[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۵
  • دوره جدید

شش تیم برای کسب سهمیه شش تیم برای فرار از سقوط!، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: وضعیت تیم‌ها در جدول رده‌بندی لیگ برتر ایران به شکل قرینه جالبی درآمده! به این صورت که تکلیف تیم‌های اول از بالا و اول از پایین جدول کاملاً مشخص شده، تیم‌های دوم تا هفتم از بالا برای کسب سهمیه و تیم‌های دوم تا هفتم از پایین برای فرار از سقوط می‌جنگند و تیم‌های هشتم از بالا و هشتم از پایین هم تیم‌هایی هستند که تکلیفشان مشخص شده و انگیزه چندانی برای ادامه رقابت‌ها ندارند!
سه هفته تا پایان رقابت‌ها باقی مانده و تیم پرسپولیس، درست در هفته‌ای قهرمانی‌اش را در مشهد مسجل کرد که رقیب سنتی‌اش، سقوط دیگر تیم مشهدی را مسجل کرد. سیاه‌جامگان با هدایت کسی به دسته پایین‌تر سقوط کرد که حدود 8سال پیش، اولین سقوط تاریخ فجرسپاسی به نامش ثبت شده بود: داوود مهابادی!  کسی که چندماه پیش نامی نیک در شیراز به شمار می‌رفت و عملکرد درخشانی در لیگ یک با تیم برق جدید داشت، اما مشکلات مالی این تیم، او را راهی تیم مدعی نساجی کرد. نساجی با مهابادی نتایج بدی گرفت و این مربی پس از هفت هفته از این تیم اخراج و برای نجات سیاه‌جامگان، راهی مشهد شد؛  نجاتی که هیچ‌گاه حاصل نشد و سقوط با سیاه‌جامگان نیز در کارنامه این بازیکن و مربی سابق فجر ثبت شد.
حالا سه نقطه حائزاهمیت جدول باقی مانده که تکلیفش هنوز مشخص نشده و تیم‌های زیادی برای دستیابی به آن یا فرار از آن می‌جنگند!
در بالای جدول، شش تیم برای کسب یکی از پله‌های دوم تا چهارم تلاش می‌کنند. از آنجا که استقلال باید فینال جام حذفی را در مقابل خونه به خونه برگزار کند و احتمال قهرمانی‌اش در آن مسابقه زیاد به نظر می‌رسد و با توجه به آمادگی این روزهایش، احتمالاً می‌تواند یکی از رتبه‌های بالای لیگ را هم به خود اختصاص دهد، دیگر تیم‌ها روی عنوان چهارمی هم برای ورود به آسیا حساب ویژه‌ای باز می‌کنند.
شش تیم ذوب‌آهن اصفهان، استقلال، سایپا و پیکان تهران، فولاد خوزستان و پارس جنوبی جم با 48 تا 40امتیاز رتبه‌های دوم تا هفتم جدول را در اختیار دارند و این احتمال وجود دارد که پس از بازی‌های هفته بیست‌وهشتم که امروز، فردا و پس‌فردا برگزار می‌شود، شانس فولاد و پارس جنوبی به طور کامل از بین برود.
ذوب‌آهن رده دومی، فردا پنجشنبه در اهواز به مصاف فولاد خواهد رفت. دیداری کاملاً شش‌امتیازی که می‌تواند امیدهای فولاد را از حداقل به حداکثر برساند. شاگردان پورموسوی در صورت پیروزی در بازی فردا به امتیاز 45 می‌رسند و در صورت توقف دیگر مدعیان، خود را به عنوان مدعی جدی کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا در دو هفته پایانی معرفی می‌کنند. اما شاگردان قلعه‌نویی اگر بتوانند سه امتیاز بازی را به خود اختصاص دهند، تا حدود زیادی خیال خود را بابت کسب سهمیه راحت خواهند کرد.
اما امروز در نخستین بازی هفته، تیم رده سومی استقلال در تبریز به مصاف تیم بی‌انگیزه گسترش فولاد می‌رود. شاگردان فیروز کریمی که خیال خود را بابت بقا راحت کرده‌اند، امروز میزبان استقلال هستند و در صورت کسب امتیاز از حریف تهرانی خود، دیگر مدعیان صعود را خوشحال خواهند کرد. اما استقلال شانس زیادی دارد که با کسب سه امتیاز بازی امروز و با توقف احتمالی ذوب‌آهن در اهواز، به رتبه دوم جدول صعود کند.
دیگر دیدار امروز بین پرسپولیس و پارس جنوبی جم برگزار می‌شود. پرسپولیس که قهرمانی خود را ابتدای هفته قطعی کرد، میزبان تیمی است که تا اواسط نیم‌فصل اول صدرنشین رقابت‌ها بود. شاگردان مهدی تارتار در صورت از دست دادن امتیاز در مسابقه امروز، به احتمال فراوان از کسب سهمیه آسیا به طور کامل قطع امید خواهند کرد. هر دو تیم انگیزه زیادی برای کسب سه امتیاز دارند: پرسپولیس برای رکوردشکنی و پارس جنوبی برای حفظ امید کسب سهمیه!
5دیدار دیگر این هفته روزهای پنجشنبه و جمعه برگزار می‌شود که یک دیدار برای بالانشینان و 4دیدار برای کاندیداهای سقوط از اهمیت خاصی برخوردار است. تیم سپاهان اصفهان که در اتفاقی بی‌سابقه در تاریخ لیگ برتر، هم‌اکنون خطر سقوط به لیگ یک را احساس می‌کند، میزبان تیم صنعت نفت آبادان است که امسال نتایج بسیار خوبی گرفته و خیال خود را بابت بقا راحت کرده است. سپاهان هم می‌تواند در صورت کسب سه امتیاز بازی حساس امروز، حکم بقای خود را امضا کند. اما شاگردان منصور ابراهیم‌زاده کار چندان راحتی برابر شاگردان فراز کمالوند ندارند و در صورتی که بازی عصر جمعه را واگذار کنند و سایر رقبایشان موفق به کسب سه امتیاز شوند، در خطر بسیار جدی سقوط قرار خواهند گرفت.
تیم نفت تهران که هم‌اکنون در منطقه سقوط به سر می‌برد، عصر فردا میزبان پدیده مشهد است. پدیده هم جزو فانوس‌به‌دستانی است که برای فرار از منطقه سقوط دست‌وپا می‌زند؛ یک دیدار شش امتیازی بسیار حساس که پیروزی در آن می‌تواند سرنوشت تیم‌ها را تغییر دهد. نفت در صورت کسب سه امتیاز، حداقل یک پله و حداکثر سه پله در جدول صعود می‌کند. در صورت شکست پدیده در بازی پس فردا و پیروزی سپیدرود و استقلال خوزستان در بازی‌های هم‌زمان، دو تیم مشهدی در انتهای جدول قرار می‌گیرند و این احتمال وجود دارد که در پایان فصل، به یکباره هر دو سهمیه مشهد در لیگ برتر از دست خراسانی‌ها برود! مشهدی‌هایی که جمع زیادی از آنها ابتدای همین هفته شکست تیم شهرشان برابر سرخ‌پوشان تهرانی را جشن گرفتند! 
یکی از دیگر بازی‌های بسیار حساس هفته بین پیکان تهران و استقلال خوزستان برگزار می‌شود؛ دیداری که سه امتیازش برای هر دو تیم اهمیت بسزایی دارد. پیکان در صورت پیروزی در این مسابقه شانس صعود تا رتبه دوم جدول را دارد و شاگردان عبدالله ویسی در استقلال خوزستان نیز در صورتی که بتوانند پیروزی در این مسابقه را جشن بگیرند، شانس صعود سه‌پله‌ای را خواهند داشت و می‌توانند خیال خود را تا حدود زیادی بابت بقا راحت کنند.  اما پیکان مجید جلالی در صورتی که نتواند بازی عصر جمعه را با پیروزی پشت سر بگذارد، ممکن است شانسش برای صعود به آسیا به حداقل برسد.
یکی از جذاب‌ترین مسابقات هفته بیست‌وهشتم هم در رشت برگزار خواهد شد. تیم سپیدرود رشت که اولین فصل حضور در بالاترین سطح فوتبال ایران را تجربه می‌کند، در خطر جدی سقوط قرار دارد و این در حالی‌ست که حریف امروز آنها هم هنوز نتوانسته بقای خود را قطعی کند! تراکتورسازی تبریز که در سال‌های اخیر همواره جزو تیم‌های مدعی و بالانشین به شمار می‌رفت، امسال با بحران‌های خاصی مواجه شد و حالا برای قطعی کردن بقای خود، نیاز به کسب حداقل یک امتیاز در رشت دارد. هرچند ممکن است با توجه به نتایج دیگر دیدارها، این یک امتیاز هم نتواند بقای این تیم را تضمین کند و کار به دو هفته پایانی بکشد. اما شاگردان علی کریمی در سپیدرود در صورت کسب سه امتیاز بازی فردا در ورزشگاه سردار جنگل شهر رشت، ممکن است یکی دو پله در جدول صعود کنند و در صورت شکست یا توقف نفت تهران، در آستانه قطعی کردن بقای خود قرار خواهند گرفت.
بالاخره در دیگر دیدار روز جمعه که از ساعت ۱۷ در ورزشگاه امام رضا(ع) آغاز می‌شود، تیم سقوط کرده سیاه‌جامگان میزبان تیم مدعی سایپای تهران خواهد بود. شاگردان علی دایی که در دو هفته اخیر، دو پیروزی عالی به دست آورده‌اند، در صورت پیروزی در بازی این هفته شانس صعود به رتبه دوم جدول را خواهند داشت و در صورت تحقق این امر، گام بلندی به سوی صعود به آسیا برخواهند داشت.
باید دید در پایان بازی‌های این هفته، چه تیم‌هایی به جمع 4تیمی می‌پیوندند که پیش از مسابقات این هفته، مسابقات آتی خود را تشریفاتی کرده بودند!
برنامه کامل و اسامی داوران بازی‌های هفته بیست‌وهشتم
امروز
گسترش فولاد تبریز - استقلال تهران - ورزشگاه بنیان دیزل تبریز- ساعت 17
داوران:‌ موعود بنیادی‌فر - حسن یوسفی - مهدی عالیقدر - سعاد وفاپیشه - ناظر: محمود رفیعی
پرسپولیس- پارس جنوبی جم - ورزشگاه آزادی تهران- ساعت 19
داوران:‌ سعید رحیمی مقدم - سعید قاسمی - یعقوب حجتی - ناصر جنگی - ناظر: زاهد بحرینی
فردا
 سپیدرود رشت- تراکتورسازی تبریز - ورزشگاه سردار جنگل رشت- ساعت 17
داوران: ‌اشکان خورشیدی - رضا سخندان - محمدرضا مدیرروستا - وحید صالحی ناظر: اسماعیل صفیری
نفت تهران- پدیده خراسان - ورزشگاه تختی تهران- ساعت 17
داوران:‌ محمدحسین زاهدی‌فرد - رحیم شاهین - محمد راهی - محمدحسین ترابیان  
ناظر: محمدعلی فروغی
فولاد خوزستان- ذوب آهن اصفهان - ورزشگاه غدیر اهواز- ساعت 19
داوران:‌ سیدمهدی سیدعلی - آرمان اسعدی - اسد حاج‌محمدی - حسین زمانی ناظر: خداداد افشاریان
پس‌فردا
 سیاه‌جامگان مشهد- سایپا تهران- ورزشگاه امام رضا(ع) مشهد - ساعت 17
داوران: ‌حسین زیاری - بابک داوری - فرهاد مروجی - علی بای - ناظر: حیدر شکور
پیکان تهران- استقلال خوزستان - ورزشگاه شهدای شهر قدس- ساعت 17
داوران:‌ وحید کاظمی - محمدرضا ابوالفضلی - سعید علی نژادیان - حسن اکرمی ناظر: حسین عسکری
فولاد مبارکه سپاهان- صنعت نفت آبادان - ورزشگاه نقش جهان اصفهان- ساعت 19
داوران: ‌بیژن حیدری - محمدرضا منصوری - مهدی الوندی - جواد رحیم‌زاده  
ناظر: حسین خانبان

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی