[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۲
  • دوره جدید

آشنایی با بازی‌های محلی- سه سنگ سه هسته، روزنامه شیراز نوین

محل بازی: فضای آزاد، روی زمین یا سطح صاف تخته سنگی مسطح
وسیله بازی: 3عدد ریگ، 3هسته خرما
تعداد بازیکنان: 2نفر
برای شروع ابتدا مربعی به اضلاع تقریبی 40سانتی متر روی زمین رسم کرده و زوایای متقابل آن و همچنین وسط هر چهار اضلاع روبروی هم را طوری به یکدیگر وصل می‌کنیم تا در نقطه‌ای که مرکز مربع است، همدیگر را قطع کنند. بدین ترتیب 9محل تقاطع روی مربع به وجود می‌آید.
وسیله بازی سه سنگ خیلی کوچک و سه هسته مثلاً خرما است.
برای شروع بازی، یکی از دو بازیکن داوطلب شده یک عدد از وسیله بازی خود را در مرکز مربع که محل تقاطع خطوط است می‌گذارد. فرص کنیم این کار را بازیکنی انجام می‌دهد که هسته خرما دارد.
در این موقع، نفر دوم یکی از ریگ‌های خود را به دلخواه روی یکی از تقاطع خطوط مربع می‌گذارد. بازیکن اول نیز کار بازیکن دوم را تکرار می‌کند.
به هر حال اگر دقت کنیم متوجه می‌شویم که دو هسته مقابل هم و روی یک خط قرار دارند که اگر این دو عدد هسته سه تا شوند و در یک خط مستقیم قرار بگیرند، بازی به نفع بازیکن اول تمام می‌شود.
سعی نفر دوم همواره باید این باشد که نگذارد نفر اول ردیف سه تایی خود را کامل کند و همین‌طور باید با دقت و مراقبت سعی کند خود نیز ریگ‌های خود را طوری در ردیف‌ها قرار دهد تا هر سه آنها در یک خط مستقیم قرار بگیرند. در این صورت، او برنده خواهد بود و برای دور بعد، اولین نفری است که باید بازی را به همین ترتیب شروع کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی