[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۸
  • دوره جدید

موج تبلیغات بدون هدف، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- سارا برزگر‌
«به یک منشی خانم با روابط عمومی بالا نیازمندیم»، «استخدام بازاریاب با پورسانت عالی»، «تجربه یک فال قهوه متفاوت»، «منزل مبله»، «لوله‌بازکنی و تخلیه فوری چاه»، «قالیشویی و تعمیر آیفون»، «آموزش ریاضی از ابتدایی تا دانشگاه» و... جملاتی است که روی درب منازل شهروندان تا کلیه معابر شهری، خیابان و ایستگاه‌های اتوبوس و گاهاً ساختمان‌های دولتی مشاهده می‌شود که باعث بوجود آوردن آلودگی‌های بصری در سطح شهر می‌شود. 
براساس ماده 92 قانون شهری هرگونه تبلیغات در معابر شهری به‌ جز اماکنی که شهرداری آنها را مجاز شناخته ممنوع است و نوشتن هرگونه مطلب یا چسباندن هرنوع نوشته و تبلیغاتی اعم از خدماتی، فرهنگی، آموزشی و زیبایی و لیزر و... بر دیوارهای شهر که مخالف مقررات شورای شهر باشد ممنوع است و بعنوان تخلف محسوب می‌شود. 
براساس این ماده قانونی معاونت خدمات شهری شیراز از سال 1392 در اقدامی صریح و براساس دستورالعمل سازمان مربوطه با توزیع‌کنندگان تراکت‌های تبلیغاتی در سطح شهر و معابر عمومی بطور قاطع برخورد و با متخلفان برخورد می‌کند که در صورت رعایت‌ نکردن موارد قانونی با مجازاتی اعم از پرداخت جریمه، پلمپ واحد صنفی، قطع تلفن و... همراه است. 
این در حالی است که این شیوه تبلیغاتی به خصوص توزیع تراکت‌ها در ورودی مجتمع‌های تجاری یکی از شیوه‌های کم‌هزینه برای واحد صنفی تبلیغ‌کننده است اما در بیشتر موارد این تبلیغات بدون هیچ‌گونه مجوزی انجام می‌شود که معمولاً شهروندان پس از خواندن آگهی یا حتی قبل از خواندن آنها را در معابر و یا پیاده‌رو رها می‌کنند که این کار علاوه‌بر آلودگی محیط باعث ایجاد هزینه‌های سنگین پاکسازی و امحا برای سازمان مدیریت پسماند خواهد بود. 
در سطح شهر شیراز بطور متوسط روزانه تعداد یک هزار تراکت تبلیغاتی فقط در مقابل ورودی‌های مجتمع تجاری شهر توزیع می‌شود که تنها اسراف و تولید زباله را دربردارد. 
این به گونه‌ای است که در این راستا معاونت خدمات شهری با مشارکت شهرداری در جهت رفع این مسئله برای جلوگیری از آلودگی‌های بصری و محیطی اقدام به نصب تابلوهایی در سطح شهر ویژه تبلیغات اقدام کرده است تا کلیه واحدهای صنفی بتوانند تبلیغات و آگهی‌های خود را به صورت رایگان در این مکان‌ها نصب کنند. 
همچنین براساس اعلام واحد حقوقی معاونت خدمات شهری شیراز کلیه شهروندان می‌توانند هرگونه شکایت از توزیع و نصب تراکت‌ها در اماکن عمومی از جمله درب منازل، معابر شهری و... را به صورت حضوری به این معاونت اعلام کنند تا به صورت قانونی از سوی این مرکز پیگردهای قانونی و تشکیل پرونده قضایی صورت گیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی