[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۴
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

پروژه‌های کشدار 

 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

پروژه‌های کشدار عمرانی در تقلای اعتبارات دست‌وپا می‌زنند‌. دولت‌های می‌آیند و می‌روند و تنها دستاورد آنان شاید در حوزه سیاسی خلاصه می‌شود‌. چرا‌که بیکاری و تورم با دوام خاص خود ادامه‌دار است‌. کفه توجهات سیاسی بر کفه توجهات اقتصادی و عمرانی می‌چربد و در این رابطه تنها باید ابراز تأسف کرد‌. گرایش احزاب سیاسی به فعالیت‌های پیش از انتخابات و بیان گرفتاری‌های کشور به یک آسیب جدی تبدیل شده است؛ چراکه بیان این ناکامی‌های در روزهای پیروزی سیاسی آنان در انتخابات، کنشی در حوزه عمران و اقتصاد ندارد از این بابت است که باید احزاب را آسیب‌شناسی کرد که چرا و چگونه توانسته‌اند با شعار‌، این همه سال دوام و بقا بیابند‌. 
با نگاهی به آمار و احتمالات در حوزه عمران به تناقضات خاصی  برخورد می‌کنیم که همه در آرشیو رسانه‌ها ثبت شده‌اند. با این تفاصیل سرمایه‌گذاری چشمگیری از بابت دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی برای بهبود اوضاع اتفاق نیفتاده است‌. 
سال‌1395 بیش از 71‌هزار پروژه نیمه‌تمام ملی معرفی می‌شود که نیازمند 500هزار میلیارد تومان اعتبار است‌. توجه به این مطلب که هزینه اجرایی این پروژها هر‌سال با لحاظ تورم‌، افزوده می‌شود و مستحلک شدن آنان در پروسه زمانی‌، قابلیت‌های خود را نیز در زمان بهره‌برداری از دست می‌دهند به نوعی الزامی ‌است‌. پروژهای عمرانی که شاید 10یا 20سال از آغاز آنان گذشته و هنوز به بهره‌برداری نرسیده‌اند و شاید 10یا 20سال دیگر زمان برای خاتمه آنان تخمین زده می‌شود اگر اعتبارات لازم برای خاتمه ضربتی آنان تأمین نشود‌. 
روزهای نخست فروردین‌1396 رییس کمیسیون عمران مجلس از وجود تقریبی همین تعداد پروژه بازمانده از سال‌95 خبر می‌دهد و برای خاتمه آنها تقاضای 500هزار میلیارد تومان اعتبار می‌کند‌. به گفته او شش‌درصد کل پروژه‌های کشدار عمرانی کشور در استان فارس معطل اعتبار است‌. 
پروژه‌های راهسازی، آزادراه، بزرگراه، توسعه فرودگاه، سد، جاده‌سازی، تکمیل شبکه‌آبرسانی به شهرها و روستاها و... از جمله پروژه‌هایی است که در لیست موجود به چشم می‌خورد و رییس کمیسیون عمران مجلس به آنها اشاره می‌کند‌. اما باید دید وضعیت اعتباری دولت در سال گذشته از چه قرار بوده و آیا توانسته بخشی از این پروژهای سنگین را به سرانجام برساند‌؟ 
اما وضعیت اعتباری کشور در سال 96 نسبت به سال 95 وضعیت خوبی ارزیابی نمی‌شود به‌طوری که رییس کمیسیون عمران مجلس اطلاع‌رسانی می‌کند که وضعیت اعتباری در بخش عمران سخت‌تر شده است و دلیل این معضل آن است که دولت در سال گذشته (‌سال 1395‌) برای سرپا نگه داشتن پروژه‌های عمرانی، اقدام به صدور اسناد خزانه کرد و بدین ترتیب خود را بدهکار پیمانکاران کرد‌، اسنادی که سررسید آنها فرا رسیده و دولت باید پول پیمانکاران را پرداخت کند‌. بنابراین پیش‌بینی می‌شود وضع مالی (‌در سال 1396‌) به دلیل الزام دولت در پرداخت بدهی پارسال بابت اسناد خزانه به پیمانکاران بدتر از پارسال شود و پروژه‌های عمرانی نتوانند جان چندانی بگیرند.
عمق فشارهای اعتباری برپیکره توسعه استان خصوصاً اجرا و اتمام پروژه‌های عمرانی کشدار به حدی است که رییس کمیسیون عمران مجلس‌18‌نماینده فارس را مخاطب قرار می‌دهد که باید از عناوین شعاری فارس درامر توسعه دست برداشت و واقعیت‌ها را دید و بیان نمود‌. 
اما کار به این آمارها ختم نمی‌شود‌. خبرگزاری فارس هم دراین رابطه تلاش‌های بسیاری کرده و آمارهای خاص خودش را مبتنی بر آمارهای مسئولان امر منتشر می‌کند‌. در دی‌ماه 1396 این خبرگزاری از تمرکز 20هزار پروژه نیمه‌تمام در پنج استان کشور خبر می‌دهد و شمار کل پروژهای نیمه‌تمام کشور را 70هزار پروژه معرفی می‌کند‌. این پروژه‌های کشدار در کتابچه پیوست بودجه‌1397 لحاظ می‌شود و موارد چالش برانگیز آن هم مورد توجه دولت و مجلس قرار می‌گیرد‌.
نقطه سر خط- آمارها با واقعیت درتضاد است‌. ما از طرفی کلنگ‌زنی‌های جدید انجام می‌دهیم و از طرفی بدهکاری شدیدی به گذشته داریم‌. در هفته دولت و یا دهه فجر که دولتی‌ها سعی دارند توفیق در عملکرد‌ها را نشان بدهند خبری از این آمارهای قدیمی‌ و انباشته شده در بخش بدهکاری‌های میلیاردی نیست‌. بلکه مسئولان سعی دارند آمارهای سنگین با صرف اعتبارت سنگین‌تر را عنوان کنند که در سطح استانی و ملی در حال انجام‌، افتتاح و بهره‌برداری است‌. آمارهایی که در واقعیت گره کار در حوزه اقتصاد واشتغال را باز نکرده است‌!؟
دراین دو‌هفته تمام قابلیت‌های استانی و ملی در صدر اخبار قرار می‌گیرد. قابلیت‌هایی که در همان دوهفته بازگو و فراموش می‌شوند‌. تأکید برفراموشی این موضوع‌، ادامه‌دار بودن داستان پروژه‌های کشدار است‌. پروژه‌هایی که اگر بیست‌سال دیگر هم انتظار بهره‌برداری آنان را بکشیم‌، خاتمه نخواهند یافت؛ چراکه اعتبارات کافی و لازم برای خاتمه آنها پرداخت نمی‌شود و از طرفی زمینه برای سرمایه‌گذاری شایسته وبایسته فراهم نیست‌. حالا باید فکری به حال این داستان کرد تا عاقبت پروژها ختم به خیر شود‌.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی