[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۸
  • دوره جدید

آغاز هفته‌ دانشگاه درسدن آلمان در شیراز، روزنامه شیراز نوین

طی مراسمی رویداد «هفته‌ دانشگاه درسدن آلمان» در دانشگاه شیراز آغاز شد. به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، در روز یکشنبه 26فروردین طی مراسمی با حضور رؤسای دانشگاه‌های شیراز و صنعتی درسدن آلمان، معاون سیاسی اجتماعی استانداری فارس و شهردار شیراز، رویداد هفته‌ی دانشگاه درسدن آلمان در دانشگاه شیراز آغاز به‌کار کرد.
این رویداد که تا 28‌فروردین‌ ادامه دارد، با هدف توسعه‌ تبادلات علمی، فرهنگی، زیست‌محیطی و گردشگری برگزار شده و نشست‌ دو جانبه شهرداران شیراز و درسدن از برنامه‌های جنبی آن است.
رئیس دانشگاه شیراز در مراسم افتتاح رویداد هفته‌ی دانشگاه درسدن آلمان، به سابقه‌ طولانی روابط ایران، فارس و آلمان اشاره و تأکید کرد که تداوم و توسعه‌ی این روابط ضرورتی برای بالندگی فعالیت‌های علمی و دانشگاهی است.
حمید نادگران با بیان اینکه استان فارس با تاریخی هزاران ساله و شهر شیراز با‌ عنوان پایتخت فرهنگی ایران جایگاه ویژه‌ای داشته و دارد، به معرفی دانشگاه شیراز پرداخت و گفت: زمینه‌های مغتنمی برای توسعه اقتصاد دانش‌‌بنیان در دانشگاه شیراز وجود دارد و با توجه به ظرفیت‌های دانشگاه درسدن امیدواریم این نشست زمینه همکاری‌های بیشتر دو شهر شیراز و درسدن، به ویژه در تبادل استاد و دانشجو و انجام پژوهش‌های علمی مشترک باشد.
رئیس دانشگاه صنعتی درسدن آلمان نیز این دانشگاه را در زمره بهترین دانشگاه‌های جهان خواند که بیشترین تعداد دانشجو را در آلمان به خود اختصاص داده است.
هانس مولر اشتاینهاگن با اشاره به بازدیدش از اهواز و تهران، انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه شیراز برای تبادل استاد و دانشجو را یادآور و متذکر شد که این تفاهم‌نامه امکان همکاری‌های علمی و پژوهشی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر، شیمی، پزشکی، مدیریت منابع آبی، ارتباطالت بین‌الملل و حمل‌و‌نقل را فراهم می‌کند. 
وی گفت: دانشگاه شیراز به ‌واسطه همکاری‌های راهبردی با دانشگاه درسدن به ‌منزله رابط فعالیت‌های همه دانشگاه‌های ایران با درسدن آلمان برگزیده شده است و نقطه اتصال جامعه دانشگاهی ایران و آلمان محسوب می‌شود.
هانس مولر اشتاینهاگن از حضور استادان دانشگاه شیراز طی 10ماه آینده در دانشگاه درسدن سخن گفت و افزود: تبادل استاد در زمینه‌هایی همچون شیمی و آموزش از راه دور خواهد بود.
شهردار شیراز نیز این رویداد را زمینه‌‌ساز دستیابی به اهداف مدیریت شهری برمبنای توسعه پایدار خواند و با تأکیدبر اینکه مهم‌ترین ابزار نیل به این هدف توجه به رویکردها و مقوله‌های دانش‌بنیان است، گفت: در دوره جدید مدیریت شهری، تبادلات دانشگاهی یکی از دستورکارهای ویژه شهرداری در تعاملات پیش رو با شهرهای دوست و خواهرخوانده و سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی خواهد بود. 
حیدر اسکندرپور خاطرنشان کرد: علاوه‌بر تعمیق ارتباط با جامعه دانشگاهی و استفاده بهینه از تولیدات و پژوهش‌های علمی در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری، در زمینه توسعه فرهنگی نیز متعهد به دنباله‌روی از مؤلفه‌های روحیه دانشگاهی همچون احترام، تفکر انتقادی، مدارا و... هستیم.
او با اشاره به باورش پیرامون لزوم تقویت پیوند مدیریت شهری و دانشگاه برای اطمینان یافتن از جهت‌گیری صحیح و آینده‌نگرانه فعالیت‌های توسعه‌ای،‌ گفت: بی‌تردید هدف غایی و مطلوب مدیریت شهری دستیابی به توسعه پایدار و حرکت بر مدار حکمروایی خوب شهری است و می‌دانیم یکی از مهمترین ابزارهای نیل به این اهداف، اتخاذ رویکردها و رویه های دانش‌بنیان و علم‌محور است.
او اضافه کرد: مدیران شهری در سراسر جهان امروزه بیش‌از هر‌زمان دیگری دریافته‌‌اند بنای توسعه پایدار آنگاه دوام می‌یابد که سه رکن محیط ‌زیست، اقتصاد و اجتماعیات که به طور سنتی به‌عنوان ستون‌های توسعه پایدار از آنها یاد می‌شود، بر پایه‌هایی از فرهنگ استوار ‌شود.
شهردار شیراز که آغاز این رویداد را نقطه‌ عطفی در روابط دانشگاهی ایران و آلمان و تعامل بلندمدت دانست و با بیان اینکه توسعه پایدار فرهنگ‌محور با پرهیز از تعصب و جزم‌اندیشی و با مدارا و پذیرش نظرات مخالف و تفکر انتقادی مبنای کار معنا می‌یابد، عنوان کرد: مؤلفه‌های اصلی تفکر علمی و دانشگاه مهم‌ترین محل ظهور و بروز این دیدگاه‌هاست.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس نیز گفت: دست‌کم از 200سال گذشته حضور همراه با کار در امنیت و تلاش آلمان در ایران برای تجهیز زیرساخت‌ها در ذهن مردم ایران خاطره‌ای خوش برجای گذاشته است.
هادی پژوهش جهرمی ارتباط میان حافظ و گوته را زمینه‌‌ساز رابطه‌ی‌ فرهنگی عمیقی بین اهالی شیراز و مردم آلمان دانست و با مغتنم‌شمردن برگزاری رویداد هفته‌ دانشگاه درسدن آلمان، آن را سرآغاز ورود همکاری‌های ایران و آلمان به مرحله‌‌ای تازه برشمرد.
معاون استانداری فارس با این اعتقاد که حب و بغض‌های سیاسی کمترین اثر را بر سلوک دانشمندان دارد، فارس را پذیرای تمام دانشگاهیان،‌ اندیشمندان و فرهیختگان سراسر جهان دانست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی