت،‌ تأثیر این هنرمند بر هنر اروپا را نمی‌توان دست کم گرفت. مهارت و سبک او در خلق تابلوهای نقاشی رنگ روغن مسیر تاریخچه هنر اروپا را تغییر داد و واقع‌نگری و درخشش بدیعی را به آثار هنری خود اضافه کرد. «ون ایک»‌ از طریق روش لعاب‌کاری که با اعمال چندین لایه شفاف رنگ روغن انجام می‌شد، به تابلوهای نقاشی خود عمق، غنای رنگی و جلوه‌های پیچیده نور و سایه اضافه می‌کرد. توجه دقیق او به جزئیات، از بافت پارچه‌ها گرفته تا مناظر پس‌زمینه، به ترکیب‌بندی‌ نقاشی‌هایش جان بخشید.
«ون‌ آیک» برای خلق پرتره‌های مهمی همچون پرتره «ایزابلای پرتغال» مامور شده بود. از مشهورترین آثار هنری او به «پرتره آرنوفیلی»‌ می‌توان اشاره کرد که در سال ۱۴۳۴ میلادی خلق شد و تصویرگر «جیووانی دی نیکولا آرنولفینی» و همسرش در خانه‌شان است. تاکنون تفاسیر مختلفی از این نقاشی مرموز انجام شده است.
نقاشی «مریم لوکا»‌ که از موزه «اشتادل»‌ امانت گرفته شده است، از جمله آثار قابل توجه این هنرمند است که در نمایشگاه پیش‌رو موزه «لوور» به نمایش گذاشته خواهد شد.
این نمایشگاه فرصت کم‌نظیری را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند تا روند تکامل این هنرمند و تعاملات او با نقاشان معاصر خود را تماشا کنند.
«یان ون ایک»، نقاش فلامانی به عنوان یکی از مهم‌ترین نقاشان «رنسانس شمالی» شناخته می‌شود که آثار هنری با مضامین بسیار مذهبی خلق کرده است.
«قطعه محراب خنت» یکی از نخستین‌ شاهکارهای این هنرمند محسوب می‌شود که با استفاده از رنگ روغن خلق شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی