[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۵۵
  • دوره جدید

شیر مادر بهترین الگوی رشد کودکان است، روزنامه شیراز نوین

 مریم شمالیان- شیرازنوین
shomalianm@gmail.com

تغذیه با شیر مادر بهترین الگوی رشد و تکامل کودکان را فراهم می‌کند و موجب افزایش وزن مفید کودک می‌شود. عوامل ضدعفونت موجود در این مایع بی‌نظیر از بسیاری بیماری‌های مرتبط به شیرخوار چون آسم، اگزما، آلرژی، عفونت گوش، اسهال و عفونت‌های گوارشی و تنفسی و… حفاظت می‌کند.
شیر مادر همه مواد مورد نیاز شیرخوار را به مقدار مناسب و همرا ه با مواد ایمنی‌بخش دارا می‌باشد و به عنوان غذایی بی‌نظیر برای تغذیه شیرخواران شناخته شده است.
اهمیت تغذیه با شیر مادر در دین مبین اسلام تا جایی است که شیر دادن را عبادت دانسته است.
وجود دومین مرکز بانک شیر کشور در شیراز
تغذیه با شیر مادر از موضوعات مهمی است که دانشگاه علوم پزشکی شیراز به آن توجه و تأکید ویژه دارد؛ بر همین اساس نشست هم‌اندیشی کمیته دانشگاهی برنامه ترویج تغذیه با شیر مادر با هدف بررسی چالش‌های این حوزه برگزار شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به برگزاری نشست هم‌اندیشی کمیته دانشگاهی برنامه ترویج تغذیه با شیر مادر می‌گوید: اقدامات انجام شده در حوزه حمایت از تغذیه نوزادان با شیر مادر توسط فعالان مجموعه سلامت در این زمینه شایسته قدردانی است.
دکتر سیدوحید حسینی می‌افزاید: بانک شیر مادر در بیمارستان حضرت زینب(س) شیراز، دومین مرکز بانک شیر کشور است. با تلاش‌های انجام شده، دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای نخستین‌بار در کشور موفق به پیگیری سلامت نوزادان نیازمند مراقبت ویژه از طریق سیستم HIS شده است.
وی اضافه می‌کند: سامانه تجویز شیر مصنوعی یارانه‌ای، به عنوان اقدامی مشترک از سوی معاونت بهداشت و معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اقدامی است که با هدف توجه به شیردهی مؤثر به نوزادان انجام شده است و اتاق شیر مادر و کودک در ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دیگر مراکز تحت پوشش این دانشگاه هم در شمار سایر اقدامات انجام شده در این حوزه است.
دکتر حسینی به روند توزیع شیرخشک در استان هم اشاره کرده و می‌گوید: راه‌اندازی و فعالیت سامانه شیرخشک یارانه‌ای از سال ۱۳۹۷ در دانشگاه علوم پزشکی شیراز آغاز شده و با آغاز اجرای این سامانه، مصرف شیرخشک در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه کاهش یافته است.
او همچنین به این مهم اشاره کرد که مرکز آموزشی درمانی نمازی شیراز و بیمارستان‌ حضرت امام حسن عسکری(ع) شهرستان زرقان در سال ۱۴۰۲ موفق به دریافت لوح دوستدار کودک شده‌اند که به دلیل اقدامات انجام شده در این بیمارستان در حوزه کودک بوده است.
مزایای شیردهی برای مادر و نوزاد 
مدیر بیمارستان حضرت زینب(س) نیز بر فواید تغذیه نوزادان از شیر مادر تأکید کرده و به خبرنگار ما می‌گوید: شیر دادن به نوزاد نه تنها برای نوزاد فواید زیادی دارد، بلکه برای مادران هم مفید است.
دکتر سهیلا رفیعی ادامه می‌دهد: مادران شیرده کمتر دچار سرطان پستان و تخمدان و دهانه رحم می‌شوند و همچنین قند خون مادر بهتر کنترل می‌شود.
او اضافه می‌کند: تغذیه با شیر مادر منجر به ایجاد رابطه عاطفی مستحکم و دوطرفه بین مادر و فرزند می‌گردد و شادابی و امنیت خاطر مادر را هم در پی دارد.
رفیعی بر این نکته هم تأکید دارد که تغذیه با شیر مادر برای شیرخوار مزایای فراوانی دارد و سبب رشد مطلوب و بقای کودک می‌شود.
وی با اشاره به اینکه شیر مادر به آسانی در دسترس کودک می‌باشد، می‌گوید: شیر مادر آسان‌تر هضم می‌شود و تمام نیازهای غذایی مورد نیاز شیرخوار را تأمین می‌کند (تا 6 ماهگی).
تغذیه انحصاری با شیر مادر
به گفته متخصصان، شیرخوار تا پایان 6ماهگی فقط باید با شیر مادر تغذیه شود و هیچ نوع ماده غذایی و آشامیدنی دیگری، حتی آب به او داده نشود.
روش صحیح تغذیه شیرخوار
پس از تولد باید نوزاد بلافاصله در تماس با پوست مادر قرار بگیرد و مادر ظرف یک ساعت پس از زایمان اولین شیردهی را شروع کند. شیر روزهای اول یا آغوز برای تغذیه نوزاد و پیشگیری از ابتلای او به انواع بیماری‌ها حیاتی است. 
دفعات تغذیه با شیر مادر باید به طور مکرر و برحسب تقاضای شیرخوار انجام شود. مدت تغذیه شیرخوار در هر وعده نباید محدود شود؛ زیرا شیرخوار شیر کافی دریافت نخواهد کرد و تولید شیر مادر نیز کاهش می‌یابد.
علائم کفایت شیر مادر
بهترین راه تشخیص کفایت شیر مادر، وزن کردن دوره‌ای شیرخوار و رسم منحنی رشد او روی کارت رشد است. در 6 ماه اول زندگی، شیرخوار افزایش وزنی حدود 200-100 گرم در هفته دارد. اگر منحنی رشد شیرخوار بالارونده باشد و اضافه‌وزن کودک کافی باشد، نشان‌دهنده کافی بودن شیر مادر است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی