[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۵
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

برجامیان، ضد برجامیان
 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

سرنوشت برجام در هاله‌ای از ابهام است. شواهدی وجود دارد که بر‌پایه آنها می‌توان ادعا کرد برنامه جامع اقدام مشترک، بیش‌از آنکه رویدادی سیاسی باشد، به ابزاری اقتصادی تبدیل شده است. دولت فرانسه یکی از کشورهای 1+5 است که در سال‌های اخیر بارها در نقش پلیس خوب و بد ظاهر شده و با توجه به منافع خود، چهره عوض می‌کند. بارصد اخبار، نشانه‌هایی به چشم می‌آید که رفتار فرانسوی‌ها بیش‌از آنکه بر مدار اصول سیاسی مبتنی باشد، دارای ملاحظات اقتصادی است. آنها از یک سو شرکت‌های نفتی و خودروسازانشان به سردمداری توتال و رنو را به بازار جذاب و تشنه ایران می‌فرستند و از سوی دیگر، ادعای واهی و دروغینی مبنی بر پایمالی روح برجام توسط ایران مطرح می‌کنند. همانطور که از متن صریح برجام برمی‌آید، برنامه موشکی ایران که طبق اصول دفاعی پایه‌ریزی شده، هیچ تقابلی با برنامه جامع اقدام مشترک ندارد و قائل شدن روح برای این سند بین‌المللی بیش از آنکه دارای ادله منطقی و دیپلماتیک باشد، نشان از خلف وعده پیمان‌شکنان خواهد داشت. از یاد نبریم آژانس انرژی اتمی ‌و سازمان ملل، بارها و بارها بر پایبندی ایران به برجام تأکید کرده‌اند و هیچ شائبه‌ای در این میان وجود نخواهد داشت. به همین دلیل، می‌توان گمانه‌زنی کرد رفتار بهانه‌جویانه دولت فرانسه در ماه‌های اخیر ریشه در منافع اقتصادی آنان دارد. آنها به خوبی بر این حقیقت واقف‌اند که بازار جذاب خاورمیانه، آوردگاه جذابی برای شرکت‌های غربی به شمار می‌آید. از همین رو، می‌کوشند با بهانه‌جویی از برجام، نظر مساعد شیخ نشینان خلیج فارس را برای عقد قراردادهای ببشتر جلب کرده و نیم‌نگاهی به چراغ سبز ایرانی‌ها برای کسب امتیازات تجاری بیشتر و تسهیل کنسرسیوم‌ها و جوینت ونچرها برای دولت فرانسه داشته باشند.
ایالات متحده هم از زمان صدارت دونالد ترامپ، سودای براندازی برجام را در سر می‌پروراند. لابی‌های پرنفوذ صهیونیستی با بهره‌برداری از بی‌تجربگی و دانش سیاسی ترامپ، همواره وی را تهییج می‌کنند تا به تعاملات بین‌المللی پشت‌پا زده و ذات قلدرمآبانه آمریکا را آشکار سازد. اما این همه ماجرا نیست. ترامپ خاستگاه اقتصادی و تاجرمآبانه‌ای دارد و در پرتو مخالفت با برجام، می‌کوشد سلاح‌های تاریخ مصرف گذشته آمریکایی را به شیخ‌نشینان خلیج فارس بفروشد و میزان رضایتمندی شهروندان آمریکایی را ارتقا بخشد. اختلافاتی که میان اعراب حاشیه خیلج ریشه دوانده هم برای مرد تاجر اهمیتی ندارد. او با همین رویکرد در مراسم سنتی سعودی‌ها شمشیر عربی به دست گرفته و مهمان ضیافت شام امیر قطر می‌شود. ترامپ در پرتو این سفرها توانست قراردادهای چند میلیون دلاری با اعراب ببندد و آمار صادرات این کشور را با رشد شایان توجهی روبرو سازد. رییس جمهور ایالات متحده تلاش بسیاری می‌کند ایران را به عنوان دشمن اعراب معرفی کرده و آنها را به خریداری اسلحه‌های بیشتر مجاب کند. 
این در حالی است که وزارت امور خارجه ایران، به عنوان عالی‌ترین سخنگوی دولت در مجامع بین‌المللی، بارها و بارها از برادری کشورهای مسلمان سخن می‌گوید و کشورهای همسایه را به اخوت و آرامش دعوت می‌کند. با این وجود شاید ایده‌آل‌ترین حالت برای ابرقدرت‌های جهانی، شکل‌گیری مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه باشد. از سوی دیگر، وضعیت مالی سعودی‌ها بسان گذشته درخشان نیست و ولیعهد جوان این کشور، قسمت عمده‌ای از بودجه‌های خریداری سلاح را از طریق باج‌گیری از شاهزادگان و حبس خانگی آنها به دست آورده است. در هر حال ترامپ با تدارک دشمنی فرضی برای اعراب، توانسته دلارهای نفتی را با شدت بیشتری به سوی ایالات متحده روانه کند و منابع اقتصادی را که باید صرف آبادانی کشورهایی مانند عربستان سعودی شوند، به حساب‌های غربی واریز کند.
اما رفتار ایران در برابر دسیسه‌های اقتصادی که با پوششی سیاسی مآبانه پایه‌ریزی شده‌اند، چگونه خواهد بود. آشکار است که دولت ایران به تمامی‌مفاد برجام وفادار مانده و هیچ یک از لابی‌های آشوب‌طلب صهیونیستی، از یافتن کوچک‌ترین بهانه‌ای برای خروج ایران از برنامه جامع اقدام مشترک عاجز مانده‌اند. در ماه‌های آینده رقابت گسترده‌ای میان برجامیان و ضدبرجامیان در عرصه بین‌المللی شکل خواهد گرفت و چنانچه منتقدان داخلی و منصف برنامه جامع اقدام مشترک در این برهه حساس به یاری و همفکری دولتمردان بیایند، می‌توان امیدوار بود دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ‌ایران با درایت و تمرکز بیشتری به رویارویی دیپلماتیک با پلیس‌های خوب و بد برخاسته و خواهان اجرایی شدن اسنادی باشد که به تأیید عالی‌ترین مجامع بین‌المللی، مانند سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا رسیده‌اند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی