[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

اهداف طرح تحول اداری از رویکردهای سمبلیک فاصله بگیرد، روزنامه شیراز نوین

اسدی با تشریح برنامه‌های معاونت مالی و اقتصادی در سال 97، افزایش نقدینگی و تکمیل طرح جامع ممیزی املاک و مستغلات شیراز را از مهم‌ترین اولویت‌های اقتصادی شهرداری شیراز عنوان کرد.
به گزارش روابط عمومی معاونت مالی و اقتصادی شهرداری شیراز، رکود اقتصادی حاکم‌بر کشور، ناکارآمدی روش‌های مرسوم تأمین مالی، سیاست آسیب‌زای انباشت حجم سرمایه در بانک‌ها، کاهش قابل توجه تعداد صدور پروانه‌های ساختمانی، رشد بی‌رویه شهرنشینی و چالش‌های حاشیه‌نشینی، پیشتازی حجم نقدینگی نامولد بر مدار رشد، نوسانات ارزی، تحریم و بی‌میلی سرمایه‌گذاران و صاحبان سرمایه در توانمندسازی صنعت ساختمان، سال‌هاست ضرورتی به نام ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری‌ها را بوجود آورده است. آنچنان که به نظر می‌رسد، رشد پایدار شهری تنها بواسطه توسعه ابزارهای تأمین مالی محقق خواهد شد.
این بخشی از صحبت‌های معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز در نشست مشترک با شهرداران مناطق یازده‌گانه شیراز بود. نشستی که به منظور بررسی راهکارهای تأمین منابع پایدار مالی در سال جاری برگزار شد.
در این نشست، اسدی با اشاره به مشکلاتی که مدیریت شهری به لحاظ اقتصادی با آنها مواجه است افزود: با توجه به افزایش قیمت ارز و نرخ تورم، بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی که مبتنی‌بر رویکرد درآمد- هزینه به انجام امور می‌پردازند، در حوزه تأمین نقدینگی با چالش مواجه شده‌اند.
معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با بیان اینکه بخش قابل توجهی از بودجه شهرداری‌ها به صورت نقدی دیده شده و از فضای غیر نقدی فاصله گرفته است، خاطرنشان کرد: باید تمهیدات مناسبی اندیشیده شود تا با چالش‌های پیش رو مقابله کنیم.
وی با اشاره به راهکارهای شهرداری شیراز برای برون‌رفت از این چالش‌ها، تصریح کرد: در تلاشیم با اهتمام و هم‌افزایی مناسب میان شهرداران مناطق و تیم اقتصادی شهرداری شیراز و همچنین انعطاف کافی درون‌سازمانی، راهکارهایی برای مواجهه با شرایط خاص بیرونی اتخاذ کنیم.
اسدی با اشاره به اینکه عوارض جانبی کمبود نقدینگی تنها بخش مالی شهرداری را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد اظهار داشت: این موضوع به‌صورت غیر مستقیم دربخش‌های دیگر مانند خدمات شهری، توسعه و حفظ فضای سبز، تجهیز و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، حاشیه‌نشینی و استانداردهای ساخت و ساز نیز اثر خواهد گذاشت.
بحث تحول اداری یکی دیگر از مباحثی بود که معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز به تشریح اهداف آن پرداخت. اسدی با اشاره به این که هدف از طرح جامع تحول اداری صرفاً دریافت گواهی‌نامه‌های ایزو، تهیه بروشور و تدوین منشورهای اخلاقی نیست افزود: اهداف طرح تحول اداری باید به طور جد بازنگری شود و از رویکردهای صرفاً سمبلیک فاصله بگیرد.
وی به تشریح اهداف طرح تحول اداری پرداخت و خاطر‌نشان کرد: ارائه کمک‌های فکری و تخصصی لازم جهت تدوین خط مشی‌ها و سیاست‌های مورد نیاز، افزایش سطح بهره‌وری، سیاست‌گذاری مناسب به منظور ایجاد تحول و دگرگونی در ابعاد مختلف سازمانی، بسترسازی، توانمندسازی و ایجاد فضای مناسب جهت دستیابی به راهکارهای کاهش هزینه، صرفه‌جویی و تدوین استراتژی‌های لازم برای افزایش حجم نقدینگی و تولید ثروت از طریق اصلاح فرآیندها، کاهش بروکراسی‌های اداری و افزایش میزان رضایتمندی شهروندان را از مهم‌ترین رسالت‌های این طرح برشمرد.
اسدی خدمت‌محوری را یکی دیگر از اولویت‌های شهرداری شیراز برشمرد. به گفته وی به نظر می‌رسد مدیریت شهری اگر بخواهد در این دوره ملزم به استفاده از روش‌های گذشته در اتکا به درآمدهای ناپایدار نشود، باید تغییراتی بنیادین در سبد درآمد- هزینه خود ایجاد کند و از ظرفیت‌های جدیدی بهره ببرد.
او با بیان این که امروز راهی بجز اتکا به درآمدهای پایدار نداریم، تأکید کرد: بهترین مسیر برای تحقق درآمدهای پایدار، گسترش ابعاد خدمت‌محوری است که عمده‌ترین رویکرد آن، این است که شهروندان به میزانی که از خدمات شهری استفاده می‌کنند، ملزم به پرداخت هزینه خدمات شوند.
اسدی در پایان به عملیاتی شدن طرح جامع  ممیزی املاک و مستغلات در شهرداری شیراز اشاره و آن را یکی از مهم‌ترین پروژه‌های شهرداری در سال جاری برشمرد.
وی اصلاح و تکمیل طرح جامع ممیزی، با هدف به هنگام‌سازی اطلاعات املاک و مستغلات شهری شیراز را به مثابه یک ضرورت برای شهر شیراز عنوان کرد و با تأکیدبر لزوم اجرای طرح ممیزی با هدف دستیابی به بانک اطلاعات نوین املاک و مستغلات افزود: شهر در مفهوم کنونی خود مجموعه گسترده‌ای از بناها، اراضی، مستحدثات و معابر است که در کنار رشد روزافزون خود لزوم ارائه خدمات وسیع و پیچیده را می‌طلبد.
اسدی افزود: ارائه این خدمات وسیع آن هم با توجه به ویژگی‌های کالبدی شهر که دائماً در حال تغییرند، بی‌شک بدون بهره‌مندی از یک بانک اطلاعاتی جامع و به هنگام از محیط شهر غیرممکن خواهد بود.
وی با بیان این که هدف از این طرح، دستیابی به یک بانک اطلاعاتی مکان مرجع است افزود: دستیابی به اطلاعات جامع شهری و برخورداری از یک سیستم یکپارچه اطلاعاتی یکی از نیازهای توسعه‌یافتگی و از مهم‌ترین مولفه‌های دستیابی به شاخصه‌های شهری هوشمند است.
گفتنی است در این نشست همچنین در مورد چگونگی استفاده از ابزارهای قانونی جهت احصای مطالبات شهرداری از نهادهای دولتی، مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز در خصوص کاهش عوارض شهری در سال جدید، بررسی سایر روش‌های جذب درآمد و ایجاد طرح راهبردی توسعه سرمایه‌گذاری بحث و تبادل نظر شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی