[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۵
  • دوره جدید

بانک مرکزی به زودی اطلاعیه ارزی منتشر می‌کند، روزنامه شیراز نوین

رییس سازمان برنامه و بودجه، از صدور اطلاعیه‌ای از سوی بانک مرکزی برای اعلام سیاست‌های جدید ارزی دولت خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری خود با خبرنگاران در محل این سازمان از صدور اطلاعیه‌ای از سوی بانک مرکزی برای اعلام سیاست‌های جدید ارزی دولت خبر داد.
رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: بودجه برنامه یک‌ساله دولت است که در آن پیش‌بینی منابع و مصارف صورت گرفته که بر این اساس، مصارف در راستای سیاست‌ها برای دستیابی مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین کشور در هر سال ضمن اینکه تحت لوای یک برنامه اداره می شود، همه برنامه در یک‌ساله متعین در بودجه آن سال است و بنابراین اقتصاد آن سال را باید از بودجه همان سال شناسایی کنیم.
وی تصریح کرد: اگر دو کلمه حرف حساب در بودجه باشد، یک بخش مربوط به پیش‌بینی منابع و مصارف و بخش دیگر مربوط به اهداف است؛ بنابراین بودجه سال‌۹۶ که اولین قطعه برنامه ششم بود، با عنایت به اینکه سیاست‌های حاکم، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده، بر اشتغال و تولید تمرکز کرده است. بنابراین انتظار به مطالبه افکار عمومی از دولت این است که در راستای این دو هدف برجسته شده در بین اهداف سیاست‌های اقتصادی سال ۹۶، کارنامه دولت اعلام شود.
به گفته نوبخت، تلاش شد پیش‌بینی واقع بینانه‌ای از طریق کارشناسی دولت فراهم کنیم تا مشخص شود آنها چقدر ظرفیت واقعی برای تأمین منابع متصور دارند و نفت چه میزان می تواند برای سال ۹۶ عمل کند؛ بنابراین اگر لایحه دولت تحقق نیابد، پس پیش‌بینی دولت ضعیف بوده و سازمان برنامه و بودجه به خوبی نتوانسته پیش‌بینی مناسبی به دولت بدهد که دولت هم به مجلس ارایه دهد. 
ورودی خزانه ۳۲۰‌هزار میلیارد تومان
وی اظهار داشت: بودجه سال‌۹۶ از این جهت که دولت لایحه خود را بر اساس پیش‌بینی ۳۲۰‌هزار میلیارد تومان برای منابع و مصارف تقدیم مجلس کرد. اما مجلس ۲۶‌هزار میلیارد تومان به این رقم اضافه کردند که البته ما در مجلس بیان کردیم که امکان تأمین ۲۶‌هزار میلیارد تومان تکلیفی را نخواهیم داشت؛ نمی توان بیش از منابع وارد شده به خزانه، پرداخت داشته باشیم و بنابراین خود به خود نوعی نارضایتی ایجاد شد.
وی خاطرنشان کرد: خزانه در گزارش ارایه شده به دولت در ابتدای سال اعلام کرد که منابع واردشده به خزانه ۳۲۰‌هزار میلیارد تومان بوده است، اما نسبت به آن رقمی که ۲۶‌هزار میلیارد تومان مجلس به این رقم افزوده شده است، بودجه سال ۹۶ محقق نشده است. بنابراین ۹۲.۳ درصد بودجه سال قبل، تحقق یافته است. 
نوبخت با بیان اینکه صندوق بین‌المللی پول در نهم فروردین ماه امسال اعلام کرد که ۴۰‌شاخص اقتصادی ایران را در هفت بخش از سال ۹۴ تا ۱۴۰۱ارایه نموده است گفت: رشد اقتصادی بر این اساس برای سال ۹۶ معادل ۴.۳درصد اعلام شده است که ایران با نفت ۴.۴‌درصد و بدون نفت ۴.۷درصد در نه‌ماهه ابتدای سال‌۹۶ رشد داشته است.
سخنگوی دولت ادامه داد: عملکرد درآمدها در سال ۹۶ به نحوی بوده که ۱۶۷.۵ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به لایحه افزایش داشته است. در حوزه واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و انتشار اوراق بوده است که در واقع یک نوع تأمین مالی است که باید سال ۹۷ و سال‌های بعد آن را بپردازیم و سود آن را نیز لحاظ کنیم. 
به گفته نوبخت، عملکرد درآمدهای مالیاتی و گمرک در سال گذشته ۱۱۵هزار و ۶۰۰‌میلیارد تومان بود که در مقایسه با ۱۱۲‌هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان دو واحد رشد داشته است که از محل مالیات‌ها بوده است.
وی درباره قیمت فروش نفت در سال گذشته هم گفت: در سال ۹۶ همچنین متوسط قیمت فروش هر بشکه نفت در یازده ماهه ۵۳دلار بوده و متوسط فروش معادل هر بشکه میعانات نیز ۵۵‌دلار بوده است. البته الآن نفت را بالای ۶۰‌دلار می فروشیم ولی در نیمه اول سال قبل هم حتی قیمت نفت ما به ۴۰دلار هم رسیده بود.
نوبخت از جمع بندی گزارش مرکز آمار ایران برای نرخ بیکاری دوازده ماهه سال ۹۶ خبر داد و گفت: بر این اساس نرخ بیکاری سال ۹۶ به ۱۲.۱درصد رسیده است، در حالیکه نرخ بیکاری ۱۲.۳درصد در سال ۹۵ بوده است.
رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه درست است که بازار ارز بازاری بسیار مهم است، ولی کل اقتصاد را تحت‌الشعاع قرار نمی دهد؛ چراکه علیرغم نوسانات اخیر، شاخص‌های اقتصادی در وضعیت مناسبی قرار دارد.
نوبخت با بیان اینکه درست است که بازار ارز بازاری بسیار مهم است، ولی کل اقتصاد را تحت‌الشعاع قرار نمی دهد؛ چراکه علیرغم نوسانات اخیر، شاخص های اقتصادی در وضعیت مناسبی قرار دارد. البته آنچه که در بازار ارز طی هفته های گذشته رخ داده است، قابل دفاع نبوده است، ولی بازار ارز را نباید با سایر بازارها هم عرض کرد. 
وی اظهار داشت: دشمن می خواهد که با عربده کشی های ترامپ، جو روانی ایجاد کرده ولی ما نباید با مارش دشمن پا بکوییم، بنابراین انتظار ندارم که غیر از واقعیت، رسانه ها اعلام کنند؛ البته باید قبول کرد که بازار ارز را با مماشات اداره کردیم و در نهایت، تصمیم قاطعی را اتخاذ کردیم.
ادامه سخنان رییس سازمان برنامه و بودجه به موضوع بازار ارز اختصاص داشت که در خبری با عنوان «چه عواملی تعادل بازار ارز را برهم زد؟/پشت پرده تقاضای کاذب ارز» در حال انتشار و تکمیل است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی