[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

تیپ ۵۵ هوابرد خط‌شکن عملیات‌های بزرگ بود، روزنامه شیراز نوین

یگان‌های نمونه تيپ 55 هوابرد در 29‌فروردین‌ماه  همگام با سایر یگان‌های نمونه نیروهای مسلح  در استان فارس در مراسم باشکوه‌سان و رژه شرکت و توان رزمی و آمادگی خود را به نمایش خواهند گذاشت. به گزارش روابط عمومی تيپ 55 هوابرد امير سرتيپ 2 ذبيح‌الله بهمن زياری فرماندهی تيپ 55  از اجرای پرش سقوط آزاد همزمان تکاوران تیپ ۵۵ هوابرد در ۶مركز استان کشور خبر داد و گفت: این برنامه به مناسبت ۲۹فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.
وی به سایر برنامه‌های تیپ 55 هوابرد شیراز به مناسبت روز ارتش اشاره و تصریح کرد: دیدار با خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان و آزادگان‌تیپ، تجلیل از خانواده‌های محترم شهدا و بازنشستگان‌، برگزاری مسابقات ورزشی، برگزاری همایش کوهنوردی و پياده‌روی با حضور كاركنان پايور و وظيفه و تجلیل از کارکنان وظیفه‌ نمونه و  همچنین کارکنان وظیفه دوران دفاع مقدس اين تيپ از دیگر برنامه‌های تیپ 55 هوابرد شیراز به مناسبت روزارتش است. فرماندهی تيپ 55 هوابرد در ادامه به حماسه‌آفرینی‌ها و دلاورمردی‌های رزمندگان تیپ ۵۵ هوابرد شیراز در دوران هشت ساله حماسه و ایثار و در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل اشاره كرد و اظهارداشت: تیپ۵۵ هوابرد شیراز به‌عنوان یک واحد واكنش سریع نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران مفتخر است كه در جهت انجام مأموریت خود به عنوان اولین یگان پس از به ثمر رسيدن انقلاب شكوهمند اسلامی ایران جهت مبارزه با عناصر ضد انقلاب از تاریخ ۲۸آبان سال ۱۳۵۸ به منطقه كردستان اعزام شد و در این راستا شهدای زیادی تقدیم انقلاب اسلامی كرد.
وی  اظهار كرد: تیپ ۵۵ هوابرد در دوران دفاع مقدس تقریباً در تمامی عملیات‌های بزرگ شركت داشته است و عمدتاً به‌عنوان یگان خط‌شكن در نوک پیكان عملیات‌ها نقش تعیین‌كننده و كلیدی خود را ایفا كرده است به‌طوری كه در طول ۸سال دفاع مقدس بیش از ۶۰هزار رزمنده از طریق این تیپ به جبهه‌های جنگ حق علیه باطل اعزام شدند.
فرماندهی تيپ 55 هوابرد سپس با گراميداشت ياد و خاطره شهدای گلگون‌كفن و والامقام جمهوری اسلامی و هشت سال دفاع مقدس به  2350آلاله به خاك و خون خفته و 12700جانباز سرافراز تيپ 55 هوابرد در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: فرهنگ شهادت باعث پیروزی ما شده و ما باید این فرهنگ شهادت‌طلبی و اعتقاد و ایمان قلبی را در این کشور و ملت تقویت کنیم.
امير بهمن زياری در ادامه گفت: از جمله عملیات‌های بزرگی كه این تیپ نقش مؤثر و تعیین‌كننده‌ای در آن داشته است به ترتیب می‌توان به ثامن‌الائمه(ع)، طریق‌القدس، فتح‌المبین، بیت‌المقدس، والفجرها، كربلاها، مسلم‌بن عقیل، محرم، قادر، بدر، الله‌اكبر، خیبر، عاشورا، حاج عمران و غیره اشاره كرد.
وی سپس به تشریح برخی از رشادت‌های تیپ ۵۵ هوابرد به نقل از برخی از فرماندهان وقت تیپ و برابر اسناد و مدارک موجود پرداخت و افزود: طبق روایت امیرسرتیپ كریم عبادت، فرماندهی وقت تیپ، دلیرمردان این تیپ در عملیات بیت‌المقدس اولین رزمندگانی بودند كه به دروازه‌های خرمشهر رسیدند.
فرمانده تیپ ۵۵ هوابرد شیراز اضافه كرد: همچنین به نقل از سرهنگ عباس كیانا، فرمانده وقت گردان ۱۲۶ هوابرد، در عملیات فتح‌المبین به قدری موفقیت رزمندگان این تیپ چشم‌گیر بود كه سرلشكر دخیل علی حلالی، اولین سرلشكری از اسرای حزب بعثیون كه فرمانده قرارگاه عراق بود، توسط رزمندگان گروهان یكم گردان ۱۲۶ تیپ ۵۵ هوابرد به اسارت درآمد و به منطقه عقب منتقل شد.
وی همچنین به معرفی یكی از رزمندگان شاخص تیپ ۵۵ هوابرد پرداخت و گفت: سرهنگ چترباز و جانباز ۵۰درصد، رفیع غفاری، معروف به شكارچی تانك از جمله رزمندگان شاخص این تیپ است كه در طول جنگ تحمیلی حدود ۲۰۰دستگاه تانک و نفربر دشمن كه معادل ادوات یک لشكر زرهی عراق است را منهدم كرد و بیش از ۵۰دستگاه تانک دشمن را سالم به غنیمت گرفت و در این راه ۷مرحله مجروح شد. سرتيپ 2 بهمن زیاری بیان كرد: تیپ ۵۵ هوابرد شیراز، ۱۴ماه قبل از شروع جنگ تحمیلی از تاریخ ۲۸آبان سال ۵۸ تا ۲۸شهریور سال ۷۲ با ۸۶۱بار جابجایی، رسالت و دین خود را به نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت قدرشناس و فهیم ایران ادا كرد و به پادگان سرزمینی خود برابر طرح رجعت عزیمت كرد. تيپ 55 هوابرد شيراز نخستين يگان در سرتاسر دنياست كه توانسته است تانک را در عمليات مشترک هوابرد منتقل كند. اين تيپ توانست با اقتدار تانک را با چتر مانند تجهيزات ديگربار، پرتاب كند و پس از فرود آن را بلافاصله عملياتی كرده و تانک از سلامت كامل رزمی و جنبشی برخوردار و آماده شركت در درگيری باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی