[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۳
  • دوره جدید

برنامه مدیریت پایدار در جنگل‌های زاگرس اجرا می‌شود، روزنامه شیراز نوین

مشاور سازمان ملل متحد در امور جنگل‌ها و تغییر اقلیم گفت: برنامه مدیریت پایدار در جنگل‌های زاگرس با مشارکت این سازمان در ایران اجرا می‌شود.
به گزارش ایرنا، پرفسور یورگن بلاذر یکشنبه در بازدید از جنگل‌های منطقه دشت برم کازرون در استان فارس افزود: در ایران فعالیت‌های خوبی برای مقابله با خشکیدگی جنگل‌ها به‌ویژه در منطقه زاگرس صورت گرفته و یکی از اهداف ما کمک به این کشور برای تهیه و اجرای برنامه مدیریت پایدار در جنگل‌های زاگرس است. 
وی اظهار کرد: شبیه خشکیدگی درختان منطقه دشت برم در برخی از کشورها نیز مشاهده شده است اما برای مقابله با آن باید در گام نخست علت اصلی این پدیده شناسایی و در مرحله بعد برای مبارزه با آن تصمیم‌گیری شود. 
این استاد رشته جنگلبانی دانشگاه برن کشور سوئیس ادامه داد: از جمله علت‌های این خشکسالی می‌تواند مسئله تغییر اقلیم، پیرشدن درختان و یا بهره‌برداری بی‌رویه از مناطق جنگلی باشد. 
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس هم در این بازدید گفت: 17درصد از جنگل‌های زاگرس در استان فارس است که 26‌هزار هکتار آن در دشت برم کازرون قرار دارد. 
عبدالحسین یوسفی ادامه داد: به دلیل شرایط اقلیمی، برداشت‌های بی‌رویه و خشکسالی، بخشی از درختان حوزه جنگلی زاگرس دچار خشکیدگی شده‌اند. 
وی اظهار کرد: یکی از عوامل خشکیدگی درختان مناطق جنگلی، آفت سوسک چوب‌خوار است که با نفوذ به تنه درخت و ریشه باعث خشک شدن آن می‌شود که برای جلوگیری از سرایت این آفت به سایر درختان، مبادرت به حذف درختان آسیب‌پذیر در مقابل این آفت کرده‌ایم و به جای آن نهال‌کاری انجام شده است. 
یوسفی افزود: برای احیا و جلوگیری از آلودگی درختان جنگلی اقدامات خوبی تا کنون صورت گرفته است که امیدواریم با کمک سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور، استفاده از تجربیات مشاور سازمان ملل متحد در زمینه جنگل و تغییر اقلیم و همیاری صندوق‌های بین‌المللی، گام‌های مؤثری برای مبارزه با خشکیدگی و احیای جنگل‌های دشت برم برداشته شود. 
شهرستان کازرون در فاصله 120‌کیلومتری غرب شیراز واقع شده است. 
مشاور سازمان ملل متحد در زمینه جنگل و تغییر اقلیم نیز قرار بود روز دوشنبه از جنگل‌های منطقه کهمره سرخی در استان فارس نیز بازدید کند. وی در سفر به ایران همچنین قرار است از مناطق جنگلی استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و اصفهان بازدید کند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی