[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۲
  • دوره جدید

درعین عزتمندی برای حل مشکلات با نهادها تعامل کنید، روزنامه شیراز نوین

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش فارس گفت: حل مشکلات موجود آموزش و پرورش نیازمند همکاری و تعامل با همه نهادها و دستگاه‌ها است، ولی این مسئله نباید اقتدار آموزش و پرورش را زیر سوال ببرد. به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، عبدالرسول احمدی در دیدار با رؤسای ادارات آموزش و پرورش سراسر استان در محل سالن جلسات اداره کل ضمن تشریح برنامه‌ها و اولویت‌های کاری خود گفت: تمرکززدایی از فعالیت‌ها، برنامه‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در اداره کل و تفویض اختیار به سایر بخش‌ها از جمله ادارات و مدارس، از جمله اولویت‌هایی است که به جد دنبال می‌شود. سرپرست اداره کل آموزش و پرورش فارس همچنین خطاب به مدیران آموزش و پرورش گفت: از هم‌اکنون با تشکیل کارگروه‌هایی در سطح ادارات خود به شناسایی و بررسی راهکارهای برون‌رفت از مشکلات موجود با استفاده از ظرفیت‌های محلی اقدام کنند. احمدی همچنین با اشاره به اینکه مشکلات موجود در آموزش و پرورش یک واقعیت است گفت: انتظار اینکه این مشکلات یک‌شبه و توسط یک فرد حل شود واقع‌بینانه نیست و همه باید برای حل این مشکلات تلاش کنیم و این بار را بر دوش یک نفر قرار ندهیم. سرپرست اداره کل آموزش و پرورش فارس گفت: متأسفانه امروز این مشکلات باعث شده انگیزه در معلمان و دانش‌آموزان در حوزه تعلیم و تربیت کاسته شود و باید تلاش کرد با ارائه راهکارهای دقیق و براساس تصمیم‌گیری‌های اصولی و پرهیز از تصمیم‌گیری‌های عجولانه و غیرکارشناسی و هیجانی، این انگیزه به جامعه بزرگ تعلیم و تربیت برگردانده شود.
احمدی همچنین با تأکید براینکه احداث فضاهای آموزشی در تعلیم و تربیت مؤثر است این نکته را نیزگفت که نباید توجه به این حوزه باعث فراموشی مسئله مهم و اصلی آموزش، تربیت و پرورش شود.
سرپرست اداره کل آموزش و پرورش فارس توجه به آموزش و تعلیم و تربیت را اصل کار و سیاست اصلی خود عنوان کرد و گفت: در این راستا توجه به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به عنوان سندی که کار کارشناسی خوبی روی آن انجام شده و به عنوان قانون محسوب می‌شود مورد تأکید است. احمدی همچنین توجه به انضباط کاری، مالی و اداری را از دیگر اولویت‌های کاری خود دانست و افزود: درحال تدوین نظام ارزیابی دقیقی هستیم که تمامی مدیران و دست‌اندرکاران حوزه تعلیم و تربیت را بتوان دقیق ارزیابی کرد تا عدالت در سیستم تشویق، ارتقا و ارشاد و استفاده از شایستگی‌ها دقیق‌تر انجام گیرد. سرپرست اداره کل آموزش و پرورش فارس همچنین گفت: با توجه به شروع فصل نقل و انتقالات و ثبت‌نام در مدارس، بر عدم توصیه وسفارش‌پذیری مدیران تأکید کرد و گفت: باید کاری کرد که معلم و اولیای دانش‌آموزان به مجموعه اداره کل و ادارات آموزش و پرورش در احقاق حقوق خود اعتقاد و اعتماد داشته باشد. وی همچنین احیای شورای نظام پیشنهادات را از دیگر اولویت‌های خود عنوان کرد و افزود: این شورا ظرفیت خوبی است که از همه نقطه‌نظرات صاحب‌نظران و معلمان دلسوز برای حل مشکلات استفاده شود. توجه به حل مشکلات هنرستان‌ها، سرویس‌های روستا مرکزی و تجمیع مدارس، پیگیری اتمام برخی پروژه‌های رفاهی در شهرستان‌ها، توسعه و استفاده از ظرفیت‌های نوین آموزشی در آموزش‌های ضمن خدمت از دیگر نکاتی بود که احمدی از آنها به عنوان اولویت‌های کاری خود یاد کرد. در ابتدای این نشست صمیمی رؤسای ادارت آموزش و پرورش سراسر استان به بیان مشکلات موجود و ارائه برخی راهکارها و پیشنهادات حل آنها اشاره کردند. پرداخت نشدن مطالبات فرهنگیان، تبعیض بین فرهنگیان و سایر کارکنان دولت، کمبود اعتبارات جاری ادارات و مدارس، کمبود فضاهای آموزشی و ورزشی در برخی مناطق، تمرکز در تصمیم‌گیری‌ها در سطح ملی و استان، نبود بروزرسانی تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی در مدارس از جمله اهم مشکلاتی بود که رؤسای ادارات آموزش و پرورش به آنها اشاره کردند. توجه به آموزش‌های ضمن خدمت فرهنگیان، استفاده مؤثرتر از ظرفیت خیرین مدرسه‌ساز، استفاده از طرح‌های مشارکتی با سایر نهادها، تقویت شوراهای آموزش و پرورش و برنامه‌ریزی، تمرکززدایی از تصمیم‌گیری و ارائه اختیارات بیشتر به ادارات برای حل مشکلات با استفاده از ظرفیت‌های محلی نیز از جمله پیشنهادات این رؤسا بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی