[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

می‌خواهم ستاره‌های جدیدی به دنیای فوتسال معرفی کنم، روزنامه شیراز نوین

ناظم‌الشریعه اعتقاد دارد پیشرفت فوتسال از نظر سخت‌افزار با شیب ملایمی درحال انجام است و می‌توان امیدوار بود این رشته، روزهای خوبی در پیش داشته باشد. به گزارش شهروند، بچه‌های فوتسال ایران در دو سال گذشته افتخارات زیادی کسب کرده‌اند. آنها علاوه بر اینکه بر بام فوتسال آسیا نشستند، در جهان هم روی سکوی سوم قرار گرفتند. اگرچه فدراسیون همیشه وعده‌های زیادی به بازیکنان تیم ملی و کادر فنی بابت این موفقیت‌ها داد؛ به این وعده‌ها عمل نشده تا حرف‌های آنها همیشه بویی از گله و دلخوری داشته باشد. با این حال محمد ناظم‌الشریعه سرمربی تیم ملی فوتسال می‌گوید نمی‌خواهد درباره این مسائل حرف بزند، اما امیدوار است فدراسیون به وعده‌هایش عمل کند تا شاگردان او، هم باانگیزه‌‌تر شوند هم بدانند زحمات و افتخاراتشان دیده می‌شود. البته ناظم‌الشریعه اعتقاد دارد پیشرفت فوتسال از نظر سخت‌افزار با شیب ملایمی درحال انجام است و می‌توان امیدوار بود این رشته، روزهای خوبی در پیش داشته باشد. حرف‌های جدید ناظم‌‌الشریعه  را می‌خوانید:
از وضعیت این روزهای تیم ملی فوتسال بگویید. ظاهراً تصمیم به تشکیل تیم ملی ب گرفته‌اید.
بله، همین‌طور است. من نفراتی را در قالب تیم ملی ب دعوت کرده‌ام که قرار است این تیم در ۳تورنمنت شرکت کند.
هدفتان از تشکیل تیم ملی ب چیست؟
ما بازیکنان زیادی داریم که در لیگ زحمت می‌کشند، اما ممکن است به دلیل کم تجربه بودن یا سن پایین به تیم ملی دعوت نشوند یا اگر هم دعوت شوند، جزو نفرات اصلی نباشند. ضمن اینکه ما نفرات فیکس بسیار خوبی در تیم ملی داریم، اما این نباید دلیل شود از بقیه نفرات شایسته در فوتسال ایران غافل شویم. به همین دلیل بعد از بررسی تمام بازی‌های لیگ، بهترین نفرات را با عنوان تیم ملی ب دعوت کردیم تا بیایند و با حضور در ۳تورنمنت خودشان را محک بزنند. این بازیکنان در دل لیگ آبدیده شده‌اند اما در واقع نه در رده سنی امید هستند، نه بزرگسال و حالا فرصت خوبی نصیبشان شده که با حضور در بازی‌های دوستانه با پیراهن تیم ملی، بتوانند شایستگی‌های خودشان را نشان دهند.
از بین این بازیکنان دنبال ستاره هم می‌گردید؟
حتماً به دنبال پیداکردن ستاره هم هستیم. لیگ فوتسال ایران پُر است از استعدادهای ناب این رشته و من هم می‌خواهم علاوه بر اینکه پشتوانه‌ای قوی و جوان برای تیم ملی اصلی بسازم، ستاره‌های جدیدی هم به دنیای فوتسال معرفی کنم. بالاخره باید بپذیریم بازیکنان فعلی تیم ملی روزی از فوتسال خداحافظی می‌کنند و ما تا قبل از خالی شدن تیم ملی از ستاره‌ها باید یک پشتوانه قوی داشته باشیم. ضمن اینکه باشگاه‌ها هم زحمات زیادی برای پرورش بازیکنان متحمل می‌شوند و حق دارند حاصل دسترنج خودشان را در تیم ملی ببینند. تمام تلاش من هم این است که از جمع این بچه‌ها، بهترین‌ها را گلچین کنم و با تیمی قوی‌تر از دوره قبل به جام جهانی برویم. ضمن اینکه می‌خواهم بنزین سبز را هم به تدریج به تیم ملی تزریق کنم تا تیمی مختلط از بازیکنان باتجربه و جوانان باانگیزه داشته باشیم.
از بین نفرات تیم اصلی فقط حسن‌زاده را دعوت کرده‌اید. دلیل خاصی دارد؟
بله، دلیلش هم این است که حسن‌زاده کاپیتان تیم ملی است و باید همواره کنار تیم حضور داشته باشد. اگرچه ما می‌خواهیم با تیم غیراصلی و جوان به تورنمنت‌های دوستانه برویم، باید تحت هر شرایطی شخصیت تیم ملی فوتسال حفظ شود. به همین دلیل من تصمیم گرفتم حسن‌زاده کنارمان باشد و به عنوان نفر اول وارد زمین شود. ضمن اینکه او همیشه رابط بازیکنان و من بوده و لازم است کنار تیم حضور داشته باشد.
در این میان تکلیف تیم اصلی چه می‌شود؟
آنها هم تمرینات خود را پیگیری می‌کنند تا در شرایط فیزیکی مناسبی باقی بمانند.
تشکیل تیم ملی ب می‌تواند تلنگری هم برای تیم اصلی باشد؟
بازیکنانی که با من کار می‌کنند به خوبی می‌دانند تا وقتی در ترکیب اصلی قرار می‌گیرند که آماده باشند. نفراتی هم که به عنوان تیم ب قرار است پشتوانه تیم ملی باشند، در صورت نشان دادن توانایی‌ها و شایستگی‌هایشان می‌توانند جایگزین بازیکنان تیم ملی فعلی شوند؛ البته منظور من این نیست که می‌توان به راحتی از ستاره‌های فعلی تیم ملی گذشت، اما تشکیل تیم ملی ب باید تلنگری برای آنها باشد که بدانند برای فیکس بودن، باید شرایط مطلوب داشته باشند وگرنه نفراتی هستند که جایگزین آنها شوند.
در سال‌های اخیر فوتسال همیشه با مشکلات زیادی روبه‌رو بوده اما شما از معدود مربیانی بودید که در این رشته ثبات داشتید. دلیل ماندگاری شما در تیم ملی چیست؟
مشکلات همیشه در فوتسال وجود دارد و شرایط سخت است، اما من همواره خودم را نماینده مربیان ایرانی در تیم ملی می‌دانم و مشکلات را تحمل کردم تا بتوانم نماینده موفقی برای مربیان ایرانی باشم. خوشبختانه شرایط نسبت به گذشته خیلی بهتر شده و مشکلات به تدریج در حال برطرف شدن هستند. فدراسیون در یکی دو سال گذشته قول‌هایی به ما داده که به برخی از آنها عمل شده است؛ مثلاً ما همیشه با کفپوش سالن‌ها مشکل داشتیم اما بالاخره این موضوع حل شد یا سرانجام ساختمانی جدا برای فوتسال اختصاص یافت و درمجموع، شرایط بهتر شده است. ما از حالا برنامه سال ۹۷ را طراحی کرده‌ایم و یکی از اتفاقات خوبی که برایمان افتاده، درخواست بازی دوستانه از طرف برزیل است که برای نخستین بار اتفاق افتاده و اهمیت زیادی دارد. باز هم تأکید می‌کنم که امکانات در فوتسال اهمیت زیادی دارد و من همیشه از فدراسیون و کمیته فوتسال خواسته‌ام به وضع بازیکنان رسیدگی کنند.
بچه‌های فوتسال همیشه از اینکه تمام امکانات برای فوتبال بوده دلخور هستند. شما هم با آنها موافقید؟
ببینید، نه من و نه شاگردانم نمی‌خواهیم روبه‌روی فوتبال قرار بگیریم؛ چون فوتبال در دنیا محبوب‌ترین رشته است. ما نمی‌گوییم از فوتبال بگیرید و به ما بدهید؛ فقط انتظار داریم وضع فوتسال هم بهتر شود. فوتسال در کشور ما تبدیل به رشته‌ای فراگیر شده و یک پنجم جامعه این ورزش را انتخاب کرده‌اند. در دو سال اخیر هم فوتسال با مقام‌هایی که کسب کرده شایستگی خود را نشان داده و تنها انتظار ما این است که به اندازه موفقیت‌هایمان به ما بها داده شود. البته باز هم تأکید می‌کنم شرایط نسبت به گذشته بهتر شده و وضع امکانات ما با شیب ملایمی رو به پیشرفت است.
بچه‌های تیم ملی فوتبال همیشه با لباس‌های خود مشکل داشتند. شما هم این دردسر را در تیم ملی فوتسال دارید؟
دوره آخری که در مسابقات جام ملت‌های آسیا شرکت کردیم، کیفیت لباس‌هایمان خوب بود. ظاهراً قراردادی که فدراسیون با آدیداس منعقد کرده مربوط به تیم ملی فوتبال است و شامل حال ما نمی‌شود. به همین دلیل ما از البسه شرکت مجید استفاده می‌کنیم، بچه‌ها هم از آن راضی هستند. وقتی هم بازیکنان راضی باشند ما حرفی نداریم؛ چون راحتی و آسایش آنها اهمیت زیادی برای ما دارد. شاید از نظر برخی مسائلی مثل لباس و این چیزها مهم نباشد، اما در عرصه بین‌المللی چیزهایی مثل لباس و امکانات سخت‌افزاری اهمیت زیادی دارد. بچه‌های ما وقتی می‌بینند تیم‌های ضعیف چه امکاناتی دارند و آنها به عنوان تیم سوم دنیا از خیلی چیزها محروم هستند، روحیه‌شان را از دست می‌دهند.
ماجرای دعوت دوباره از وحید شمسایی به تیم ملی به کجا رسید؟
من در جریان این موضوع نیستم. ظاهراً فدراسیون می‌خواست تورنمنتی دوستانه برگزار کند تا شمسایی در آن بازی کند و من زیادتر از این در جریان نیستم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی