[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

یادداشت میهمان، روزنامه شیراز نوین

ضرورت اتخاذ تدابیری جهت پیشگیری از زمین‌گیرکردن دولت  

در این مقطع حساس  

 

شیرازنوین - ناصر بهمنی - کارشناس امور اجتماعی و فعال فرهنگی سیاسی
 در پی رفتارهای تند و غیر منطقی و عجولانه دولت  آمریکا مبنی‌بر خروج از برجام ادامه و افزایش تحریم‌ها و تهدیدهای جدید  و  تلاش گسترده سعودی‌ها مبنی‌بر ناصالح جلوه دادن ایران، که موضوع دور از ذهن و غیر مترقبه‌ای نبود و پیش‌بینی می‌شد، و ذوق‌زدگی هم‌اندیشان آنان در درون کشور که شاهدیم با همه اعیان و انصار خویش درصدد نا‌کار‌آمد قلمدادکردن دولت تدبیر و امید هستند و با کمال تعجب و شگفتی که  عده‌ای از هم‌وطنانان عزیز و عجول  و زود‌باور هم به استقبال این طیف مزبور رفته و تحت تأثیر شایعات و طرفندهای آنان قرارگرفته و ولع عجیبی در خرید کاذب دلار و یا طلا و سکه پیدا کرده و بر این تصورند که با شروع تحریم‌های جدید و یا بحران پیش رو، ارزش پول کشورمان تنزل خواهد یافت و لذا درصدد برآمدند که متحمل خسارت نشوند، بنابراین باید یاد‌آور شد که در این مقطع خاص کنونی درایت و ژرف‌اندیشی دولت و مردم را به مراتب بیش‌از پیش می‌طلبد. و از طرفی رسالت اشخاص صاحب‌نظر و  احزاب مقبول مردم ایجاب می‌کندکه به روشنگری پرداخته و آحاد مردم را آگاه کرده و به آرامش دعوت کنند و با دلایلی چون موارد زیر از التهابات تصنعی بکاهند.
1. تدابیری اتخاذ و اندیشیده شود تا  هرکس و از هرتریبونی و بنابر سلیقه و دیدگاه فردی و نظرهای ناپخته و احساسی تحلیلی پیرامون شرایط جدید و نوسانات نرخ ارز و... بیانات احساسی و شعارگونه‌ای سر ندهند. تا باعث سردرگمی و سرگردانی مردم نشوند.
2. سیاست‌مداران با درایت ایران و بویژه دولت تدبیر و امید در جهت توازن قدرت در دنیای کنونی و تعامل با جهانیان  به تقویت و تعهدات برجام و... و تأکیدبر وفاداری ایران به معاهدات بین‌المللی و پیشگیری از هر‌گونه اقدامات متقابل بیش‌از پیش بیفزایند، و شایسته‌ترست بحث مبنی‌بر گسستن مفاد برجام و بازگشت به اورانیوم غنی‌شده20% از زبان هیچ دولت‌مرد ایرانی طرح نشود زیرا درحال‌حاضر چنگ‌انداختن بر چهره آمریکای خشن، معقول و خردمندانه نیست. 
3.  استفاده از ابزارهایی چون ارتباط بیشتر و بهتر با اتحادیه اروپا و رفت‌و‌آمدهای دیپلماتیک و بهره‌گیری از اعمال قدرت و موقعیت آنان و هم‌چنین تعامل مطلوب‌تری با کشورهای حوزه خلیج فارس و مراوده با همسایه‌های قدرتمند در مقابله با کمرنگ‌کردن سیاست‌های تحریمی آمریکا، بطور یقین نقش مهمی در تجدید نظر دولت‌مردان جدید آمریکا و یا به انزواکشاندن آنان خواهد داشت.
۴. تأثیر فزاینده همکاری با سازمان ملل متحد و شورای هماهنگی اروپا و شورای کشورهای مسلمان و شورای خلیج فارس و ایجاد وحدت و انسجام درونی کشور و تقویت رضایت‌مندی بیشتر مردم خوب کشور و... و ارتقای ترسیم چهره‌ای خردمندانه و مسالمت‌آمیز  از ایران همه‌وهمه باعث به انزواکشیدن تندروهای آمریکایی و دشمنان و... بویژه سوق دادن آنان به هم‌نوایی با جهانیان و خنثی‌سازی شایعات مبنی‌بر تنگ‌کردن عرصه بر ایران خواهد شد. امید که کشور عزیزمان و مردم صبور و بامروت از این آزمون هم به همت جمعی عبور کرده و خصوصاً همبستگی در جلوگیری از اقدامات وسوسه‌انگیز خرید و فروش دلار و طلا  و... و نهایتاً اعمال تحریک‌آمیز و بحران‌ساز، سربلند و پیروز از میدان کارزار به درآید. مطمئن باشید این جوسازی نیز نقشه پلید، مغرضان به سربلندی ایران و ایرانیان بوده و ناخواسته همراهی نکنیم.
 بقول حافظ شیرازی:
 حسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت
آری به اتفاق جهان می‌توان گرفت. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی