[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

تجارت ۷۰میلیون دلاری با قطر، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس با اشاره به اینکه میزان صادرات ایران به قطر در سال 95 حدود 93‌میلیون دلار بوده است گفت: با توجه به گسترش روابط ایران و قطر در ابعاد مختلف، میزان صادرات ایران به این کشور در سال 96 به 273میلیون دلار رسید که از این میزان 70میلیون دلار و معادل 25‌درصد مربوط به استان فارس بوده است.
به گزارش اداره كل روابط عمومی و امور بين‌الملل استانداری فارس، اسماعیل تبادار در ديدار هيئت تجاری و اقتصادی قطر در شيراز با بيان اينكه استان فارس با توليد 3‌ميليون تن محصولات باغی 10‌درصد از مواد غذایی کشور را تأمين می‌کند اظهار داشت: علاوه‌بر حوزه كشاورزی استان فارس در زمينه‌های صنعت و معدن نيز جايگاه برجسته‌ای در سطح كشور دارد و حدود 90‌درصد از خاک نسوز ايران كه در كارخانجات كاشی و سراميک كاربرد دارد را اين استان در خود جای داده است.
وی گفت: 50درصد صنايع دستی كشور از جمله گبه در استان فارس توليد می‌شود كه توانسته است ظرفيت برجسته صادراتی را برای كشور ايران رقم زند.
تبادار به مشكلات بوجود‌آمده در روابط كشور قطر و عربستان در سال‌های اخير اشاره كرد و افزود: در جريان مشكلات بوجودآمده، جمهوری اسلامی ايران برادران خود در كشور قطر را تنها نگذاشت و در همه امور بخصوص صادرات محصولات به اين كشور را ادامه داد و استان فارس نيز در زمينه صادرات محصولات لبنیبه قطر در اين ايام بسيار نقش‌آفرين بود.
استاندار فارس به سفر اخير خود به كشور قطر اشاره كرد و ابراز داشت: طی ديداری كه با مسئول اشغال‌العام اين كشور انجام شد مقرر شد كارگروهی متشكل از جمهوری اسلامی ايران و كشور قطر به منظور توسعه روابط اقتصادی و تجاری دو كشور تشكيل شود و مسائل حوزه مصالح ساختمانی و خدمات فنی نيز به صورت جدی در دستور كار قرار گيرد.
وی ادامه داد: همچنين در ديداری كه با وزير بلديه و محيط زيست قطر انجام شد پيشنهاد احداث كارخانه ماكارونی استان فارس به نمايندگی از ايران در قطر داده شد و متقابلاً در خصوص سرمايه‌گذاری كشور قطر در فارس در زمينه فرآوری ميوه و كنسانتره مركبات مذاكراتی انجام شد. استاندار فارس با بيان اينكه حمل و نقل مناسب يكی از زير‌ساخت‌های مهم و اساسی توسعه صادرات و تجارت است افزود: اميد است نتيجه ديدار امروز با رئيس بنادر و كشتيرانس قطر به عنوان يكس از متوليان حمل‌ونقل اين كشور زمينه رونق اقتصادی و توسعه صادرات استان فارس به كشور قطر را فراهم کند.
نماينده عالی دولت در استان فارس به صادرات ميوه از كشور تركيه به قطر اشاره كرد و ابراز داشت: با توجه به اينكه صادرات ميوه از تركيه به قطر به دليل بعد زياد مسافت از كيفيت محصولات خواهد كاست زمينه برای صادرات محصولات با كيفيت استان فارس به دليل همجواری و نزديكی با قطر مهيا است كه می‌طلبد تجار استان با رعايت استانداردهای لازم و بسته‌بندی متنوع و مطلوب در اين زمينه فعال‌تر و تأثيرگذارتر باشند.
تبادار گفت: همه بخش‌های دولتی و خصوصی استان آماده همكاری همه‌جانبه به منظور توسعه روابط تجاری و رونق اقتصادی با كشور برادر و دوست قطر است.
وس افزود: انتظار است بازارچه و فضاس مناسب و مطلوبس در كشور قطر به منظور ارائه محصولات و اجناس ايرانس با استانداردهاس لازم در اختيار تجار و سرمايه‌گذاران ايرانی بويژه استان فارس قرار گيرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی