[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۵۵
  • دوره جدید

جنبش دانشجویی نردبان تشنگان قدرت نیست، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی شورای نگهبان با تأکید بر اینکه دانشجو در رویدادهایی نظیر انتخابات حتماً بی‌طرف نیست اما سیاهی لشکر هیچ جریانی هم نیست، گفت: دانشجو فرمانده جنگ شناختی است و جنبش دانشجویی نردبان تشنگان قدرت نیست اما حتماً همراه شیفتگان خدمت هست و آن‌ها را پیدا می‌کند و به مردم معرفی می‌کند.
به گزارش ایسنا،‌ هادی طحان‌نظیف عضو حقوق‌دان و سخن‌گوی شورای نگهبان ظهر دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ در نشست دانشجویی که در مسجد دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد با اشاره به برگزاری انتخابات‌های دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری در روز جمعه ۱۱ اسفند اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین حقوقی که در قانون اساسی برای ملت در نظر گرفته شده، حق تعیین سرنوشت، انتخاب کردن و انتخاب شدن است.
وی افزود: در قانون اساسی آمده که اداره کشور بر اساس آرای عمومی است و امروز تمام مناصب به طور مستقیم و غیرمستقیم توسط مردم تعیین می‌شود.
سخن‌گوی شورای نگهبان با بیان اینکه «در ۴۵ سال گذشته تقریباً هر سال یک انتخابات در کشور برگزار شده است»، عنوان کرد: در خصوص انتخابات پیش رو، رهبر معظم انقلاب با تأکید مکرر بر موضوع مشارکت تکلیف همه را روشن کردند و امروز می‌توانیم دل‌سوزی هر کسی که خود را دل‌سوز برای کشور معرفی می‌کند، در تشویق و دعوت او از مردم به مشارکت ارزیابی کرد. طبیعتاً دشمنان نمی‌خواهند مردم حضور پررنگی در اداره کشور و تصمیم‌گیری‌های کلان کشور داشته باشند و این تلاش را نیز از ابتدای انقلاب اسلامی داشته اما با این وجود روند کشور همواره رو به رشد و تعالی بوده است و مردم ما خواستند که خودشان برای کشورشان تصمیم بگیرند و قرار نیست که کسی از خارج از کشور بیاید و برای آن‌ها تصمیم‌گیری کند.
طحان‌نظیف با تأکید بر اینکه مشکلات کشور باید توسط فرزندان همین کشور حل شود، افزود: دانشجویان امروز باید خود را برای آینده‌ مردم این سرزمین آماده کنند چراکه اتکا و اداره این کشور بر فکر و بازوان فرزندان این کشور است.
وی گفت: کار دشمن، دشمنی مردم است و قطعاً در این جهت او رفتار و عملکرد خود را به گونه‌ای تنظیم کرده که از کارآمدی نظام ما در نگاه مردم بکاهد؛ اگر مجلس آینده مجلسی قوی باشد می‌تواند بسیاری از مشکلات مردم را برطرف کند. دشمنان ما در حال تبلیغ بسیار هستند تا بگویند که مشارکت مردم تعیین کننده نیست و نظام افراد خود را در نظر دارد درحالی‌که اعداد و ارقامی که در این دوره گویا هستند؛ بیش از ۷۵ درصد از اقشار مختلف در این دوره تأیید صلاحیت شده‌اند. همچنین بیش از ۴۰۰ نفر از تأیید صلاحیت شده‌ها دهه هفتادی هستند. همچنین برای هر کرسی مجلس بیش از ۶ نفر خانم می‌توانند رقابت کنند.
سخن‌گوی شورای نگهبان با اشاره به انتشار فهرست‌های انتخاباتی، گفت: امروز شاهد حضور افراد و گروه‌های مختلف در انتخابات هستیم و بستر برای مشارکت همه احزاب و جریانات سیاسی و همچنین اشخاص مختلف فراهم است و همه اقشار حضور دارند.
طحان‌نظیف تصریح کرد: انتخابات، انتخاب ۴ سال آینده است که چه مسیر و شیوه‌ای قرار است حاکم باشد. دشمنان به دنبال کوچک شمردن نقش مردم در انتخابات هستند اما وقتی سوابق انتخاب‌ها را مشاهده می‌کنیم شاهدیم که افراد و گروه‌های کاملاً متفاوت از هم وارد مجلس شدند یا اینکه به ریاست‌جمهوری رسیدند. این نشان دهنده آن است که فارغ از اینکه چه رویکردی از صندوق رأی خارج شده، اراده مردم حاکم بوده و مردم خواستند تعیین کنند که کدام جریان سیاسی امورات آن‌ها را رقم بزند. حضور مجالس و دولت‌های با رویکردهای متفاوت نشان‌دهنده آن است که امورات کشور بر اساس اراده و رأی مردم است وگرنه در عمل این همه سلیقه متفاوت را مشاهده نمی‌کردیم.
وی با اشاره به توطئه‌های دشمن درباره کارکرد برخی نهادهای نظارتی در جمهوری اسلامی ایران گفت: حتی درباره وجود نهادهای نظارتی نظیر شورای نگهبان برخی به دنبال آن هستند که بگویند این نهادها فقط در کشور ما وجود دارد این درحالی است که در سایر کشورها نیز شاهد حضور چنین ناظرانی هستیم و هر جا که مجری وجود دارد، یک نهاد نظارتی نیز در کنار آن قرار دارد و طبیعتاً این نظارت باید نظارت مؤثری باشد وگرنه با فلسفه نظارت سازوکار نیست.
سخن‌گوی شورای نگهبان با تأکید بر اینکه این مردم هستند که اراده و انتخاب می‌کنند، عنوان کرد: متأسفانه دشمنان ما همیشه درصدد یاس آفرینی و ناامید سازی مردم هستند اما واقعیت این است که هم نقاط قوت و هم نقاط ضعفش را باید رصد کرد و در جهت حل و رفع آن‌ها برآمد اما گاهی اوقات احساس می‌شود که عدم تبیین نقاط قوت موجب تبدیل آن‌ها به نقاط ضعف می‌شود.
طحان‌نظیف با تأکید بر اهمیت گفت‌وگو جهت تبیین امور و رفع پرسش‌ها اظهار کرد: نباید شرایط به گونه‌ای باشد که به نقاط قوت کمتر پرداخته شود و این موضوع به ناامیدی بینجامد؛ همان‌طور که رهبری فرمودند به فضل خدا در مسیر قله هستیم و باید به نقاط قوت بیشتر پرداخته شود. دانشجو باید خود را در این مجاهدت تعریف کند و ویژگی اصلی جامعه دانشحویی حق طلبی و عدالت طلبی است. یکی از مؤلفه‌های اصلی در امید آفرینی نقش آفرینی دانش در تزریق امید در جامعه است و اینکه دانشجوی ما بی تفاوت باشد خواسته دشمنان است. طبیعتاً دانشجو باید یک گام از جامعه جلوتر باشد و پاسخ پرسش‌های فردای جامعه را امروز مطالبه کند.
وی با بیان اینکه «مطالبات صحیح جریان دانشجو می‌تواند اساساً هدایتگر جریانات سیاسی باشد و آن‌ها را مجبور کند که در مسیری که او تعریف می‌کند، حرکت کنند»، تأکید کرد: در اصلاحیه اخیر قانون انتخابات برخی موارد نظیر دادن وعده‌های خارج از اختیارات قانون جرم شمرده شده است؛ آنچه مهم است این است که اگر مردم نقش دستگاه‌ها و قوای مختلف را بشناسند، اصلاً اجازه نمی‌دهند که فردی وعده‌های خارج از اختیارات قانونی بدهد. دانشجویان می‌توانند در این زمینه نقش آفرینی کنند و نگذارند حرفی که پایه و مبنایی ندارد، اساساً در جامعه شنیده شود. سخن‌گوی شورای نگهبان با تأکید بر اینکه دانشجو در رویدادهایی نظیر انتخابات حتماً بی‌طرف نیست اما سیاهی لشکر هیچ جریانی هم نیست، گفت: دانشجو فرمانده جنگ شناختی است و جنبش دانشجویی نردبان تشنگان قدرت نیست اما حتماً همراه شیفتگان خدمت هست و آن‌ها را پیدا می‌کند و به مردم معرفی می‌کند.
طحان‌نظیف در بخش دیگری از این نشست دانشجویی با بیان اینکه «نظام انتخاباتی ما با موضوعات مختلفی مواجهند که دانشجویان می‌توانند در این زمینه نقش‌هایی ایفا کنند»، اظهار کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که حتماً نیاز به پرداخت بیشتر دارد فرهنگ انتخاباتی است؛ این فرهنگ حتماً با قانون اصلاح نمی‌شود بلکه در کنار قانون حتماً نهادهای مرجع و فرهنگ‌سازی نظیر جامعه دانشجویی باید در آن نقش‌آفرینی کند.
وی همچنین گفت: یکی از اصلاحاتی که رهبری وارد ادبیات سیاسی ما کردند موضوع «حق‌الناس» بودن رأی مردم است؛ این موضوع می‌تواند دارای ابعاد گسترده‌ای داشته باشد؛ حق‌الناس در تأیید صلاحیت داوطلبان، دارا بودن شرایط رقابت، معرفی افراد شایسته توسط جریانات سیاسی و همچنین تبلیغات و رفتارهای داوطلبان انتخابات همه حق‌الناس است.
به گزارش ایسنا سخنگوی شورای نگهبان در ادامه این نشست در پاسخ به ادعای دانشجویی درباره تأیید صلاحیت افراد از یک طیف سیاسی و رد صلاحیت افراد یک طیف سیاسی دیگر گفت: بارها اعلام کرده‌ایم که در شورای نگهبان نگاه حزبی و جناحی نداریم و قانون ملاک عمل ماست. همچنین فهرست‌هایی که امروز از سوی جریانات سیاسی منتشر می‌شود حاکی از وجود تنوع در میان داوطلبان انتخابات است. طحان‌نظیف در ادامه در پاسخ به اظهارات دانشجویی درباره عدم اعلام دلایل رد صلاحیت داوطلبان انتخابات‌ها گفت: این موارد مکرراً اعلام شده است و در بررسی صلاحیت‌ها حدود ۸ هزار جلسه و تماس با داوطلبان انتخاباتی داشتیم. از میان نمایندگان مجلس که صلاحیت آن‌ها احراز نشده است نیز هیچ نماینده‌ای نیست که دلایل این عدم احراز برای او گفته نشده باشد.
وی ادامه داد: ادعاها نسبت به شورای نگهبان کم نیست اما وقتی قانون کار را منع کرده است و به ما مجوز اعلام عمومی رد صلاحیت‌ها نداده است، ما نمی‌توانیم در این زمینه اطلاع‌رسانی عمومی داشته باشیم. در شورای نگهبان نسبت به اطلاع‌رسانی درباره طرح‌ها و لوایح منعی وجود ندارد و نظرات این شورا در سامانه نظرات شورای نگهبان وجود دارد.
سخن‌گوی شورای نگهبان در ادامه در پاسخ به اظهارات دانشجویی درباره رد صلاحیت آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۹۲ و اظهار نظر وزیر وقت اطلاعات درباره هشدار به شورای نگهبان نسبت به احتمال پیروزی آقای ‌هاشمی در این انتخابات گفت: من در آن مقطع عضو شورای نگهبان نبودم اما مکرراً بعد از اظهار نظری که از سوی وزیر وقت اطلاعات مطرح شد، اعضایی که در آن جلسه حضور داشتند اعلام کردند که حضور او تأثیری در روند بررسی صلاحیت نداشته است.
طحان‌نظیف در پاسخ به دانشجویی درباره دلایل رد صلاحیت حسن روحانی برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری و علت عدم اعلام دلایل این رد صلاحیت با وجود درخواست چندباره او گفت: بارها اعلام کردم که در هر دوره‌ای صلاحیت هر داوطلبی را بررسی می‌کنیم و دلیل آن نیز تفاوت قوانین و شرایط انتخابات‌های مختلف است بر همین اساس ممکن است فردی در یک انتخابات تأیید و در انتخابات دیگری تأیید نشود. وی اظهار کرد: ما خود را پایبند قانون می‌دانیم و باید بر اساس آن عمل کنیم؛ در اصلاحیه اخیر قانون انتخابات آمده است که شورای نگهبان در شرایطی که فردی حرف خلاف واقع و کذبی زد، از خود دفاع کند؛ ما دلایل رد صلاحیت افراد را با خود او مطرح می‌کنیم و او می‌تواند با مردم در میان بگذارد. ما در چهارچوب قانون باید عمل کنیم بر همین اساس نیز از ما نخواهید که بر خلاف قانون کاری را انجام دهیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی