[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

فجر، چراغ خاموش مدعی شد!، روزنامه شیراز نوین

رقابت‌های لیگ دسته اول به اوج حساسیت رسیده و 5‌تیم مدعی تنها سه‌هفته فرصت دارند تا خود را به جمع تیم‌های سطح اول فوتبال ایران برسانند. به گزارش خبرگزاری فارس، مسابقات لیگ دسته اول به اوج خود رسیده و تنها 3‌هفته تا مشخص شدن صعود دو تیم به لیگ برتر سال آینده باقی مانده است. در فاصله سه هفته تا پایان مسابقات تیم‌های نفت مسجید سلیمان، فجر شهید سپاسی، خونه به خونه بابل، نساجی مازندران و در نهایت بادران تهران شانس صعود به لیگ برتر را دارند که در این بین شاگردان محمود فکری بیش از بقیه است و تیم شهر اولین‌ها با توجه به فاصله 5‌امتیازی‌ با تیم دوم جدول هفته آینده می‌تواند تکلیف صعودش را رسماً مشخص کند. در زیر نگاهی به شرایط 5‌تیمی‌که شانس صعود دارند می‌اندازیم:
نفت مسجد سلیمان قدرتمند از آغاز تا پایان
شاگردان محمود فکری امسال را پر‌قدرت آغاز کردند و از همان نیم‌فصل اول خود را به عنوان مدعی صعود معرفی کرده و با کسب پیروزی‌های پی‌در‌پی صدرنشینی خود را به رقبا دیکته کردند. البته این تیم در اواخر نیم‌فصل اول و ابتدای نیم‌فصل دوم با فراز و نشیب‌هایی رو به رو شد و سرمربی استقلالی این تیم به خاطر حواشی که در مسجد سلیمان برای عدم استفاده از چند بازیکن ایجاد شده بود چند‌هفته‌ای افت کرد. شکست مقابل خونه‌‌به‌خونه در بابل شاگردان محمود فکری را با تیم‌های دوم و سوم به کمترین حد ممکن رساند، اما درست در هفته‌های پایانی شاگردان فکری در سه هفته متوالی بردهای خوبی کسب کرده و دوباره فاصله را با تیم دوم زیاد کردند. به احتمال فراوان نفتی‌های مسجد سلیمان با حضور میلاد میداوودی، پیمان میری، عباس عسگری و .‌.‌. سال آینده در لیگ برتر خواهند بود. 
فجر شهید سپاسی؛ چراغ خاموش مدعی شد
تیم معروف شهر شیراز، همان تیمی‌ که با شاغلام در لیگ برتر با جوانانش جولان می‌داد و گربه سیاه بزرگان فوتبال بود چند سالی است که در سطح اول حضور ندارد، اما امسال شاگردان کلانتری با وجود شروع نه چندان خوب در لیگ یک به یکباره در هفته‌های پایانی اوج گرفتند. تیمی‌که دو هفته اول لیگ را با باخت آغاز کرده بود روند سینوسی‌وار عجیبی داشت، 7‌باخت و 7‌تساوی در کارنامه تیم کلانتری خود نشان می‌دهد که تیم دوم جدول این روزها بر خلاف نفت مسجید سلیمان چندان ثبات زیادی روی دور موفقیت نداشته، اما موفقیت فجر در هفته‌های پایانی که به صورت چراغ خاموش صورت گرفت. سایر تیم‌های بالانشین را دچار شوک کرد. کاکوهای شیراز در 12‌بازی آخر خود 2‌باخت و 2‌مساوی کسب کردند و در 8‌بازی باقی مانده پیروز شده‌اند. فجر این روزها با 58‌امتیاز و با اختلاف 5‌امتیاز نسبت به تیم اول یکی از اصلی‌ترین شانس‌های صعود است. در این تیم هم شاهین مجیدی با زدن 13‌گل و نفراتی مثل مهدی نظری، امین شجاعیان و .‌.‌. فصلی خوب را برای فجر شهید سپاسی رقم زدند. 
خونه به خونه بابل؛ با ثبات در نتیجه‌گیری
تیم نوپای شهر بابل که چند سالی است با هزینه‌های حسن‌زاده مالک این باشگاه سری در سرها در آورده سومین تیمی ‌است که کاندیدای صعود است. بابلی‌ها فصل را با جواد نکونام آغاز کردند و کاپیتان سابق تیم ملی که پیش از حضورش در بابل با مسئولان تراکتورسازی هم مذاکره کرده بود، بعد از چرخش مسئولان باشگاه تبریزی عزمش را جزم کرد تا در اولین سال نتایج خوبی بگیرد. این تیم در ابتدای حضور نکونام در چند بازی با تساوی و برد و باخت کار را شروع کرد، اما با شکل‌گیری برنامه‌های این مربی اوج‌گیری تیم دوم مازندران هم آغاز شد، خونه به خونه در لیگ کم کم به بردهای پی‌در‌پی رسید و در جام حذفی هم شگفتی‌ساز شد، بابلی‌ها با تیمی‌ یکدست تیم‌های لیگ برتری را یک به یک حذف کرده و به نیمه‌نهایی جام حذفی با نکونام رسیدند و سپس با عبور از استقلال خوزستان فینالیست شدند که این موضوع بزرگترین افتخار بابلی‌ها از روز تأسیس این باشگاه است. در ادامه مشکلات مالی باعث شد تا نکونام و همکارانش قید کار در بابل را زده و از این تیم جدا شوند تا اینکه اسکوچیچ هدایت این تیم را بر عهده گرفت. با آمدن این مرد کروات ثبات نتیجه‌گیری در بابل ادامه پیدا کرد و خونه به خونه مدعی صعود شد، اما باز هم کار این تیم به اما و اگر مثل تیم‌های دیگر کشید. از دست دادن 9‌امتیاز از 18‌امتیاز ممکن در 6‌بازی آخر و شکستی که روز گذشته نصیب شاگردان اسکوچیچ شد این تیم را هم امتیاز نساجی کرد تا تلاش برای صعود به 3‌هفته آخر بکشد. روح‌الله باقری، سجاد آشوری و حمید کاظمی‌ستاره‌های خونه به خونه در این فصل بودند. 
نساجی قائمشهر؛ اوج‌گیری دوباره با نکونام
تیم محبوب شهر قائمشهر با آن هواداران خاصش سال‌ها است در حسرت صعود به لیگ برتر باقی مانده است، نادر دست‌نشان‌ها، مسگر ساروی‌ها، فکری‌ها و .‌.‌. در این سال‌ها به هر شکلی سعی داشتند تیم محبوب مازندران را به لیگ برتر هدایت کنند، اما نشد که نشد! نساجی فصل را با پاشازاده آغاز کرد، مربی که می‌خواست خاص باشد، اما وی با همه نتایج خوبش 5‌باخت در کارنامه‌ نیم‌فصل اول نساجی رقم زد. البته پاشازاده این تیم را در بین تیم‌های بالانشین به مدیران نساجی تحویل داد، اما در نهایت به دلیل اختلاف با آنها از این تیم کنار گذاشته شد. در نیم‌فصل دوم نساجی کار را با داوود مهابادی آغاز کرد و بازیکنان خوبی هم جذب کرد اما این مربی در قائمشهر خوب کار نکرد و در بازی‌های حساس مثل بازی با گل‌‌گهر ملوان و خونه به خونه تیمش بازی را واگذار کرد. اوج کار نساجی در لیگ امسال با نکونام شکل گرفت. مربی که در خونه به خونه خوب کار کرده بود. نساجی بدون جان داوود مهابادی را تبدیل به مدعی کرد و کسب 16‌امتیاز از 6‌مسابقه در حالی که کادر فنی جدید خیلی دیر این تیم را تحویل گرفت تیم اول مازندران را با این مربی به رویای صعود نزدیک کرد. حالا نساجی نکونام همان تیمی رویایی مردم قائمشهر شده که شب و روز با آن زندگی می‌کنند. نساجی هم با کسب 57امتیاز و تنها به خاطر تفاضل گل نسبت به تیم خونه به خونه در جایگاه چهارم است و در صورت کوچکترین لغزش رقبا در این هفته‌ها جای آنها را خواهد گرفت. در این تیم هم نفراتی مثل محمدعباس‌زاده، مجتبی ممشلی، مجتبی روشنگر، مرتضی غلامعلی تبار و .‌.‌. با ثبات‌ترین‌های این فصل بودند. 
بادران؛ باخت بد‌موقع و کم‌شانس‌تر از بقیه مدعیان
شاگردان محمد ربیعی که در این چند سال یکی از مدعیان لیگ دسته اول بودند امسال جزو تیم‌هایی محسوب می‌شوند که کمترین باخت را در بین دیگر تیم‌ها کسب کرده‌اند. این تیم فقط 4‌باخت در کل فصل دارد، اما بدترین شکست این تیم در این فصل بادران را از رویای صعود دور کرد. این تیم در اولین بازی سال جدید با 4‌گل مغلوب نساجی شد که همان باخت جای مدعیان صعود را عوض کرد. از سوی دیگر تساوی‌های بدموقع در نیم‌فصل دوم تیم قدرتمند نیم‌فصل اول را در شرایط سخت قرار داد. شاگردان ربعی تا اینجای کار 53‌امتیاز گرفته اما کسب تنها 6‌امتیاز از 15‌امتیاز ممکن 5‌بازی آخر فاصله بادران را با تیم‌های اول تا چهارم زیاد کرد؛ اگر چه ربیعی و تیمش جزو باثبات‌ترین تیم‌های بالانشین در این فصل بودند. کریم اسلامی ‌و امیر میربزرگی جزو بازیکنان تأثیرگذار بادران بودند. 
با این شرایط 5‌تیم ابتدایی لیگ دسته اول فقط سه هفته فرصت دارند تا فصل آینده در لیگ برتر و در سطح اول فوتبال ایران بازی کنند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی