[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

رویاهای دست یافتنی ورزش ایران، روزنامه شیراز نوین

سال ۹۷ به جز رویدادهای مهم فوتبالی همچون جام جهانی و جام ملت‌های آسیا، مسابقات مهمی ‌در رشته‌های غیرفوتبالی را در دل خود جای داده است. به گزارش «ورزش سه»، سال‌٩٧ با توجه به برگزاری رویدادهای بزرگ، ‌سال مهم و کلیدی برای ورزش ایران به شمار می‌رود. قطعاً برنامه‌ریزی مسئولان فدراسیون‌ها، وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک برای حضور موفق در رویدادهای ورزشی مهم‌سال‌٩٧ از ماه‌های گذشته آغاز شده؛ اما حمایت در ماه‌های پیش از مسابقه از اهمیت بالاتری برخوردار است. بازی‌های آسیایی که هر ٤‌سال یک‌بار عیار ورزش ایران را به مردم و مسئولان نشان می‌دهد، اواسط تابستان در اندونزی برگزار خواهد شد و اکثر فدراسیون‌های ورزشی درگیر این رقابت‌ها خواهند بود. به جز رویدادهای فوتبالی مهم، مسابقات جهانی در رشته‌های پرامید و تاریخ‌ساز هم در‌سال‌٩٧ برگزار خواهد شد. ازجمله می‌توان به رشته‌هایی همچون کشتی، وزنه‌برداری، والیبال و کاراته اشاره کرد که به جز حضور در بازی‌های آسیایی باید خودشان را آماده حضور در بالاترین سطح رقابت در جهان کنند. مهمترین رویدادها برای ورزش ایران از خردادماه با برگزاری لیگ جهانی والیبال آغاز می‌شود و ترافیک اصلی هم در زمان برگزاری بازی‌های آسیایی است که در مردادماه آغاز و در شهریورماه به اتمام می‌رسد.
لیگ ملت‌های والیبال؛ آزمون جدید بلندقامتان
با تغییر نام لیگ جهانی به لیگ ملت‌های والیبال، شیوه برگزاری این رقابت‌ها هم تغییر کرده است. این مسابقات که در چند‌سال اخیر با اقبال خوبی از سوی مردم همراه بوده و همواره در میزبانی‌های کشورمان سالن ١٢‌هزار نفری آزادی پر از تماشاگر شده است، از ۴‌خردادماه آغاز خواهد شد. ایران در این مسابقات با اکثر مدعیان بزرگ والیبال جهان دیدار می‌کند تا درنهایت تیم‌های برتر لیگ ملت‌های والیبال در ‌سال‌٢٠١٨ مشخص شوند. تغییر شکل برگزاری این رقابت‌ها می‌تواند آزمون جدیدی برای کولاکوویچ و تیمش باشد؛ ضمن این‌که آنها رقابت‌های مهمی ‌مثل بازی‌های آسیایی و مسابقات جهانی را هم بعد از این رویداد در پیش خواهند داشت.
بازی‌های آسیایی؛ آزمون بزرگ ورزش ایران
بازی‌های آسیایی بعد از المپیک بزرگترین رویداد ورزشی برای ورزش ایران است که هر ٤‌سال یک‌بار شور و انگیزه را در میان ورزشکاران ایجاد می‌کند. اواخر مردادماه بزرگترین فستیوال ورزشی در آسیا در جاکارتای اندونزی استارت می‌خورد و کاروان ایران با ٣٣٠‌ورزشکار به این رقابت‌ها اعزام می‌شود. در دوره قبلی ایران جایگاه چهارمی‌ خود را از دست داد، اما این‌بار با برنامه‌ریزی صورت گرفته، مسئولان ورزش کشور امیدوار هستند تا بعد از چین، ژاپن و کره‌جنوبی در جایگاه چهارمی ‌آسیا از نظر مدال‌آوری قرار بگیریم. برنامه‌ریزی برای حضور موفق تیم‌های ورزشی مختلف از مدت‌ها قبل آغاز شده و با انتخاب رضا صالحی‌امیری به‌عنوان رییس کمیته ملی المپیک تدوین این برنامه به صورت جدی‌تر مدنظر قرار گرفت. برای خیلی از ورزشکاران به‌ویژه در رشته‌های انفرادی بازی‌های آسیایی و کسب مدال در این رقابت‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و طلایی شدن در این مسابقات یک افتخار بزرگ به شمار می‌رود. رشته‌هایی چون کشتی، وزنه‌برداری و تکواندو مثل دوره‌های قبلی جزو امیدهای اصلی در این مسابقات به حساب می‌آیند تا اکثر مدال‌های طلای بازی‌های آسیایی را درو کنند. نتیجه‌ای که در اندونزی برای ورزش ایران رقم می‌خورد، قطعاً تأثیر بسزایی در سرنوشت مدیران ورزش کشور همچون مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و رضا صالحی‌امیری رییس کمیته ملی المپیک هم خواهد داشت. کاروان ایران در دوره قبلی با ٢١‌طلا، ١٨نقره و ١٨‌برنز در رده پنجم ایستاد و قطعاً در‌ سال ٢٠١٨ با توجه به افزایش تعداد ورزشکاران اعزامی‌ توقع مردم و رسانه‌ها هم از کاروان ایران بیشتر از قبل خواهد بود.
مسابقات جهانی والیبال؛ در اندیشه نخستین سکو
نوزدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی مردان جهان از ١٩شهریور تا ٨مهرماه ١٣٩٧ با حضور ٢٤‌تیم به میزبانی دو کشور ایتالیا و بلغارستان برگزار می‌شود. سه شهر روسه، وارنا و صوفیه در بلغارستان و شش شهر باری، بولونیا، فلورانس، میلان، رم و تورین در ایتالیا میزبانی این رقابت‌ها را برعهده دارند. بعد از قرعه‌کشی صورت گرفته مشخص شد که ایران در گروه چهارم باید به مصاف تیم‌هایی همچون لهستان، بلغارستان، کوبا، فنلاند و پورتوریکو برود. آخرین حضور سروقامتان ایرانی در مسابقات جهانی به‌سال ٢٠١٤ برمی‌گردد که بهترین نتیجه تاریخ با سرمربیگری کواچ رقم خورد. کسب عنوان ششمی‌ جهان توقعات را از والیبال بالا برده و کولاکوویچ خوب می‌داند که مردم ایران را چیزی جز رفتن روی یکی از سکوهای این رقابت‌ها راضی نمی‌کند. ‌سال ٢٠١٧ تیم‌ملی والیبال ایران در جام قهرمانان قاره‌ها به نخستین مدال جهانی خود رسید اما مسابقات جهانی والیبال که از اعتبار بالایی برخوردار است، می‌تواند سکوی پرتاب دوباره‌ای برای والیبال ایران باشد. والیبالیست‌ها بعد از پشت‌سر گذاشتن لیگ ملت‌های والیبال و بازی‌های آسیایی باید خودشان را برای نبرد سخت با برترین‌های جهان آماده کنند تا شاید نخستین سکوی جهانی والیبال ایران هم در ‌سال ٩٧ به دست بیاید.
المپیک جوانان؛ جایی برای قدرت‌نمایی استعدادها
سومین دوره المپیک جوانان سال ٢٠١٨ و از تاریخ ١٤‌مهرماه‌ سال٩٧ در بوئنوس آیرس آرژانتین آغاز می‌شود و کاروان ایران هم به سرپرستی اصغر رحیمی ‌در این رقابت‌ها حاضر خواهد بود. هدف از برگزاری این رقابت‌ها شناخت استعدادها و انگیزه به ورزشکاران در رده سنی ١٤ تا ١٨‌سال است که جزو رویدادهای مهم ورزشی برای ایران در‌ سال‌٩٧ محسوب می‌شود. هنوز تعداد ورزشکاران اعزامی ‌به این رقابت‌ها مشخص نشده؛ اما طبق گفته مسئولان کاروان شلوغی برای المپیک جوانان به آرژانتین اعزام نمی‌شود و همه نفرات اعزامی ‌با هدف کسب مدال راهی این رقابت‌ها خواهند شد.
مسابقات جهانی کشتی؛ جبران ناکامی‌٢٠١٧
مسابقات جهانی کشتی بزرگسالان از ٣٠‌مهرماه تا ٦‌آبان‌ماه‌٩٧ به میزبانی بوداپست مجارستان برگزار می‌شود و مثل هر‌سال تمام مدعیان کشتی جهان برای کسب خوش‌رنگ‌ترین مدال‌ها روی تشک می‌روند. در‌ سال ٢٠١٧ تیم‌ملی کشتی فرنگی ایران با ٣مدال برنز به‌عنوان نایب قهرمانی رسید اما آزادکاران با تک مدال طلای حسن یزدانی جایگاه نازل نهم را به دست آوردند. ناکامی‌ بزرگ کشتی آزاد ایران در‌ سال‌٢٠١٧ باعث انتقادهای زیادی از رسول خادم و همکارانش در فدراسیون کشتی شد. آزادکاران در‌سال ٩٧ با انگیزه جبران ناکامی‌ سال قبل روی تشک می‌روند؛ اگرچه فعلاً این رشته حال و روز خوشی ندارد. چند سالی است که دست آزادکاران ایرانی از کسب عنوان قهرمانی جهان کوتاه مانده و باید دید رسول خادم در صورت ماندن در کشتی می‌تواند شاگردانش را به این سمت سوق بدهد یا خیر. از سوی دیگر کشتی فرنگی هم که بعید است از نفرات باتجربه قبلی مثل حمید سوریان، امید نوروزی و قاسم رضایی استفاده کند، با هدف حفظ عنوان نایب قهرمانی و شاید رسیدن به قهرمانی جهان روی تشک خواهد رفت.
مسابقات جهانی وزنه‌برداری؛ کار سخت برای تکرار قهرمانی
مسابقات جهانی وزنه‌برداری ٢٠١٨ قطعاً حال و هوای متفاوتی نسبت به ‌سال ٢٠١٧ خواهد داشت. ایران در شرایطی توانست برای نخستین‌بار به‌عنوان قهرمانی جهان در ‌سال‌٩٦ دست پیدا کند که ٩کشور به دلیل محرومیت ناشی از دوپینگ و کره‌شمالی هم به دلیل مشکلات ویزایی نتوانستند در این رقابت‌ها حاضر شوند. با اضافه شدن نمایندگان این ١٠‌کشور که اکثرا هم جزو قطب‌های بزرگ وزنه‌برداری جهان به‌شمار می‌روند، مسابقات جهانی ٢٠١٨ که آبان‌ماه‌سال‌٩٧ برگزار می‌شود، سطح بسیار بالاتری خواهد داشت. محمدحسین برخواه به‌عنوان سرمربی جدید تیم‌ملی شاگردان خود را از اوایل اسفندماه به صف کرده تا آنها را برای ٢رویداد بزرگ یعنی بازی‌های آسیایی و مسابقات جهانی آماده کند. بدون‌شک پولادمردان کار بسیار سختی برای دفاع از عنوان قهرمانی خود در عشق‌آباد خواهند داشت. این رقابت‌ها در کسب سهمیه المپیک برای هر کشور هم تأثیرگذار خواهد بود.
مسابقات جهانی کاراته؛ در رویای نخستین قهرمانی
تیم ملی کاراته ایران که در ‌سال ٢٠١٦ برای نخستین بار توانست روی سکوی مسابقات جهانی برود و به‌عنوان سومی ‌رسید؛ ١٤لغایت ٢٠‌آبان‌ماه‌ سال‌٩٧ در مادرید اسپانیا برای حفظ جایگاه خود و رسیدن به عنوانی بهتر به روی تاتامی ‌می‌رود. کاراته که حالا دیگر به‌عنوان یک رشته المپیکی بیشتر مورد توجه مسئولان ورزش هم قرار می‌گیرد،‌ سال سختی را با توجه به آغاز رقابت برای کسب سهمیه المپیک در پیش خواهد داشت. ملی‌پوشان کشورمان با هدایت شهرام هروی در مراحل مختلف لیگ‌های جهانی کاراته وان شرکت می‌کنند تا امتیازات لازم را برای حضور در نخستین دوره المپیک به دست بیاورند. قطعاً مسابقات جهانی ٢٠١٨ هم که بالاترین سطح رقابت در کاراته تا قبل از المپیکی شدن به شمار می‌رفت، از اهمیت بالایی برای رزمی‌کاران کشورمان برخوردار است.
مقدماتی جام جهانی بسکتبال؛ فرصتی برای احیا
بازی‌های مقدماتی جام جهانی بسکتبال که از سال‌۹۶ آغاز شده، در سال جدید هم ادامه پیدا خواهد کرد. تیم ملی ایران که در دور نخست مقدماتی وضع نسبتاً مناسبی دارد، در دور دوم مقدماتی باید به مصاف حریفان قدرتمندتری برود. جام جهانی ۲۰۱۹ چین می‌تواند سکوی پرتابی برای بسکتبال ایران باشد که در سال‌های اخیر دچار افت محسوسی شده؛ اما با تغییر مدیریت به احیا شدن امیدوار است. آسمان خراش‌های ایرانی علاوه بر اینکه نخستین قهرمانی در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ را نشانه گرفته اند، باید در سال ۹۷ سهمیه جام جهانی را هم کسب کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی