[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۳
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

تولیدکننده‌ای بنام دلار  

 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

بعد از دیپلماسی قوی دولت روحانی در برجام، منتظر قدرت‌نمایی تیم اقتصادی دولت در حوزه اقتصاد و معیشت مردم بودیم. آنچه در مراسم تنفیذ و تحلیف رئیس جمهور مورد اشاره و تأکید قرار گرفت همین موضوع توجه به معیشت مردم بود. انتظار می‌رفت جایگاه سرداران دیپلماسی به سرداران اقتصادی تحویل شود و یک تیم قوی در دولت مدیریت اقتصادی را برعهده بگیرد. 
ما بخشی از ناکامی‌های دولتی روحانی را درحوزه اقتصاد به دلیل مناقشات حزبی و داخلی قبول داریم. آنچه باعث می‌شود عناصر دولت گذشته با تداخل در برنامه‌های دولت جدید مانع حرکت رو به جلو شوند. اما بخش دوم ماجرا مربوط به اقتدار دولت است. اقتداری که ملت با اکثریت آرا در اختیار حسن روحانی قرار داده‌اند. اینجاست که این سؤال مطرح می‌شود که آیا دولت روحانی قدرت بهره‌ گیری از قدرت تفویض شده را دارد یا خیر؟ 
روحانی برای ناکامی‌های خود درحوزه اقتصادی پای همه را وسط کشید تا آنجا که رییس دولت نهم ودهم هم علی‌رغم قرار داشتن در حاشیه قدرت‌، پای همه را وسط کشید‌. این کشمکش باعث شد در ماه‌های پایانی سال گذشته تنش‌های خیابانی شدیدی را شاهد باشیم . آنجا که معاون اول رییس جمهور پشت تریبون قرار گرفت وخطاب به آنان که شروع کننده این آتش افروزی بودند گفت‌: آین آتش از کنترل خارج شده دامن خودتان را خواهد گرفت‌. 
واقعیت اینجاست که پلیس ضد شورش تا چه زمان و چه میزان قادر به رویارویی با موج فقر خواهند بود‌. سیاستمداران همیشه سربازان خط مقدم خود را از بین فقرا انتخاب می‌کنند. سربازانی که توسط دولت های گذشته و حاضر تولید شده و یا می شوند‌. بیکاران سربازان خط مقدم این تنش‌های خیابانی هستند که تطمیع شده به میدان می‌آیند و برای آتش‌افروزی فرمان خود را از اتاق های فکر سیاسیون می‌گیرند‌.
با پایان سال‌96 و آغاز سفر‌های نوروزی همه به خواب و فراموشی رویدادهای گذشته رفتند‌. سفرهای نوروزی آغاز شد و دراین بین بزرگترین لشگر‌کشی تاریخ اقتصاد ایران در حوزه دلار آغاز شد‌. دلار به سرعت به تصرف مواضع اقتصادی کشور پرداخت‌. اقتصادی که پاشنه آشیل امنیت داخلی است‌. سرعت حرکت رو‌به‌جلو دلار به حدی بود که هنوز کسی قادر به توقف آن نیست‌. تأثیر این هجوم بی‌پروا بر حوزه درمان ودارو‌، تولید و تجارت‌، سفرهای ضروری و هر آنچه فکرش را بکنید مملموس است و دولت تنها نظاره‌گر این ماجراست‌. 
دولت دفاعی دربرابر این هجوم نکرد و انگار دراین جنگ اقتصادی‌، دولت مغلوب بدون قید و شرط دلار است‌. میزان تخریب در حوزه اعتماد چیزی نزدیک به صددرصد است‌. با این حساب اصلاح‌طلبان ضربه شدیدی را از ناحیه حریف دراردوگاه مخالف خورده‌اند‌. مجلس شورای اسلامی هم سکوت اختیار کرد تا آنجا که طرح سؤال از رییس جمهور چندان پر‌رنگ مطرح نمی‌شود‌. دریک ارزیابی بدون گرایش سیاسی باید پذیرفت اعتماد عمومی به دولت به‌شدت کاهش یافته است‌.
حالا اگر مجلس خالصاً و با‌جانب‌داری از مردم و به وضوح‌، طرح سؤال از حسن روحانی را پیرامون مباحث اقتصادی و ماجرای دلار شش‌هزار‌تومانی و پیوند آن با معیشت مردم مطرح کند موضوع کفایت دولت نیز مطرح می‌شود و مجلس اگر خالصا وبا جانب داری از مردم و به وضوح داستان را پیگیری کند، رأی اعتماد دوباره به شاه‌مهره دولت در هاله‌ای از ابهام وتردید قرار خواهد گرفت‌. 
مباحث وتنش‌های سیاسی در حوزه اقتصاد تا جایی می‌تواند کشدار شود که به جمع شدن سفره‌های تهی مردم منتهی نشود‌. وقتی سفره‌های مردم جمع شود زورآزمایی‌های خیابانی نیزآغاز خواهد شد. هر چند، برخی اعتقاد دارند این افزایش قیمت در حوزه دلار طرح و برنامه دولت برای جبران بدهکاری‌هایش بود، اما کار درحال گذر از خطوط قرمز است‌. حالا تیم اقتصادی دولت یا وانمود می‌کند ویا خالصاً وبا جانب‌داری از منافع مردم قصد ورود به میدان را دارد‌. باید دید دلار تا چه میزان سقوط خواهد کرد تا از سقوط سیاستمداران جلو‌گیری کند‌. از طرفی موضوع بررسی کفایت یا عدم‌کفایت دولت دراین داستان برعهده مجلس و نمایندگان مردم است‌. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی