[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۳۱
  • دوره جدید

محمدهادی هاشم‌پور، شهردار آباده : تـلاش شهــرداری، توســعه و آبـادانی شـهر است، روزنامه شیراز نوین

شهردار آباده در گفتگو با شیراز نوین با بیان اینکه شهرداری‌ها به عنوان دستگاه خدمت‌رسان در راه توسعه و آبادانی شهر، از هیچ کوشش و فعالیتی دریغ نکرده و همگام با همه نهادها گام برمی‌دارند گفت: شهرداری آباده با توجه به مشکلات موجود به عنوان یکی از دستگاه‌های خدمت‌رسان در دولت تدبیر و امید و با حمایت همه‌جانبه استاندار فارس، نماینده مجلس شورای اسلامی، فرماندار و مدیران شهرستان به ویژه امام جمعه معزز، اقداماتی شایسته و درخور شهروندان فهیم و فرهنگی شهر آباده و برای رضایت‌مندی شهروندان انجام داده است.محمدهادی هاشم‌پور با بیان اینکه شهرداری آباده در 6ماه گذشته در مجموع 20پروژه را پیگیری و به سرانجام رسانده است گفت: از جمله پروژه‌هایی که با دیدگاه بلندمدت و شرایط موجود شهر آباده و همچنین حسب دستور استاندار محترم بر لزوم توسعه زیرساخت‌ها از جمله گردشگری و تصفیه‌خانه در دستور کار شهرداری قرار گرفته، سرمایه‌گذاری و مشارکت در پساب تصفیه‌خانه فاضلاب شهر آباده است که به صورت جدی پیگیری شده و موافقت اولیه آن نیز اخذ شده است.
وی با اشاره به نقش توسعه گردشگری در توسعه ملی و استراتژی توسعه شهری خاطرنشان ساخت: برای دستیابی به توسعه گردشگری و رونق اقتصادی و اجتماعی شهر، سعی شده با امکانات موجود و ایجاد زیرساخت‌ها اقدامات لازم صورت پذیرد. در این راستا، توسعه پارک جنگلی شهید فرهمند به عنوان مکانی برای اسکان مسافران و گردشگران و همچنین استفاده شهروندان محترم آباده‌ای در اوقات فراغت و نیز حفظ اکوسیستم‌ها، مدنظر است. با توجه به وسعت پارک و نگاه ویژه شهرداری، توسعه پارک شهید فرهمند در سه فاز شامل نمازخانه، محل استقرار، آلاچیق، کشت و تولید گیاهان دارویی، پیاده‌راه و مجموعه ورزشی شامل زمین چمن مصنوعی، زمین والیبال، تنیس، پینت‌بال و زمین فوتبال ساحلی، گرم‌خانه، سرویس‌های مجهز بهداشتی همراه با دوش، پارکینگ، غرفه و... طراحی شده است که به یاری خداوند منان، فاز اول آن تا پایان سال جاری به اتمام خواهد رسید.
وی افزود: در کنار مراکز گردشگری، توجه و احیای فضاها و بافت‌های تاریخی که با جذب گردشگر موجب رونق اقتصادی شهر و منطقه می‌شود نیز حائز اهمیت است. در همین راستا با توجه به ویژگی بنای کلاه فرنگی، مقدمات تملک آن انجام و در پایان سال 94 انعقاد قرارداد صورت پذیرفت که در شهریور 95 با پرداخت‌های شهرداری به ستاد اجرایی، تملک بخشی از این بنای تاریخی انجام گرفت. لذا در اختیار داشتن کل مجموعه کلاه فرنگی مستلزم تملک سه پلاک دیگر بود. بر این اساس، تملک یکی از پلاک‌ها که شخصی بود، در بهمن ماه سال جاری انجام شد و تملک دو پلاک دیگر که متعلق به ستاد اجرایی است، در دست اقدام و پیگیری است. ضمن اینکه کل اعتبار تملک مجموعه کلاه فرنگی حدود یک میلیارد و سیصد و پنجاه میلیون تومان شامل تملک ساختمان کلاه فرنگی با هزینه مبلغ 750میلیون تومان و سه پلاک دیگر به مبلغ600میلیون تومان است. هاشم‌پور ادامه داد: ساماندهی و احیای مراکز با استفاده از پیاده‌راه، چرخه توسعه گردشگری در این بافت‌ها را فعال می‌کند و این امر نه تنها موجب افزایش هویت اجتماعی و فرهنگی مجموعه بافت می‌شود، بلکه راهکارهای مؤثر و تجربه شده‌ای برای ایجاد و بازتولید عرصه‌های عمومی و بافت‌های تاریخی است. بدین لحاظ طراحی مسیرهای پیاده گردشگری در اماکن، تیمچه صرافیان، مسجد جامع، کوچه آهنگران، کلاه فرنگی، پارک جنگلی فرهمند و کوه خواجه با هدف حفاظت از بافت و رونق بخشیدن به صنعت گردشگری، یکی از مهم‌ترین اقدامات برای باززنده‌سازی این بافت‌ها به شمار می‌رود.
 شهردار آباده در این گفتگو با اشاره به نقش آموزش و اجرای مقررات در ارتقای ایمنی ترافیک تصریح کرد: آموزش ایمنی ترافیک بدون شک یکی از مؤثرترین و کارآمدترین روش‌ها برای تغییر الگوهای رفتاری کودکان و نوجوانان در برخورد با مسائل ترافیک به شمار می‌رود که از اهمیت خاصی برخوردار است. بنابر این، با انتخاب پیمانکار از مسیر قانونی و تخصیص حدود 900میلیون تومان برای فضای باز شامل معابر، میادین، تقاطع‌ها، پیاده‌روها، ایستگاه اتوبوس و تاکسی و... و همچنین تخصیص 500میلیون تومان برای فضای بسته شامل فضاهای آموزشی، اداری، لوازم کمک آموزشی، علائم و تجهیزات ایمنی، پذیرش، نگهبانی و... تا اتمام عملیات و بهره‌برداری از پروژه اقدام شده است.
وی، همچنین از طراحی پارک ویژه بانوان در آباده خبر داد و گفت: یکی از امکانات و تجهیزات موجود در هر شهری که دارای امنیت و اثرگذاری است، فضای تفریحی ویژه بانوان و مکانی است که زنان و دختران بتوانند با راحتی و آسایش به ورزش و فعالیت بپردازند. ایجاد پارک بانوان برای تأمین و توسعه سلامت زنان جامعه، امری مهم است و حفظ و تعادل جامعه از نظر امنیت و آرامش روانی، حفظ و تحکیم بنیاد خانواده، پیشگیری از فروپاشی نظم جامعه و... از جمله ضرورت‌های احداث پارک بانوان است. در همین راستا، طراحی پروژه پارک بانوان که از پروژه‌های مهم شهرداری است، در زمینی به مساحت 4هکتار و اعتباری بالغ بر 2میلیارد تومان در دست اقدام است و تا پایان سال جاری پیمانکار مربوطه انتخاب شده و از ابتدای فروردین سال آینده، عملیات اجرایی آن شروع خواهد شد. در تلاشیم هرچه زودتر این پارک با رویکرد زمینه‌ساز برای توسعه ورزش بانوان و استفاده راحت و بی‌دغدغه از فضاهای سبز شهری به بهره‌برداری برسد.
محمدهادی هاشم‌پور ضمن تأکید بر وجود المان‌های شهری در شهرهای توسعه یافته گفت: المان یا نماد شهری، ترکیبی پیکره‌وار است و سمبل و مشخصه‌ای برای شناخت شهر محسوب می‌شود و در ساخت آن، از ویژگی‌های درونی احجام و اشکال هندسی با هدف درگیرکردن ذهن استفاده می‌شود و می‌تواند در جذب گردشگر نیز حائز اهمیت باشد. به همین جهت، تعریف یک المان شهری با فلسفه تاریخ اسلامی در شمال استان فارس و محور ورود مسافران و گردشگران به استان مهم و ضروری است. به همین لحاظ با انتخاب پیمانکار، عملیات اجرایی آن با اعتبار 700میلیون تومان در مرحله اول شروع شده و تا پایان اردیبهشت ماه عملیات ساخت آن به اتمام خواهد رسید.
وی، نورپردازی را یکی از اصلی‌ترین عناصر منظر شهری عنوان کرد که در امنیت شهر و بازدارندگی از وقوع جرم نقش تأثیرگذاری دارد و افزود: طراحی روشنایی شهری نه تنها موضوعی صرفاً تزیینی نیست، بلکه گامی مؤثر هم در جهت تأمین آرامش و امنیت بیشتر شهروندان و هم در جهت جذب گردشگر است. به همین جهت با همکاری اداره برق آباده، عملیات اجرایی تأمین روشنایی معابر از میدان بسیج تا میدان ولی‌عصر(عج) در فاز اول با اعتباری بالغ بر 25میلیون تومان در دست انجام است.
شهردار آباده همچنین با بیان سایر برنامه‌های این سازمان در حوزه شهرسازی گفت: آسفالت خیابان‌ها با قراردادی به مبلغ یک میلیارد تومان در برنامه 6ماهه دوم سال است که با پیگیری‌های صورت پذیرفته و با نشر آگهی مناقصه و انتخاب پیمانکار در دست اقدام است و امیدواریم به یاری خدا و در صورتی که شرایط جوی و سرمای هوا اجازه دهد، در اسفندماه انجام پذیرد. ضمن اینکه در این مدت توسط مجموعه شهرداری عملیات لکه‌گیری و معابر سطح شهر با اعتباری حدود 400میلیون تومان انجام شده است.
وی در ادامه با اشاره به بودجه شهرداری آباده تصریح کرد: کل بودجه سال 1395 شهرداری آباده بالغ بر 23میلیارد تومان بوده است که عملکرد 5ماهه اول آن تا پایان مردادماه، 5/4میلیارد تومان یعنی معادل 5/19درصد از کل بودجه بوده و تحقق بودجه شهرداری تا اول بهمن ماه حدود 84درصد از کل بودجه است. به امید خدا تا پایان سال جاری، بودجه پیش‌بینی شده تحقق خواهد یافت. هرچند شهرداری آباده به جهت جمعیت در رده نهم استان فارس است؛ به لحاظ شاخص‌های مدیریت شهری و استانداردهای مورد نیاز شهرداری‌ها طرح مطالعاتی آبرسانی فضای سبز، ترافیک، پسماند، حمل و نقل، گردشگری و بهبود عبور و مرور جزو شهرداری‌های رده بالا نیست. اما شهرداری آباده دارای این پتانسیل است که با برنامه‌ریزی تعریف پروژه‌های زیرساختی، مشارکتی و گردشگری و همچنین با اصلاح ساختار اداری و سیستم مالی و درآمدی و بودجه‌ای، جزو 5شهر اول استان فارس قرار بگیرد.
در این گفتگو، محمدهادی هاشم‌پور با بیان اینکه شهرداری آباده در راه توسعه و خدمت‌رسانی به شهروندان پروژه‌های مختلفی در دست اقدام دارد گفت: این سازمان به جز برنامه‌های اعلام شده، پروژه‌های دیگری نظیر احداث سرعت‌کاه سنگ‌فرشی، واگذاری عوارض خودرو به دفاتر پیشخوان دولت (در راستای برون‌سپاری خدمات دستگاه‌های اجرایی، تهیه طرح جامع جداسازی آب شرب از آب فضای سبز، احداث مرکز نظارت و کنترل ترافیکی و اتمام فاز اول آن تا پایان سال جاری با اعتباری به مبلغ 400میلیون تومان، تأمین اعتبار برای سایت پسماند زباله به مبلغ 500میلیون تومان، تهیه طرح جامع راهبردی بلندمدت شهرداری، تملک‌های سطح شهر در قالب 7پروژه و به ارزش یک میلیارد و 900میلیون تومان، خرید یک دستگاه خودرو سنگین آتش‌نشانی به ارزش 350میلیون تومان، تهیه طرح به‌سازی ترمینال مسافربری، خرید شیر هیدرانت، تکمیل ایستگاه شماره 2 ساختمان آتش‌نشانی، اصلاح سیستم بودجه نقدی شهرداری، راه‌اندازی شهرنت بانک شهر، اعمال تخفیف و جایزه خوش‌حسابی، راه‌اندازی مجدد مرکز 137، تعریف منابع درآمدی جدید و تعریف سود سهام معدن در تکالیف بودجه به منظور جلوگیری از پرداخت سود سهام در هزینه‌های جاری شهرداری و صرفاً هزینه‌کرد در پروژه‌های عمرانی و سرمایه‌گذاری، به‌سازی پیاده‌راه در فاز اول از سه راه دهخدا تا میدان ولی‌عصر با اعتباری حدود 350میلیون تومان، تکمیل ساختمان تجاری - فرهنگی بهشت با اعتباری بالغ بر 800میلیون تومان و انجام طراحی و تهیه مقدمات احداث زمین چمن مصنوعی و زمین تنیس، از مهم‌ترین پروژه‌های در دست اجرای شهرداری آباده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی