[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۸
  • دوره جدید

تصمیمات ناپخته و بازی با احساسات دانش‌آموزان، روزنامه شیراز نوین

طبق روال هر سال در ابتدای اسفندماه دفترچه ثبت‌نام در مدارس استعدادهای درخشان توزیع و دانش‌آموزانی که یک سال خود را برای چنین آزمونی مهیا کرده بودند، ثبت‌نام می‌کردند.
اما امسال در پایان بهمن خبر حذف آزمون این مدارس توسط شورای عالی آموزش و پرورش منتشر شد. التهاب زیادی در جامعه به ویژه اولیای دانش‌آموزان پایه ششم که یک سال برای این آزمون برنامه‌ریزی و هزینه کرده بودند، ایجاد شد. وزارت آموزش و پرورش با برنامه‌های متعدد و متنوع نتوانست مخالفان خود مبنی بر بی‌توجهی به استعدادهای برتر را قانع نماید، تا اینکه خبر توقف این مصوبه توسط دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی منتشر شد و همه چیز به تصمیم این شورا واگذار شد. در اولین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۹۷ خبر از برگزاری مجدد آزمون اعلام شد. مدیرکل روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش در شبکه خبر برگزاری مجدد آزمون را اعلام کرد و دانش‌آموزان پایه ششم پس از دوماه بلاتکلیفی، دوباره درس و مطالعه خود را آغاز کردند. هنوز دو ساعت از این خبر نگذشته بود که مصاحبه همین فرد با رادیوجوان، همه چیز را تکذیب نمود. در خبر ساعت۱۴ شبکه یک سیما، دوباره این خبر توسط همین فرد تأیید شد و در خبر ساعت ۲۱ همین شبکه توسط وزیر آموزش و پرورش دوباره تکذیب و همه چیز دوباره به رایزنی مجدد وزیر با رئیس‌جمهور موکول شد. حال چند سوال در اذهان عمومی وجود دارد که وزیر باید پاسخگو باشد: ۱- این مصوبه چقدر توسط افراد ذی‌صلاح کارشناسی شده بود؟ ۲. چرا فقط ده روز مانده به ثبت‌نام باید این تصمیم گرفته شود؟ ۳. آیا این تصمیم در حوزه اختیارات شورای عالی آموزش و پرورش بوده است؟ و چنانچه بوده، چرا توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی متوقف شد؟ ۴. چرا این همه ناهماهنگی در اعلام یک خبر وجود دارد؟ ۵. این همه تعصب و اصرار بر اجرای تصمیم برای چیست؟ ۶. اگر تأیید و امضای رئیس جمهور شرط اجرای این تصمیم بوده، حال چرا وزیر سرپیچی می‌کند و اجرای آن خودداری می‌کند؟ ۷. در پایان آیا وزیر با لغو آزمون استرس را از دانش‌آموزان پایه ششم کم کرده یا انواع استرس و اضطراب و بلاتکلیفی برای آنان ایجاد کرده است؟
در پایان، از این مصوبه می‌توان به عمق چالش‌های وزارت آموزش و پرورش و ضعف در تصمیم‌گیری در این وزارتخانه پی برد و همچنان در حسرت ناتوانی مدیران و تصمیم‌گیران خواهیم ماند.
 شیراز، مسعود انصاری جابری 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی