[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۷۹
  • دوره جدید

گیاه خارق‌العاده برای درمان کم‌‌خونی، روزنامه شیراز نوین

معمولاً کمبود آهن بیشتر به دلیل دریافت نکردن آن از طریق مصرف مواد غذایی مناسب ناشی می‌شود. لازم است نیازهای روزانه‌تان به این ماده‌ معدنی را از طریق مصرف مواد غذایی سرشار از آن که به خوبی هم جذب بدن می‌شوند تأمین کنید.
کم‌خونی در بیشتر خانم‌ها  وجود دارد و لازم است بدانید کم‌خونی بیماری نیست، نشانه بیماری است. در اینجا می خواهیم در مورد گیاه گزنه و اثرات آن بر کم‌خونی صحبت کنیم.
مزیت برتر گزنه این است که این گیاه سرشار از آهن و هم‌زمان ویتامین C است، بر خلاف مثلاً عدس که آهن دارد اما فاقد ویتامین C است.
خستگی دست از سرتان برنمی‌دارد؟ احساس کم‌خونی می‌کنید؟ موهایتان ضعیف شده و می‌ریزد؟ ناخن‌هایتان شکننده شده است؟ طبق آمارهای جهانی خانم‌ها در طول زندگی‌شان حداقل یک مرتبه دچار کمبود آهن می‌شوند. کمبود آهن نیز به آنمی یا همان کم‌خونی منجر می‌شود. اگر طرف‌دار داروهای طبیعی و گیاهی هستید بهتر است به سراغ گیاه گزنه بروید.
علائم کم‌خونی چیست؟
* خستگی زیاد
* کاهش تمرکز
* نفس‌نفس زدن
* رنگ و روی پریده
* موها و ناخن‌های ضعیف و شکننده
* ضعف بدنی در برابر بیماری‌ها
در واقع خستگی و کم‌خونی از نتایج کمبود آهن هستند.
کم‌خونی از چه چیزی ناشی می‌شود؟
معمولاً کمبود آهن بیشتر به دلیل دریافت نکردن آن از طریق مصرف مواد غذایی مناسب ناشی می‌شود. لازم است نیازهای روزانه‌تان به این ماده‌ معدنی را از طریق مصرف مواد غذایی سرشار از آن که به خوبی هم جذب بدن می‌شوند تأمین کنید. با این حال توجه داشته باشید کم‌خونی می‌تواند جزئی یا خیلی جدی باشد که تشخیص آن با پزشک است. در این صورت نیز لازم است به همراه مواد غذایی از مکمل هم استفاده کنید. کم‌خونی درجه‌ «نهاییِ» کمبود آهن است. در این صورت شما باید بدنتان را تقویت کنید و مصرف مواد غذایی سرشار از آهنتان را بالا ببرید.
کم‌خونی‌های جزیی خطر کمتری دارند اما تبدیل به یک امر رایج شده‌اند. در این صورت احساس خستگی به جانتان می‌افتد و نمی‌توانید به درستی روی کار و درستان تمرکز کنید. اگر در این مرحله به فکر جبران آهن خود نباشید، امکان دارد وضعیت بدتر شود و دچار کم‌خونی شدید شوید.
چه کسانی بیشتر در معرض این مشکلات قرار می‌گیرند؟
بیشتر خانم‌ها در معرض کمبود آهن قرار می‌گیرند، به دلیل اینکه هر ماه به دلیل عادت ماهانه آهن از دست می‌دهند که باید به فکر جبران آن باشند. نوجوانان، خانم‌هایی که خونریزی زیاد دارند، خانم‌های باردار، زنان شیرده یا خانم‌های در آستانه‌ یائسگی بیشتر در معرض کمبود آهن قرار می‌گیرند. آهن نقش اساسی در ساخت هموگلوبین‌های خون دارند و زمانی که خون از طریق خونریزی هدر می‌رود احتمال کم‌خونی نیز بیشتر می‌شود.
گاهی وقت‌ها خودتان نمی‌توانید کمبود آهن را تشخیص بدهید. مطمئن‌ترین روش برای تشخیص این مشکل، آزمایش خون است. اما اگر احساس خستگی زیاد می‌کنید یا رنگ و رویتان پریده و خسته است، احتمال دارد آهن بدنتان کم شده باشد. پس لازم است به پزشک مراجعه کرده و آزمایش خون بدهید.
چگونه می‌توان آهن بیشتری جذب کرد؟
اول از همه بدانید گیاه گزنه و برخی جلبک‌ها سرشار از آهن هستند. احتمالاً حتی فکرش را هم نمی‌کردید این گیاه به ظاهر خشن، منبع فوق‌العاده‌ آهن باشد. برای اینکه بتوانید آهن موجود در سبزی‌ها را به خوبی جذب کنید، باید آنها را با ویتامین C مصرف کنید تا بیشتر جذب بدن شود. مزیت برتر گزنه این است که این گیاه سرشار از آهن و هم‌زمان ویتامین C است. بر خلاف مثلاً عدس که آهن دارد اما فاقد ویتامین C است.
گوشت قرمز نیز سرشار از آهن است، اما مصرف زیاد آن می‌تواند به سلامتی و همچنین جیبتان آسیب برساند. علاوه بر این بیشتر خانم‌هایی که گوشت هم می‌خورند باز با کم‌خونی مواجه‌اند.
معمولاً برنامه‌ غذایی روزانه‌ بیشتر ما فاقد میوه‌های صدفی مانند بادام است که حاوی آهن است. اما باید بدانید دانه‌ کنجد یا سویا نیز به اندازه‌ جگر آهن دارد. اما مشکل این است که آهن این دانه‌های گیاهی کمتر جذب می‌شود. جعفری، غلات کامل مانند گندم سیاه یا چاودار و ارزن، حبوبات مانند عدس، تخمه‌ آفتاب‌گردان و غیره نیز از منابع غیرحیوانی خوب آهن محسوب می‌شوند.
چگونه می‌توان از آهن گزنه استفاده کرد؟
برای رسیدن به نتیجه‌ سریع و دلخواه، کم‌خونی‌تان را با گزنه درمان کنید که هم طبیعی است و هم خیلی زود نتیجه را می‌بینید. می‌توانید به مدت چند هفته روزانه برگ تازه‌ گزنه مصرف کنید. به این ترتیب که دمنوش گزنه درست کنید. برگ‌های تازه یا خشک گزنه را در آب جوش بریزید و بگذارید به مدت ۱۰ تا ۱۵دقیقه دم بکشد. می‌توانید از پودر گزنه هم استفاده کنید. توجه داشته باشید کپسول‌های گزنه نیز در عطاری‌ها یا داروخانه‌ها وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.
نکته: تا می توانید در درمان کم‌خونی از گیاهان دارویی استفاده کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی