[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۳
  • دوره جدید

ازبین‌بردن سوسک با روش‌های ساده و مؤثر (قسمت اول)، روزنامه شیراز نوین

در این مقاله می‌خواهیم به شما روش‌های ساده و بسیار مؤثر را برای از بین بردن سوسک آموزش دهیم. اگر خانه‌ای سوسک داشته باشد پاک‌سازی آن به راحتی میسر نیست. بهتر است از روش‌های ما استفاده کنید تا سوسک‌های خانه‌هایتان را از بین ببرید.
بیرون کردن سوسک‌هایی که وارد خانه شده‌اند کار دشواری است. سوسک‌ها به راحتی می‌توانند به وسایل خانه شما آسیب برسانند و سلامتی شما را به خطر بیندازند. می‌توانند روی غذای شما راه بروند یا حتی به کاغذ دیواری، کتاب‌ها و لوازم‌ الکترونیک منزل صدمه بزنند. همچنین ممکن است با آلوده‌کردن غذا، لوازم‌ خانگی و دیگر سطوح منزل موجب انتشار بیماری پاتوژن شوند. از بین بردن سوسک و جلوگیری از بازگشت دوباره‌‌ آن با روش‌های مختلفی مانند استفاده از حشره‌کش یا دیگر وسایل و ابزارهای بازدارنده می‌تواند یک زندگی آرام را برای شما رقم بزند.
روش اول: حذف آب و غذا از محیط
۱. نگذارید محیط رطوبت داشته باشد
سوسک‌ها محیط مرطوب را دوست دارند و با توجه به دما و اندازه‌ متفاوتشان، می‌توانند حداقل برای یک‌ ماه بدون غذا زنده بمانند، اما بدون آب بیشتر از یک هفته هم دوام نمی‌آورند.
برای از بین بردن سوسک بهتر است منافذ نشت آب را در منزل پیدا و آنها را تعمیر کنید. وقتی نشتی آب را حذف کنید، سوسک‌ها سراغ طعمه‌های ژلاتینی می‌روند که شما برای به دام انداختن آنها در گوشه‌وکنار منزل گذاشته‌اید.
۲. خانه را به‌طور مرتب تمیز کنید
تمیز نگه داشتن خانه در از بین بردن سوسک اهمیت زیادی دارد و آشپزخانه مهم‌ترین مکان در هر منزل است. ظرف‌هایتان را بشویید و غذاهای باقی‌مانده را بعد از هر وعده‌‌‌ غذایی، فوری جمع کنید. اگر ماهی خریده‌اید، بلافاصله آن را پاک کنید و آشغال‌های آن را هم از منزل بیرون ببرید و تمام محیط را کاملاً دستمال بکشید. توجه ویژه‌ای به طبقات بالای آشپزخانه داشته باشید، زیرا سوسک‌ها عاشق چربی هستند.
۳. غذاها را مخفی کنید
غذاها را در ظروف سربسته نگهداری کنید و برای مدت زیاد در محیط آشپزخانه رها نکنید. شب‌ها ظرف‌های کثیف را داخل سینک ظرف‌شویی رها نکنید. بهترین جا برای نگهداری میوه‌ها نیز داخل یخچال است.
۴. کف آشپزخانه را همیشه تمیز کنید
این‌کار باعث می‌شود لکه‌ها و کثیفی‌ها کاملاً تمیز شود. دیوارها را خیس نکنید، یادتان باشد این موجودات برای زنده ماندن به آب نیاز دارند.
۵. سطل زباله را مرتب خالی کنید
سطل زباله‌‌ پر از آشغال، محیط مناسبی برای رشد و زندگی سوسک‌ها فراهم می‌کند. سطل پر از زباله را برای مدت زیادی رها نکنید. برای از بین بردن سوسک از سطل‌های دردار استفاده کنید و از بازگذاشتن در سطل زباله اجتناب کنید.
روش دوم: استفاده از طعمه‌ برای از بین بردن سوسک
۱. طعمه‌ سوسک‌کش بخرید
فرقی نمی‌کند شکل ظاهری طعمه‌ سوسک‌کش چگونه باشد، مهم این است که این سم با غذای موردعلاقه‌ سوسک آمیخته می‌شود. سوسک‌ها سم را می‌خورند و با بردن آن به لانه باعث از بین رفتن بقیه‌ سوسک‌ها نیز می‌شوند.
برای از بین بردن سوسک بهتر است طعمه‌ سوسک‌کش را در جایی که حدس می‌زنید سوسک‌ها به آن محل رفت‌وآمد می‌کنند قرار دهید، مثل زیر قرنیز‌ها، زیر سینک ظرف‌شویی یا گوشه‌‌و‌کنار منزل. این مکان‌ها باید دقیقاً نزدیک‌ترین جا به محل تجمع سوسک‌ها باشد. پیداکردن مکان مناسب درصد موفقیت شما را بیشتر می‌کند.
طعمه‌های سوسک‌کش حاوی ۰/۰۵فیپرونیل و ۲درصد هیدرامتیلنون است. سوسک‌ها سم را می‌خورند و با بردن آن به لانه باعث مسمومیت بقیه‌ سوسک‌ها نیز می‌شوند.
از بین بردن سوسک با استفاده از این روش ممکن است چند هفته طول بکشد. وقتی اولین گروه از سوسک‌ها از بین بروند، با سردرآوردن سوسک‌ها از تخم‌های باقی‌مانده کماکان باید این روش را ادامه بدهید تا نسل بعدی آنها نیز به‌طور کامل از بین برود و محیط کاملاً پاک‌سازی شود.
۲. طعمه‌های سوسک‌کش خانگی را امتحان کنید
یک واحد پودر بوریک اسید (که گاهی‌اوقات به‌عنوان پودر سوسک‌کش در داروخانه‌ها نیز به فروش می‌رسد) را با یک واحد آرد سفید و یک واحد شکر سفید پودر‌شده مخلوط کنید. شکر و آرد باعث می‌شود سوسک‌ها به طعمه نزدیک شوند و بوریک اسید موجود در طعمه باعث از بین بردن سوسک می‌شود. این پودر آماده‌شده را پشت کشوها و کابینت‌ها، زیر فریزر، زیر گاز و همه‌‌ جاهایی که فکر می‌کنید ممکن است سوسک‌ها از آنجا رد بشوند بریزید. همچنین این مخلوط را می‌توانید با یک واحد بوریک‌اسید، دو واحد آرد و یک واحد کاکائو درست کنید.
حداقل سه دوره باید از این طعمه استفاده کنید تا بتوانید سوسک‌ها را به‌طور کامل از بین ببرید و انتظار می‌رود هر دوره حداقل دو هفته طول بکشد. استفاده از بوریک اسید را تا از بین رفتن کامل سوسک‌ها ادامه دهید.
کودکان، سگ‌ها و برخی از حیوانات خانگی ممکن است این سم را بخورند. توجه داشته باشید بوریک اسید برای انسان و حیوانات خانگی خیلی خطرناک و سمی نیست، اما معمولاً برای مصارف خارجی استفاده می‌شود. بنابراین در مکان‌هایی استفاده کنید که مطمئن هستید فقط سوسک‌ها آن را می‌بینند و می‌خورند. این پودر در هوای مرطوب سفت می‌شود، به همین دلیل شاید برای حفاظت از زمین و کابینت‌ها لازم باشد از سینی یا کاغذ فویل استفاده کنید.
ادامه دارد ...

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی