[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

آماده عرضه محصولات غذایی به بازار هستیم، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - پیمان کشاورز
 فارس در سال گذشته سه هزار تن گندم به خارج از کشور صادر کرده و در بخش آرد نیز این میزان 48هزار تن بوده است. 
لطیف رستاد، مدیر‌عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه سه کشور با بیان مطالب فوق در نخستین جلسه شورای کشاورزی فارس در سال 97 گفت: امسال بخش قابل توجهی از ایرادهایی که سال گذشته به مراکز خرید وارد بود را شناسایی و رفع کردیم و در همین راستا و به منظور ارتقای خرید مقرر شد که مدیران عامل مراکز خریدی که سال گذشته مرتکب تخلف شدند تغییر کنند و این اتفاق نیز رخ داد. او با اشاره به اینکه در استان فارس تعداد 140‌مرکز خرید گندم و 40‌مرکز خرید دانه‌های روغنی وجود دارد گفت: برای نظارت بر این مراکز، از توان نیروی انسانی جهاد کشاورزی استان استفاده کرده‌‌ایم.
مدیر‌عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه سه کشور از آغاز خرید گندم و کلزا در مراکز خرید استان فارس خبر داد و گفت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون بالغ بر 2‌هزارتن گندم و یک هزار تن کلزا در شهرستان‌های لامرد و مهر از کشاورزان خریداری شده است. وی پیرامون نرخ‌های تعیین‌شده خرید محصولات از کشاورزان گفت: تا زمان اعلام قیمت خرید تضمینی هر‌کیلو گندم و دانه روغنی از سوی دولت، محصولات علی‌الحساب به قیمت مصوب سال قبل خریداری می‌شوند. رستاد قیمت پیشنهادی گندم معمولی برای سال زراعی96- 97 را به ازای هر‌کیلوگرم 14300‌ریال و گندم دوروم 14630‌ریال اعلام کرد و گفت: قیمت پیشنهادی کلزا برای سال زراعی 96-97 در هر‌کیلوگرم 30هزار و 335‌ریال، سویا 26هزار و 916ریال، آفتابگردان 29هزار و 42‌ریال و دانه روغنی گلرنگ 28‌هزار و 543‌ریال بوده است. 
وی یکی از مشکلات سال گذشته را پرداخت به موقع پول کشاورزان گندم و کلزاکار عنوان و اضافه کرد: با توجه به این موضوع پرداخت پول کشاورزان در سطوح عالی کشور مطرح می‌شود، نیاز به رایزنی از سوی مدیران ارشد استان دارد. رستاد با بیان اینکه فارس در خرید دانه‌های روغنی عملکرد بسیار خوبی در سطح کشور دارد، از افزایش میزان خرید طی سال‌های گذشته خبر داد و گفت: سال 95 میزان خرید کلزا بالغ بر 2‌هزار و 600‌تن بود این میزان در سال 96 به عدد 15هزار و 600‌تن افزایش یافته و در خرید گلرنگ نیز از 960تن در سال 95 به 9هزار و 600‌تن در سال 96 رسیده است.
لطیف رستاد در بخش دیگری از صحبت‌های خود به حوزه‌های کاری شرکت غله و بازرگانی اشاره کرد و گفت: یکی از حوزه‌ها خرید تضمینی غلات و دانه‌های روغنی و یکی دیگر از حوزه‌ها توزیع کالاهای استراتژیک برای کنترل بازار است. وی نیاز فارس به افزایش فضای ذخیره‌سازی را مهم و ضروری برشمرد و گفت: برای ارتقای سطح کمی و کیفی ذخیره‌سازی، ساخت 3‌سیلو از سال 83 در فارس آغاز شد اما به دلیل مشکلات اعتباری تاکنون به طول انجامیده است و سال گذشته سیلوی کازرون افتتاح شد. رستاد لزوم حمایت استانداری و سازمان جهادکشاورزی برای تکمیل سیلوهای اقلید و داراب را یادآور شد و گفت: ساخت سیلوی کازرون سالانه 3‌میلیارد و 200میلیون تومان صرفه‌جویی را برای شرکت بازرگانی به‌دنبال داشته است. مدیرعامل شرکت بازرگانی منطقه‌ی 3 کشور بابیان اینکه سال گذشته بالغ بر 8‌هزار تن شکر و برنج با هدف جلوگیری از تنش بازار در استان فارس توزیع شده است گفت: امروز نیز موجودی روغن، شکر و برنج داریم و اگر نیاز باشد حاضر به عرضه این کالاها هستیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی