[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۹
  • دوره جدید

پیگیری میراث فرهنگی ازطریق مراجع قضایی برای نقض حریم آتشکده کازرون، روزنامه شیراز نوین

مهر: روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس اعلام کرد که این اداره کل به گلخانه‌ای که به حریم آتشکده تاریخی کازرون تجاوز کرده، اخطار لازم داده است.
خبرگزاری روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی فارس در پی انتشار خبری درباره وضعیت  تجاوز به حریم آتشکده تاریخی کازرون که توسط اراضی کشاورزی و یک گلخانه صورت گرفته بود، توضیح داد: این آتشکده تحت عنوان چهار طاقی شناخته می‌شود و با وجود ساختار فیزیکی و فرسودگی که ناشی از قدمت، بلایای طبیعی و... بوده است، با تلاش میراث فرهنگی فارس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
قدمت تاریخی این آتشکده متعلق به دوره ساسانی و موقعیت مکانی بنا، مابین زمین‌های کشاورزی مردم قرار گرفته و فعالیت در این اراضی کشاورزی بر اساس رعایت ضوابط حریم اثر مذکور و منطقه  بلامانع است.
شایان ذکر است در خصوص فعالیت یک گلخانه در فاصله 35متری این آتشکده به مالکان برای برچیده شدن گلخانه و اجرای  مجدد آن بر اساس اخذ مجوزهای لازم از میراث فرهنگی استان در فاصله‌ای خارج از حریم اثر مذکور، اخطار لازم داده شده است.
لذا به دلیل بی‌توجهی مالک به اخطار اداره کل، مورد از طریق واحد حقوقی اداره کل در مراجع قضایی در حال پیگیری است.
گفتنی است در مورد اراضی کشاورزی به طور معمول، مردم در اینگونه مواقع حریم آثار تاریخی را رعایت می‌کنند؛ لذا ممکن است در برخی مناطق سودجویان به حریم توجه نکرده باشند که موارد از طریق واحد حقوقی و فرماندهی یگان حفاظت  اداره کل پیگیری و حکم صادر شده از طریق مراجع قضایی اجرا می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی