[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

۱۲۰‌مرکز بهداشتی و درمانی در استان فارس در دست احداث است، روزنامه شیراز نوین

معاون بهداشتی دانشگاه شیراز گفت: ۱۲۰‌پروژه بهداشتی و درمانی در استان فارس کلنگ‌زنی شد که قرار است تعدادی از این پروژه‌ها تا پایان امسال مورد بهره‌برداری قرار بگیرند.
عبدالرسول همتی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، با تأکیدبر اهمیت خانه‌های بهداشت در راستای پیشگیری از انواع بیماری‌ها به وضعیت خانه‌های بهداشت استان اشاره کرد و اظهار داشت: هم اکنون در استان فارس از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با حمایت خیرین تأمین سلامت، یک هزار مرکز خانه بهداشت و300‌مرکز جامع سلامت فعال است که ارائه تمامی خدمات مربوط به اقدامات پیشگیرانه در آنها به صورت رایگان انجام می‌‌شود. 
وی گفت: با توسعه تعداد مراکز خانه بهداشت و همچنین تعداد پایگاه‌های جامع سلامت هم‌اینک در استان، زمان دستیابی به این مراکز در روستاها به 30‌دقیقه و در شهرهای بزرگ به 15‌دقیقه کاهش یافته که نشان می‌دهد اقدامات پیشگیرانه در امر درمان افزایش یافته است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از بهره‌برداری و افتتاح 260‌پروژه عمرانی درمانی در این زمینه به عنوان یک موضوع مهم یاد کرد و افزود: در اواخر سال گذشته 140‌پروژه در قالب مراکز بهداشتی و درمانی افتتاح و 120پروژه دیگر نیز در این رابطه کلنگ‌زنی شد که قرار است تعدادی از این پروژه‌ها تا پایان امسال مورد بهره‌برداری قرار بگیرند. همتی بیان کرد: در سال گذشته 14‌میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی تجهیزات پزشکی و داندانپزشکی در مراکز پایگاه‌های سلامت فارس از سوی دانشگاه هزینه شد تا اقدامات پیشگیرانه در بخش‌های مختلف و دندانپزشکی افزایش یابد یا تکمیل شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز خدمات مشاوره تغذیه‌ای، دندانپزشکی، بهداشت روان، کنترل فشارخون و قند خون را از جمله اقدامات پیشگیرانه کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانست و اعلام کرد: این نوع اقدامات هر ماه به صورت رایگان برای تمامی افراد تحت جمعیت مراکز و پایگاه جامع سلامت در محل انجام می‌شود، همچنین برای تمامی افراد پرونده سلامت تشکیل و افرادی که از پرفشار بودن خون و قند خون بالا رنج می‌برند به صورت ماهانه با پیگیری‌های کارشناسان قند و فشار خون افراد کنترل می‌شوند.
همتی افزود: از جمله دستاوردهای اجرای برنامه پزشک خانواده در استان فارس، شناسایی 65‌درصد از مبتلایان به دیابت است که امروز با کمک تیم‌های پزشک خانواده استان تحت کنترل قرار دارند، همچنین 80‌درصد سالمندان استان نیز شناسایی و مورد مراقبت قرار گرفته‌اند.
وی توجه به اقدامات پیشگیرانه درباره جمعیت حاشیه‌نشین فارس را به عنوان یکی دیگر از اقدامات ارزنده کارشناسان و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز برشمرد و بیان کرد: با این اقدامات علاوه‌بر اینکه عدالت درمانی رعایت شده است، با اطمینان می‌توان گفت که تمامی جمیعت فارس توانسته‌اند حتی برای یک مرتبه از این خدمات به صورت رایگان و یا نیمه رایگان بهره‌مند شوند و پرونده سلامت برای آنان تشکیل شده است.
همتی به اهمیت موضوع بهداشت فردی نیز اشاره و عنوان کرد: هفتم آوریل مصادف با 18‌فروردین‌ماه به عنوان روز جهانی بهداشت در تقویم ثبت شده است که امسال سازمان بهداشت جهانی شعار خود را با عنوان سلامت برای همه «پوشش همگانی سلامت برای همه در همه‌جا» ارائه کرده است تا تمامی دست‌اندرکاران به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند. وی هدف این سازمان را فراهم کردن حداکثر امکانات بهداشتی و سلامتی برای تمامی انسان‌های روی زمین دانست و گفت: سازمان بهداشت جهانی به دنبال این هدف، برنامه‌های متنوعی را اجرایی می‌کند تا زمینه مساعدت کشورها برای تقویت بهداشت عمومی فراهم شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی