[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۲
  • دوره جدید

پایان اقتصاد افسانه‌ای فارس، روزنامه شیراز نوین

 میزان بارندگی به لحاظ کاهش در 50سال اخیر بی‌سابقه بوده است.
مديرعامل آب منطقه‌ای فارس، اين استان را دارای مقام نخست كشور در بستن چاه‌های غیر مجاز در سالی که گذشت معرفی کرد و گفت: با عزمی که در مسئولان متولی وجود دارد تلاش خواهد شد تا سه هزار حلقه چاه غير مجاز ديگر تا پايان امسال تعيين تكليف شود. حميدرضا دهقانی در گفت‌وگو با ايسنا منطقه فارس، با اشاره به كنترل چاه‌های برقی استان به‌عنوان يكی از تصمیمات مهم امسال شورای حفاظت آب فارس، خاطرنشان كرد: بعضی‌از كشاورزان از عمق‌های پایین اقدام به برداشت آب می‌كنند كه با توجه به پروانه بهره‌برداری، تصمیم گرفته شده است که در این مقطع زمانس تنها 15ساعت از شبانه‌روز برق چاه آنها روشن باشد.
وی افزود: اخیراً در شهرهای شرقی استان استخرهای بزرگی از آب چاه‌ها استفاده می‌کنند که در اين‌باره نیز تصمیم گرفته شد برق چاه‌هایی که آب را به استخر می‌ریزند قطع یا کنتورهای آنها هوشمند شود.
مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس با تأكيدبر اينكه هیچ‌گونه رهاسازی آب برای کشاورزی در سال 97، نخواهيم داشت، به حجم ذخيره فعلی آب سدهای استان اشاره كرد و گفت: سد درودزن تنها 332میلیون مترمکعب آب دارد و کل آب سد ملاصدرا هم رها شده است.
دهقانی با بيان اينكه سد سلمان فارسی با 650میلیون مترمکعب آب به دلیل سیلاب سال قبل بیشترین حجم آب سدهای فارس را دارد، حجم آب ذخیره‌شده در سدهای رودبال، چشمه عاشق و تنگاب را به ترتیب 67، 38‌و‌32‌ميليون مترمكعب اعلام كرد.
وی همچنين با تصريح اینکه امسال کشت صیفی و برنج در هیچ نقطه استان فارس نخواهیم داشت تأكيد كرد: هرکشاورزی ورود کند، خسارت مالی به خود خواهد زد.
  مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس با بيان اينكه خط قرمز کشت برنج در اين استان همانند سایر استان‌ها اعلام شده است عنوان کرد: طبق قانون برای افراد معدودی که تخطی کنند، جرائم سنگینی مانند قطع برق چاه و برخورد جدی‌تر نسبت به سال گذشته پیش‌بینی و اعمال خواهد شد.
 دهقانی ادامه داد: تصور می‌شود با عزمی که در مسئولان متولی حوزه آب ایجاد شده است، شاهد پشت سرگذاشتن بحران ناشس از کمبود آب باشیم؛ البته همه استان‌ها به شكل جدی برای مدیریت منابع آبی خود وارد شده‌اند که اگر این همدلی در فارس نباشد، عقب خواهيم افتاد.
وس همچنين میزان بارندگی استان فارس در سال آبی 96-97 را 93‌میلی‌متر اعلام و اضافه کرد: این میزان بارندگی به لحاظ کاهش در 50‌سال اخیر بی‌سابقه بوده است.
دهقانی با تصریح بر اینکه این میزان بارندگی تأثیر زیادی بر منابع سطحی و زیرزمینی می‌گذارد افزود: علی‌رغم اینکه همه تمهیدات اندیشیده شده است که در تأمين آب شرب در تابستان مشکلی نداشته باشیم اما به دليل روند كاهشی آب‌های زیرزمینی، بسیاری از شهرها و روستاهای استان دچار مشکل خواهند شد.
وی ادامه داد: در بحث آب‌های سطحی و در تأمین آب مناطق شهری و روستایی مشکلی نخواهیم داشت؛ چراکه آب مورد نياز از سدها تأمين خواهد شد.
مدیرعامل سازمان آب منطقه‌ای فارس با بیان اینکه تلاش شده  است پروژه‌ها به سمتی سوق داده شوند که تا خردادماه امسال شهرها و روستاهای زیادی به منابع آب‌های سطحی وصل شوند يادآور شد: شرایط فعلی شرایط سختی است اما اهتمام جدی جهت جلوگيری از كشت برنج در استان شكل گرفته که در این زمینه نخست کشاورزان باید کمک کنند تا نه خود دچار ضرر و زیان شوند و نه آب حداقلی منابع زیرزمینی را هدر دهند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی