[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

بافت تاریخی شیراز تبدیل به کانون ثروت می‌شود، روزنامه شیراز نوین

شهردار شیراز در آیین تجلیل از دست‌اندرکاران ستاد اجرایی خدمات سفر شیراز:
بافت تاریخی شیراز تبدیل به کانون ثروت می‌شود
رئیس شورای شهر شیراز: امسال شیرازی متفاوت‌تر از همه سال‌ها دیدم

 

شیرازنوین - پیمان کشاورز
 آیین تجلیل از دست‌اندرکاران ستاد اجرایی خدمات سفر شیراز روز گذشته در محل تالار همایش‌های شهر شیراز برگزار شد. در این آیین که با حضور نمایندگان و مدیران دستگاه‌های اجرایی و فرماندهان نظامی و انتظامی استان و شهرستان شیراز برپا شد شهردار شیراز ضمن ابراز خرسندی از برگزاری باشکوه برنامه‌های پیش‌بینی‌شده در ستاد در ایام نوروز گفت: امروز می‌توان اعلام کرد که توانسته‌ایم به درستی از طرف مردم شیراز، مهربانی و میهمان‌نوازی آنان را به منصه ظهور برسانیم و بابت این موفقیت به همه عزیزان دست‌اندرکار در شهرداری و سایر ادارات شهرستان و استان تبریک عرض می‌کنم. حیدر اسکندرپور در ادامه ضمن برشمردن عملکرد شهرداری و بازخورد مطلوبی که در ایام نوروز از شهروندان و مسافران نوروزی دریافت شد تصریح کرد: ما به‌عنوان مجموعه شهرداری تنها بخش کوچکی از مجموعه‌ای بودیم که توانستیم این کار عظیم را به سرانجام برسانیم و سایر عزیزان در فرمانداری شهرستان شیراز، همکارانمان در شورای شهر، مدیر‌کل میراث فرهنگی فارس، جانشین فرماندهی انتظامی استان، فرماندهی پلیس راهور استان، ریاست دانشگاه علوم پزشکی شیراز و سایر عزیزان در مجموعه مدیریتی شهر یاری‌رسان مجموعه شهرداری در این ایام بودند. رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر شیراز با بیان این که برنامه‌های ویژه‌ای برای سال 97 و نوروز 98 در دست طراحی و اقدام داریم گفت: در نوروز 97 یک رویکرد داشتیم  و می‌خواستیم این پیام را انتقال دهیم که داشتن حس خوب زندگی برای مردم نیاز به هزینه‌های میلیاردی و اجرای پروژه‌های آنچنانی ندارد بلکه لازم است فقط در کنار مردم باشیم و از دریچه نگاه مردم به مسایل بنگریم. مردم باور دارند که باغ و گل برند شیراز بوده و هست و اگر در راه احیای این برند تلاش شود مردم این تلاش‌ها را حس می‌کنند. اسکندرپور ادامه داد: یکی از امتیازها و ارزش‌هایی که مدیران شهری و در سطوح بالاتر مدیران استانی باید به آن توجه کنند این است که متوجه سمت و سوی نگاه مردم باشند، در همین راستا ما می‌دانستیم که مردم شیراز به بهار نارنج خود و به فضای پراز عطر و گل شهر خود می‌نازند وتلاش ما نیز در راه احیای همین نگاه و خواسته بود تا توانستیم نوروز متفاوتی برای شهر شیراز رقم بزنیم که البته پتانسیل این تفاوت در ذات شیراز هم موجود بود و ما سعی در بالفعل کردن آن داشتیم.
شهردار شیراز در ادامه به برنامهژ‌های درنظرگرفته شده برای ایام نوروز اشاره کرد و گفت: در آغاز راه اشاره داشتیم که به دنبال مسیری هستیم که مردم نقش اصلی را در پروژه‌ها و در آینده شهر دارند و به همین منظور نیز برای افزایش جاذبه‌هایی که از قبل در شیراز وجود داشت و مغفول مانده بود تلاش کردیم. در گذشته نورپردازی مناسب و شرایط محیطی امکان بازدید از مکان‌هایی همچون ارگ کریمخانی را در هنگام شب مهیا نمی‌کرد در حالی که اکنون تا ساعات پایانی شب نیز این مجموعه قابلیت بازدید برای شهروندان شیرازی و مسافران را دارد. در بخش بازار وکیل، به دلیل نوع نگرش توسعه‌محوری که در شهر به وجود آمده بود، اندک‌اندک در حال از دست دادن نقش حیاتی خود بود در حالی که امسال با اندکی تغییر در رویکردها، بازار وکیل به مرکز توجه مردم شیراز و مسافران تبدیل شد به گونه‌ای که علیرغم وجود رستوران و کافی‌شاپ‌ها در این منطقه درخواست‌های جدیدی برای توسعه مجموعه‌های پذیرایی در این مناطق داریم که نشان از اتفاق مبارکی است که در این قسمت از شهر افتاده است. اسکندرپور با تأکیدبر این نکته که این نوع نگاه و رویکرد در طول سال نیز ادامه خواهد داشت گفت: معتقدم که با حضور مردم و تغییر نگاه در برنامه‌ریزی‌ها می‌توانیم بافت تاریخی را به کانون ثروت برای مردم شیراز تبدیل کنیم. رئیس ستاد خدمات اجرایی سفر شهر شیراز در ادامه با ابراز خرسندی از استقبال بالای مردم شیراز نسبت به سال‌های گذشته از مجموعه بازار وکیل و بافت تاریخی شیراز به برنامه‌های آتی سازمان خود در سال جاری اشاره کرد و گفت: در بحث نور کارهای ویژه‌ای خواهیم داشت و در نوروز 98 در بحث منظر شهری، نوروز بسیار متفاوت‌تری را برای شهروندان و مسافران عزیز رقم خواهیم زد و در مسیر سایر پروژه‌ها نیز اقدامات خوب و ویژه‌ای در دست اجرا داریم. اسکندرپور همچنین با بیان این که این حجم از کار در مدت زمان کوتاه اسفندماه از سوی کارکنان شهرداری برای خود من باورپذیر نبود گفت: باور دارم که شهرداری هرتصمیمی بگیر می‌تواند عمل کند و با این نیروهایی که در مجموعه شهرداری وجود دارد کافی است که تصمیم مناسب گرفته شود تا در سال جدید کارهای بزرگتری را با کمک نمایندگان محترم مردم در شورای شهر و همکارانمان در مجموعه شهرداری شیراز به سرانجام برسانیم. شهردار شیراز در پایان گفت: امیدوارم که در سال جدید بتوانیم با ایجاد زیرساخت‌های نوین شیراز را که هم ظرفیت عظیم فرهنگی و مذهبی دارد از یک سو به کانون گردشگران فرهنگی و از سوی دیگر به کانون گردشگران مذهبی تبدیل کنیم.
فرماندار شیراز از دیگر سخنرانان این مراسم بود که با تشکر از تلاش مجموعه شهرداری شیراز در ایام نوروز گفت: یکی از دغدغه‌های ما در سالیان گذشته بحث امنیت مسافران بود که امسال خوشبختانه شهرداری شیراز با تدبیری که اندیشید، با ایجاد کمپ‌های ویژه همراه با تمام امکانات مورد نیاز مسافران نسبت به تجمیع مسافران در سطح شهر اهتمام ورزید و نیروی انتظامی و عوامل امنیتی را در راه حفظ امنیت مسافران یاری داد و این اقدام باعث شد تا در تمام شاخص‌های امنیتی شرایط خوبی داشته باشیم. حیدر عالیشوندی در ادامه با اشاره به آمار مسافران نوروزی گفت: امسال به همت شهرداری شیراز نوروزی متفاوت‌تر از سال‌های قبل داشتیم و از نظر مسافر 6/17‌درصد و از لحاظ بازدید از اماکن مذهبی و گردشگری 21درصد رشد داشتیم که علیرغم این رشد مسافر تمام برنامه‌های ستاد اجرایی خدمات سفر بدون مشکل و با نظم خاصی برگزار شد.
سیداحمدرضا دستغیب رئیس شورای شهر شیراز نیز در این آیین با بیان این که امسال شیرازی متفاوت‌تراز همه سال‌ها دیده‌ام گفت: در ایام نوروز در شیراز کاری انجام گرفت کارستان و این کار به همت همه مسئولان و دست‌اندرکارانی بود که در این شهر مسئولیتی داشتند و کارهای بزرگ و این‌چنینی هیچ وقت از یک دستگاه یا یک نیرو به تنهایی بر‌نمی‌آید. رئیس شورای شهر شیراز همچنین با تشکر از پاکبانان و نیروهای خدوم شهرداری شیراز در راه پاکیزه نگاه داشتن شهر گفت: باید شیراز را شهری امن و با نشاط برای همه مردم، برای کودکان، سالمندان و بانوان بسازیم تا امنیت، حمل و نقل راحت، دسترسی‌های آسان برای همه و ایمنی در شهر مستقر شود و آن وقت می‌توان گفت که شیرازی در خور شیراز ساختیم. دستغیب با ابراز امیدواری از این که در سال جدید با تلاش شورا و تعامل با شهرداری و همه دستگاه‌های ذیربط شهر می‌توانیم به هدف والایی که در راه اعتلای شهر داریم برسیم گفت: معتقدم که شهر بیشتر از بتون و ستون نیازمند هوای پاک و تمیز و فضای سبز دارد.بیشتر جمعیت شهری امروزه در میان ستون‌ها  و بتون‌ها محاصره شدند و ما باید فضای سبز شهر را به گونه‌ای بسازیم که اهالی شیراز برای تفریح نیاز به خروج از شهر و رفتن به باغ و ویلاهای شخصی نداشته باشند. شهر ما باید جایی باشد که از لحاظ گل و زیبایی و امنیت نمونه شود. 
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه صحبت‌های خود به عملکرد شهرداری شیراز در ایام نوروز اشاره کرد و گفت: من از شهردار محترم و سختکوش شیراز که زحماتی این‌چنینی در این ایام کشیدند کمال تشکر را دارم و باید در نظر داشته باشیم که ما شیراز را برای 15‌روز نمی‌خواهیم و این برنامه‌ریزی و عملکرد باید برای یک سال آتی در نظر گرفته شود.
گفتنی ست در این آیین از سوی شهرداری شیراز از کلیه عوامل دست‌اندرکار در ستاد اجرایی خدمات سفر شیراز  تقدیر به عمل آمد که نمایندگانی از مناطق چهارگانه آموزش و پرورش، نیروی انتظامی، پلیس راهور، میراث فرهنگی و گردشگری، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، سپاه فجر، اوقاف و امور خیریه، اداره کل ورزش و جوانان استان، بخش‌های مختلف دادگستری فارس، صدا و سیما، معاونان ادارات شهرداری و شهرداران مناطق، نماینده پاکبانان، نماینده رانندگان اتوبوس‌های گردشگری اتاق اصناف، مدیریت شرکت نمایشگاه‌های فارس، راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان، جامعه هتلداران و جامعه مهمانپذیران از جمله افرادی بودند که مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی