[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۸
  • دوره جدید

استفاده کامل از ظرفیت گردشگری نوروزی شیراز لازم است، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز گفت: با توجه‌به تأخیر در انتصابات مدیریت‌های شهرداری، نوروز امسال از تمام ظرفیت‌های این شهر در حوزه گردشگری استفاده نشد درحالی‌که این ظرفیت باید مورد توجه باشد.
سولماز دهقانی یکشنبه در حاشیه بازدید از نمایشگاه عکس‌ها و اسناد همکاری سازمان ملل و ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: با این حال گردشگران نوروزی از وضعیت موجود در شیراز رضایت نسبی داشتند. وی تأخیر در انتصاب معاونت فرهنگی شهرداری و سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری را که با حوزه گردشگری ارتباط دارند یادآور شد و گفت: انتظار ایجاد شرایط بهتری نسبت به وضعیت ایجادشده در ایام نوروز 97 را داشتیم.
دهقانی اظهار کرد: نورافشانی شب عید در دستور کار قرار داشت که با توجه به ایام شهادت ائمه (ع) که مصادف با روز نخست سال جدید بود این کار انجام نشد و همچنین برنامه‌ای مشترک با حضور هنرمندان تاجیکستانی نیز ترتیب داده شده بود که علی‌رغم انجام مذاکرات، به دلیل عدم تمایل گروه تاجیکی به حضور در شیراز این مراسم لغو شد.
رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز بیان کرد: سال‌ها است که از تمام ظرفیت‌های شیراز در حوزه گردشگری در ایام نوروز استفاده نمی‌شود. وی عنوان کرد: شیراز ظرفیت‌های بسیار گردشگری طبیعی، تاریخی و فرهنگی نظیر باغ‌های قصردشت، بافت تاریخی، کوه‌های دراک، کوه نور، بام شیراز و... را دارد ولی در ایام نوروز امسال نیز مانند سال‌های گذشته ازدحام جمعیت تنها در محدوده‌های خاصی که از سالیان گذشته مقصد گردشگری در شیراز بوده دیده شد.
دهقانی با طرح این سؤال که تا چه زمانی باید مسافران و گردشگران شیراز تنها از مجموعه حافظیه و سعدیه بازدید کنند، گفت: با همت مسئولان و مردم این شهر می‌توان جاذبه‌های جدید در شیراز ایجاد و مسافران را در نقاط مختلف شیراز پخش کرد و از تمام ظرفیت‌ها در حوزه گردشگری نیز بهره گرفت. او اضافه کرد: شیراز در حوزه گردشگری ظرفیت‌های عظیمی دارد به گونه‌ای که با برنامه‌ریزی هرسال می‌توان تعدادی از آنها را فعال و برای بازدید و استفاده گردشگران داخلی و خارجی آماده کرد. رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز افزود: با فعال کردن ظرفیت‌های جدید گردشگری افزون‌براینکه زمینه ایجاد اشتغال افراد بسیاری حاصل می‌شود، جذابیت سفر به شیراز برای گردشگران داخلی و خارجی نیز افزایش می‌یابد.
وی ادامه داد: در برنامه‌های کمیسیون گردشگری شورای شهر و طرح جامع گردشگری شیراز ایجاد پهنه‌های مختلف نظیر پهنه خرید و تجارت در دستور کار است که نقاط مختلف این شهر از جمله ستارخان و معالی‌آباد را نیز شامل می‌شود. وی محور صنایع، دراک، قلات را از جمله مناطقی دانست که ظرفیت بازدید گردشگران را دارد و ابراز امیدواری کرد که نوروز سال آینده بخشی از این دستاوردها در حوزه گردشگری و ایجاد جاذبه‌های جدید ایجاد شود. وی اضافه کرد: در حوزه زیباسازی منظر شهری و گل‌کاری‌ها در ایام نوروز اقدامات خوبی در شیراز صورت گرفت؛ هرچند که انتظار من در حوزه نصب نمادهای نوروزی شهری بیشتر از عملکرد انجام‌شده بود و انتظار داشتم این نمادها در ابعاد بزرگتر و هنرمندانه‌تر ساخته شود.
رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز در ادامه گفت: طرحی مبنی‌بر ساخت سفره هفت‌سین نوروزی غول‌پیکر و نصب آن در دامنه یکی از کوه‌های شیراز در کمیسیون گردشگری و خدمات شهری در اواخر سال 96 تصویب شد که اگر انجام می‌شد جذابیت ویژه‌ای ایجاد می‌کرد.
وی ساخت این انگاره را با توجه به زمان محدودی که تا نوروز 97 وجود داشت، میسر ندانست و افزود: امیدواریم که سازمان سیما و منظر شهری شهرداری شیراز همت کند و نمادهای بهتری برای نوروز 98 ایجاد کند. دهقانی شیراز را یک شهر تاریخی و فرهنگی دانست که می‌تواند به واسطه گردشگری توسعه اقتصادی پیدا کند و نیاز است که ستاد اجرایی خدمات سفر در این شهر بصورت دائمی و در تمام طول سال فعال باشد و به این دلیل طرح مذکور بزودی در کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
در نمایشگاه عکس‌ها و اسناد تاریخی همکاری‌های سازمان ملل با ایران 36عکس تاریخی مستند که نشان‌دهنده حضور ایران در جامعه ملل و نقش کلیدی آن در تأسیس سازمان ملل است، نشان داده شده است. 
این نمایشگاه با همکاری سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران در قالب همکاری‌های دوجانبه و به منظور معرفی نقش ایران در تأسیس سازمان ملل متحد، برگزار شده است و از پنجشنبه 23فروردین‌ماه تا 29 فروردین‌ماه جاری در نگارخانه تاروپود شیراز برای بازدید علاقه‌مندان برپا شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی