[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

خزان کارگری
 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

97، سال دشواری برای کارگران به نظر می‌رسد. در سال جاری حقوق و مزایای قشر متوسط جامعه که بیشترین اعضای هرم مدنی را در برمی‌گیرند، در بهترین حالت به یک میلیون و پانصد هزار تومان خواهد رسید و این در حالی است که بهای سبد معیشت با نگاهی خوش‌بینانه، در حدود دو میلیون و هشتصد هزار تومان ارزیابی شده است. اولین سؤالی که به ذهن متبادر می‌شود این است که مردم چگونه گسل بین دستمزد و سبد حداقلی معیشتی را جبران خواهند کرد و فاصله یک میلیون و سیصد هزار تومانی، با اتخاذ چه راهبردی برطرف خواهد شد. بسیاری از مردم برای آن که بتوانند از پس تهیه سبد معیشتی که بر پایه شاخصه‌های حداقلی چیده شده است برآیند، چاره‌ای جز روی ‌آوردن به شغل‌های دوم و سوم ندارند. این در حالی است که آمار بیکاری در ایران اعو گروهی از جوانان، از یافتن همان شغل اول هم عاجز مانده‌اند. به همین دلیل است که بسامد مشاغل کاذب در جامعه رو به افزایش است و بسیاری از جوانان، برای رهایی از بیکاری به آنها پناه می‌برند. اما مشکل آزار دهنده این است که مهیا کردن سبد معیشتی از طریق افزودن برساعات کاری عواقبی به دنبال دارد. بسیاری از خانواده‌ها به دلیل فقدان حضور سرپرست و همسر، در ساعات طلایی شبانه روز دچار خلأهای عاطفی می‌شوند و سرانه بالایی از هم پاشیدگی خانواده‌ها، اعتیاد، افسردگی، طلاق‌های عاطفی و بسیاری از این قبیل مشکلات ریشه در نبود سرپرستان خانواده و همسران در کنار یکدیگر دارد.
گروهی دیگر از مردم برای جبران فاصله دستمزد با سبد معیشتی خانواده، در صدد حذف بسیاری از نیازهای خود برآمده‌اند. با نگاهی گذرا درمی‌یابیم ایرانیان به دلایل ناهمخوانی درآمد و هزینه‌های روزمره، تمایل چندانی به سفر، دیدوبازدیدهای فامیلی، تهیه پوشاک، تفریح‌های روزمره و شاخصه‌هایی از این دست که سلامت روانی جامعه را تضمین می‌کند، ندارند و فاصله چشمگیر مخارج و دستمزدها، ما را بر آن داشته تا در‌پی تأمین نیازهای حداقلی باشیم. به همین دلیل فرایند پس‌انداز به طور کلی از مخیله قشر فرودست و متوسط جامعه پاک شده و به همین دلیل هنگام بروز سوانح پیش‌بینی نشده، بنیان خانواده‌ها دچار فروپاشی می‌شود. امروزه بسیاری از زندانیان به دلیل ناتوانی در پرداخت دیه به محبس افتاده‌اند و زندگی آنها رو به تباهی خواهد بود. شاید چنانچه میزان درآمد فرصت محدودی برای پس انداز فراهم می‌ساخت، امروزه آمار زندانیان دیه و دیگر جرایم عمد بسیار کمتر از سطح فعلی بود و تأمین هزینه‌های درمان به دل‌مشغولی اول خانواده تبدیل نمی‌شد.
در نظر داشته باشیم فاصله دستمزد با سبد معیشتی، سبب شده بسیاری از خانواده‌ها از فرزندآوری طفره روند و با وجود همه اشتیاقی که دارند، چاره‌ای جز ادامه زندگی به صورت حداقلی نخواهند داشت. در حالی که فرزندآوری یکی از نیازهای اصلی کشور به حساب می‌آید و برای گریز از منفی شدن آمارهای جمعیتی و حفظ اقتدار کشور، همه ملت باید در حد توان به این مسئله توجه کنند. تولد کودک به زندگی مشترک زوجین قوام و صلابت افزوده و زمینه‌های استحکام آن را پدید خواهد آورد. با این وجود، بسیاری از خانواده‌ها به دلیل مشکلات معیشتی و فاصله‌ای که میان دستمزدها و سبد معیشتی خانواده برقرار است، همچنان از این مسئله طفره رفته و یکی از دلایل اصلی ازدیاد خانواده‌های تک فرزند و بی‌فرزند، به چالش‌های اقتصادی بازمی‌گردد.
و اما راهکار دولت و مسئولان ارشد برای مقابله با فاصله‌ای که میان دستمزد و سبد معشیتی خانواده‌ها به وجود آمده، چه خواهد بود. تجربه نشان داده است ضریب گرانی و تورم معمولاً از افزایش دستمزدها پیشی می‌گیرد و اقتصاد مدرن هم تزریق مستقیم پول به جیب مردم را نفی می‌کند. گروه عمده‌ای از ایرانیان هم در واپسین انتخابات ریاست جمهوری بر این مسئله تأکید کردند که به دنبال افزایش یارانه‌های نقدی نیستند و ترجیح می‌دهند درآمدهای دولت صرف بهبود آمار اشتغال، گسترش زیرساخت و حمایت‌های درمانی، ثبات در عرصه پول‌های خارجی، توجه به دغدغه‌های محیط زیستی و موارد کلانی از این دست شود. با این همه، نباید نیازهای فوری و حداقلی مظلوم‌ترین اقشار جامعه را قربانی اهداف کلان و درازمدت کرد. در سال جاری فاصله یک میلیون و سیصد هزار تومانی که میان دستمزدها و سبد معیشتی خانوار قرار دارد، با دشواری روزافزونی جبران خواهد شد و بسیاری از خانواده‌ها نیز از پوشش این گسل گزنده عاجز می‌مانند. این در حالی است که بنابر نظر بسیاری از کارشناسان حوزه اقتصاد، درآمد یک خانواده ایرانی برای ادامه زندگی عادی و پوشش مخارجی مانند اجاره خانه، تحصیل، تأمین مواد غذایی و نیازهای اولیه زندگی، بیش از چهار‌میلیون‌تومان است. 
داد و ارقام مطلوبی را نشان نمی‌دهد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی