[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

قطع آب قوت گرفت، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - پیمان کشاورز
ذخیره تمام سدهای فارس به جز سد سلمان فارسی در وضعیت نامناسب قرار دارد چرا‌که ذخیره این سدها نیز در حد حجم پایداری بوده و غیر قابل استفاده است و سد درودزن هم که بخش عمده آب آشامیدنی شهر شیراز و مرودشت را تأمین می‌کند تنها 346‌میلیون متر‌ مکعب ذخیره آبی دارد درحالی‌که 330‌میلیون متر مکعب آن نیز قابل استفاده نیست. 
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت سهامی آب منطقه‌ای فارس، روز گذشته در نخستین جلسه شورای اداری شهرستان شیراز در سال 97 با اعلام مطالب فوق گفت: تا دو سه سال پیش دغدغه تأمین آب کشاورزی را داشتیم اما اکنون تأمین آب شرب به دغدغه اصلی مدیران در وزارت نیرو تبدیل شده است تا جایی که در حال حاضر حدود 30‌تا‌40 شهر و 800روستای استان دچار مشکل تأمین آب هستند. 
حسین صالحی جهرمی با ارائه آمار میزان بارش‌ها و مصارف آب استان در بازه 47‌ساله گفت: از مجموع 38‌میلیارد مترمکعب بارش طبق استانداردهای رایج می‌بایست 40‌درصد از این میزان به آب تجدید‌شونده تبدیل شود درحالی‌که ما 80درصد این آب را مصرف کرده‌ایم و اکنون 700میلیون متر مکعب کسری آب در مخازن زیرزمینی استان داریم. صالحی جهرمی با بیان این که مسئله آب در حال حاضر از مهم‌ترین مسائل جاری در جهان امروز است به طرح مهار آب از سوی کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق و ترکیه اشاره و این امر را مسبب تشدید مشکل خشکسالی در ایران ذکر کرد. 
وی همچنین به طرح میزان متوسط بارش در شهرستان شیراز پرداخت و گفت: متوسط بارش در شیراز 350‌میلی‌متر بوده که در سال آبی 95-96 این میزان به 110‌میلی‌متر و در سال آبی 96-97 به 70‌میلیمتر تقلیل یافته است که 6/72‌درصد نسبت به میانگین بلند‌مدت و 4/64‌درصد نسبت به سال قبل کمبود بارش داشتیم و همین امر سبب شده تا در سال‌های اخیر آبدهی بیشتر رودخانه‌های اصلی استان بین 70‌تا‌100درصد کاهش داشته است. وی همچنین به میزان ذخایر آب در سد درودزن پرداخت و افزود: در سال گذشته کل ورودی آب به سد درودزن 70میلیون متر مکعب بوده که در مقایسه با متوسط ورودی آن از 47سال پیش که رقمی بالغ بر 900میلیون مترمکعب بوده، کاهش چشمگیری داشته است و از میزان همین 70‌میلیون متر مکعب نیز 35میلیون متر کعب جهت مصرف آب شرب شیراز، 15میلیون متر مکعب جهت شهرستان مرودشت و 40میلیون متر مکعب نیز تبخیر از سطح دریاچه داریم و با این شرایط سد درودزن نه تنها آب کشاورزی که در بخش تأمین آب شرب نیز دچار مشکل شدید خواهد بود.
 معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت سهامی آب منطقه‌ای فارس با بیان مشکلات ناشی از وجود چاه‌های مجاز و غیرمجاز در سطح استان فارس گفت: در شهرستان شیراز 13500‌حلقه چاه مجاز و 2020‌حلقه چاه غیر مجاز داریم که در سطح استان نیز با تعداد قابل توجهی از چاه‌های مجاز و غیر مجاز روبرو هستیم. تا جایی که در حال حاضر تعداد کل چاه‌های حفرشده در فارس با جمع چاه‌های موجود در 16‌استان کشور که 72هزار حلقه چاه است برابری می‌کند. 
صالحی جهرمی به برنامه‌های پیش‌بینی‌شده وزارت نیرو جهت مهار مشکل کم‌آبی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 182‌حلقه چاه مجاز برای تأمین آب شرب شیراز و 50‌حلقه چاه نیز جهت تأمین آب مورد نیاز فضای سبز از سوی شهرداری مورد استفاده قرار می‌گیرد که همین 230‌حلقه چاه به اندازه کافی در حال تخلیه سفره‌های آب زیرزمینی موجود هستند و من از مسئولان خواستار همکاری و مساعدت در پلمب چاه‌های غیرمجاز در سطح شهرستان هستم تا دست کم در سال جاری 500‌حلقه چاه غیر مجاز پلمب شود. وی افزود: در حال حاضر تمام دغدغه‌های آبفا پیرامون خشک‌شدن احتمالی 182‌حلقه چاهی است که تأمین بخشی از آب شرب شیراز را برعهده دارند. چرا‌که در غیر این صورت شیراز دچار حادثه‌هایی بد و ناگوار خواهد شد. وی در پایان خواستار تجدید نظر در میزان آب بهای ابلاغی شد.

 

iu
۱۳۹۷/۰۴/۰۶

چرا تاریخ نداره؟ این برای کی هست؟ امسال یا سال اینده؟،!

ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی