[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۵
  • دوره جدید

تشکیل جلسه کمیته بحران جهاد کشاورزی لامرد، روزنامه شیراز نوین

مُهرستان: با توجه به اعلام وضعیت ویژه در مناطق جنوبی، کمیته بحران مدیریت جهاد کشاورزی لامرد تشکیل جلسه داد. به گزارش دریافتی از روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان لامرد، با اعلام هواشناسی مبنی بر بارش رحمت الهی در مناطق جنوبی، پیش‌بینی‌های انجام شده مبنی بر وضعیت خاص بارش، کمیته بحران مدیریت جهاد کشاورزی لامرد با حضور مدیر و کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی لامرد، تشکیل جلسه داد و درباره مسائل مبتلا به، تصمیمات لازم اتخاذ شد. وضعیت مزارع کشاورزی، دامداری‌ها، مرغداری‌ها، طرح‌های آب و خاکی، از جمله مواردی بود که درباره آن تصمیمات لازم اتخاذ شد.
بررسی وضعیت مزارع شتوی شهرستان و هماهنگی برداشت
در خصوص اقدامات لازم برای فصل برداشت محصولات شتوی لامرد تصمیم‌گیری شد.
به منظور بررسی وضعیت مزارع شتوی شهرستان شامل گندم، جو و کلزا و نیز برای برنامه‌ریزی و هماهنگی برداشت این گونه محصولات، جلسه‌ای در مدیریت جهاد کشاورزی لامرد برگزار شد.
در این جلسه که مدیر و کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان، رئیس و کارشناسان اداره امور فناوری‌های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی فارس و مدیرعامل تعاونی کمباین داران فارس حضور داشتند، درباره وضعیت مزارع کشت شده گندم، جو و کلزا بحث و تبادل نظر شد.
پایش مستمر مزارع کلزا برای تعیین زمان دقیق برداشت، زمان اعزام کمباین‌های برداشت به شهرستان و نیز فواصل مزارع در کشت کلزا، از جمله موارد مطرح در جلسه مذکور بود.
شایان ذکر است با توجه به وضعیت آب و هوایی شهرستان، لامرد جزء اولین شهرستان‌های استان فارس است که کار برداشت محصولات شتوی در آن انجام می‌شود.
بهره‌برداری از طرح‌های آب و خاکی در لامرد
 همزمان با ایام دهه فجر، طرح‌های آبیاری نوین اجرا شده در بخش مرکزی لامرد افتتاح و بهره‌برداری شد.
با حضور فرماندار، مدیر جهاد کشاورزی، بخشدار مرکزی، شورای اداری و کشاورزی شهرستان لامرد و عموم اهالی، طرح آبیاری نوین اجرا شده در بخش مرکزی لامرد افتتاح شد. در این آیین، محمدصادق فانی سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی لامرد، گزارشی از وضعیت اجرای آبیاری‌های نوین در سطح بخش مرکزی و شهرستان ارائه داد.
وی گفت: در راستای مصرف بهینه آب در کشاورزی و بر اساس اولویت‌های کاری وزارت جهاد کشاورزی و واگذاری تسهیلات ۸۵درصد بلاعوض، اقدام به طراحی و اجرای آبیاری‌های نوین در سطح مزارع کشاورزی شهرستان شد و در این زمینه، اقدامات مؤثری صورت پذیرفته است.
وی گفت: امروز شاهد افتتاح نمادین این طرح در بخش مرکزی شهرستان هستیم و با اقدامات صورت پذیرفته و تأمین اعتبار مورد نیاز، سطح وسیع دیگری تحت پوشش طرح قرار خواهد گرفت. فانی همچنین گفت: از آغاز اجرای طرح در سال ۹۳ تاکنون، در سطح ۲۴۵۴هکتار مطالعه و طراحی صورت گرفته و در مدت مشابه نیز ۹۷۵هکتار آبیاری نوین اجرا شده است.
گفتنی است کل هزینه‌کرد طرح از زمان اجرا، ۶۴۶۲۵میلیون ريال بوده است.
میزان خسارت سرمازدگی محصولات کشاورزی لامرد مشخص شد
روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان لامرد با اعلام این موضوع، اعلام کرد در پی بارش باران و برف در مورخه ۱۵ بهمن سال جاری در شهرستان لامرد و ورود موج سرما و کاهش شدید دما به ۵درجه زیر صفر و بر اساس گزارش اولیه به محصولات زراعی و باغی شامل سبزی و صیفی، مرکبات و کلزا در سطح شهرستان خساراتی وارد شد که تمهیدات لازم از طرف مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان انجام و میزان خسارت وارده مشخص و به مراجع ذیصلاح اعلام شد.
وی می‌افزاید: در مجموع ۸۶۸۹۷میلیون ريال خسارت به کشاورزی شهرستان وارد شده است.
شایان ذکر است در بخش اشکنان، مزارع سبزی و صیفی به میزان ۵۰ تا ۱۰۰درصد و خسارتی بالغ بر ۲۴۹۶۲میلیون ريال، در بخش علامرودشت مزارع سبزی وصیفی ۳۰ تا ۱۰۰درصد و خسارتی بالغ بر ۵۰۵۷۰میلیون ريال و مرکبات ۴۵میلیون ريال و در بخش مرکزی، مزارع سبزی و صیفی ۳۰ تا ۸۰درصد و خسارت ۱۱۳۲۰میلیون ریالی حادث شده است.
پلاک‌گذاری وسایل نقلیه کشاورزی در لامرد
 وسایل نقلیه کشاورزی شامل تراکتور و کمباین‌های لامرد شماره‌گذاری می‌شود.
به گزارش واحد مکانیزاسیون کشاورزی مدیریت جهاد کشاورزی لامرد، در راستای اجرای قانون تبصره ۱ ماده ۲ آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی مصوب سال ۸۴، کلیه وسایل نقلیه کشاورزی شهرستان پلاک‌گذاری می‌شود. مرحله اول شماره گذاری وسایل نقلیه کشاورزی با استقرار واحد شماره‌گذاری در محل کارخانجات سازنده و وارد کننده آغاز شد و دستگاه‌های مستقر در شهرستان نیز طی روند اجرایی و تشکیل پرونده، توسط نماینده تعاونی تراکتورداران در شهرستان نیز پلاک‌دار خواهد شد. بر این اساس، تمامی تراکتورهای با عمر کارکرد ۱۳سال به پایین مشمول اجرای این طرح قرار خواهد گرفت.
برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی صرفاً شرکت تعاونی تراکتورداران و مشارکت شرکت تعاونی کمباین داران فارس، از طریق نمایندگی‌های آنها در شهرستان‌ها مجاز به اجرای طرح پلاک‌گذاری وسایل نقلیه کشاورزی مستعمل شدند. در شهرستان لامرد حدود ۵۳۰دستگاه تراکتور در بخش کشاورزی در حال فعالیت است که روند پلاک‌گذاری ۲۷دستگاه از این ماشین‌آلات هم اکنون در دست اقدام است.
حجت‌الله محمودی، مسئول واحد مکانیزاسیون کشاورزی مدیریت جهاد کشاورزی لامرد از تراکتورداران شهرستان درخواست کرد ضمن مراجعه به نمایندگی‌های تعاونی تراکتورداران، نسبت به تشکیل پرونده و شماره‌گذاری ماشین آلات کشاورزی خود اقدام کنند.
اورنگ، رئیس اداره تعاونی روستایی لامرد:عضویت ۱۵هزار نفر در شرکت‌های تعاونی روستایی
 ابراهیم اورنگ، رئیس اداره تعاونی روستایی لامرد اظهار داشت: شبکه تعاونی روستایی شهرستان لامرد دارای بیش از ۱۵هزار عضو در قالب ۱۳شرکت و اتحادیه است که شامل ۶شرکت تعاونی روستایی، ۳شرکت تعاونی تولید روستایی، شرکت تعاونی مرغداران، شرکت تعاونی زنان روستایی، نظام صنفی کارهای کشاورزی و اتحادیه شرکت‌های تعاونی روستایی می‌شود.
وی افزود: ۶فروشگاه مصرف فعال، ۵فروشگاه توزیع نهاده‌های کشاورزی، ۶فروشگاه نهاده‌های دامی، ۳فروشگاه مواد نفتی، ۳مرکز خرید محصولات کشاورزی و ۳بیمه کارگزاری روستایی، همگی به سهم خود در راستای نهضت تعاون و همکاری اداره تعاونی روستایی در امر خدمت‌رسانی به روستاییان و جامعه کشاورزی فعالیت می‌کنند.
اورنگ در بخش دیگری از سخنان خود، وظایف تشکیلات تحت مدیریت خود را در ۳بخش هدایتی، نظارتی و حمایتی بیان کرد و گفت: در بخش هدایت، اقداماتی نظیر دوره‌های آموزشی خرید محصولات کشاورزی، برگزاری مجامع عمومی و فوق العاده اتحادیه و شرکت‌های تابعه را شامل می‌شود. از دیگر وظایف اداره تعاونی روستایی بخش نظارتی است که در این زمینه نیز اقداماتی نظیر نظارت بر خرید و فروش محصولات کشاورزی تضمینی، توافقی و حمایتی، حساب‌رسی سالیانه و عملیاتی از اتحادیه‌ها و شرکت‌های تابعه و نیز انبارگردانی و ارزشیابی، اتحادیه، تجهیز کلیه شرکت‌ها و اتحادیه‌ها به سیستم سامانه جامع اداری انجام شده است.
مدیر تعاونی روستایی لامرد همچنین گفت: بخش دیگری از فعالیت‌های تعاونی روستایی، موضوع حمایتی است. در این بخش طی یک سال گذشته اقداماتی نظیر تسطیح اراضی کشاورزی، توزیع سبد کالا و میوه شب عید توسط شرکت‌های تعاونی روستایی، شروع به کار تعاونی روستایی دهستان شیخ عامر و… انجام شده است.
وی در بخش پایانی سخنان خود، به آمار خرید محصولات کشاورزی نیز اشاراتی داشت و این آمار را به شرح ذیل اعلام کرد: خرید گندم به میزان ۶هزار تن، خرید جو توافقی ۱۰۷تن، خرید گوجه فرنگی حمایتی ۲۵۰۰تن، توزیع آرد خانه پز روستایی ۱۷۶۴تن، توزیع مواد سوختی یک میلیون لیتر، توزیع بذور گندم ۹۵۵تن، توزیع انواع کود شیمیایی ۲هزار تن، توزیع انواع سموم شیمیایی ۱۲تن و توزیع نهاده‌های دامی ۵۰۰تن.
شایان ذکر است برنامه‌های آینده شبکه تعاونی روستایی شهرستان لامرد نیز تکمیل و تجهیز مراکز خرید محصولات کشاورزی، ساخت انبارهای سرپوشیده در مراکز خرید، احداث و راه اندازی کارخانه بسته‌بندی و فرآوری خرما، احداث و راه اندازی سردخانه و ایجاد غرفه خرید و فروش محصولات کشاورزی از تولید به مصرف به صورت مستقیم و به نرخ تعاونی اعلام شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی