[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۷
  • دوره جدید

سود ۲۴‌میلیاردی از نابودی صبای قم!، روزنامه شیراز نوین

وضعیت باشگاه صبای قم در رقابت‌های لیگ یک در هفته‌های پایانی تبدیل به یک چالش بزرگ برای این مسابقات شده است و به نظر می‌رسد که این چالش حتی ابعاد گسترده‌تری هم پیدا کند. به گزارش «‌ورزش سه» در برنامه دوشنبه شب نود، عادل فردوسی‌پور با روی خط آوردن کریم بهرامی‌ رییس هیئت فوتبال استان قم و برخی دیگر از افراد درگیر در ماجراهای عجیب این باشگاه‌، به موضوع صبا پرداخت. صبای قم که زمانی به عنوان یکی از تیم‌های خوب فوتبال ایران مطرح بوده در حال حاضر به لیگ دسته دو سقوط کرده و به نظر می‌رسد این تیم نیز در شرف نابودی است. این در حالی است که نتایج تیم صبا در لیگ یک هرچقدر برای این تیم مهم نیست اما برای دیگر تیم‌ها اهمیت دارد و شاید سرنوشت سقوط به لیگ دو یا صعود به لیگ برتر تیم‌ها را رقم بزند. در برنامه نود طرح مسایلی چون بازیکنان پولی، بدهی میلیاردی، شرط‌بندی و‌... نشان می‌داد که این باشگاه شرایط خوبی نداشته و احتمالاً به زودی نیز از صبا تنها یک نام در فوتبال ایران باقی بماند. صبا در حال حاضر بیست‌و‌چهارو نیم میلیارد تومان بدهی دارد و شاید بهترین راه از نظر برخی! نابودی صبا به قیمت پاک شدن بدهی‌هایش باشد.
انحلال صبا در پیش است
کریم بهرامی ‌رییس هیئت فوتبال استان قم در اولین حرف‌هایش روی خط برنامه نود با تأیید صحبت فردوسی‌پور که انحلال صبا باعث خواهد شد تا این باشگاه بدهی‌هایش را به گور ببرد، درباره اینکه چرا تیم را در بازی با مس رفسنجان بیرون کشیده‌اند ابراز بی‌اطلاعی کرد. اما ماجرایی که در این بین مطرح شد موضوع شرط‌بندی در لیگ یک و تأثیرات آن بر روی نتایج تیم صبا و بیرون کشیدن این تیم در آن بازی بود. رییس هیئت فوتبال قم اما درباره این بازی گفت که بعد از اینکه تیم را بیرون کشیده‌اند خیلی‌ها تماس گرفته‌اند و گفته‌اند با این کار در شرط بندی ضرر کرده‌اند. بهرامی:«‌کسی زنگ زد و گفت شما تیم را بیرون کشیدید من 50‌میلیون ضرر کردم.» او حتی اصرار بازیکنان تیم مس رفسنجان به ادامه بازی را غیرمستقیم به مسایل شرط‌بندی مربوط دانست و اینکه شرط‌بندی در صورتی که بازی برگزار می‌شد برقرار بوده است.
کارمای ماچادو
عادل فردوسی‌پور، اما اتفاقات باشگاه صبا را به کارما و تاوان اعمالی چون عدم پرداخت بدهی‌های فیلیپه ماچادو بازیکن سابق این تیم مربوط دانست. این بازیکن که در حادثه سقوط هواپیمای تیم چاپه کوئنزه درگذشت هنوز از باشگاه صبا طلبکار است. آنطور که فردوسی‌پور گفت همسر این بازیکن حاضر نشده که روی خط این برنامه بیاید و صحبت کند اما از طریق وکلایش پیگیر وصول مطالباتش است. 
بازیکنان پولی
اختلافات در باشگاه صبای قم عمیق و جدی است. روی خط آمدن ناصر شریفی که گفته می‌شد از هیئت مدیره این باشگاه کنار گذاشته شده و مواجهه آن با بهرامی ‌این اختلافات و البته مشکلات عجیب و عمیق باشگاه را مشخص‌تر کرد. یکی از مهمترین مسایلی که مطرح شد بازیکنانی بودند که با دادن پول به این تیم آمدند. امید ابوالحسنی یکی از این بازیکنان روی خط آمد و با صراحت اعلام کرد که از طریق نزدیکان بهرامی ‌رییس هیئت فوتبال قم به او گفته شده است که باید پول بدهد تا بازی کند. همچنین شریفی نیز اعلام کرد که تعداد زیادی از بازیکنان صبا چنین شرایطی داشته‌اند. شریفی در این باره گفت:«‌بعد از رفتن آقای افاضلی، بهرامی ‌با دو قلوها (دو بازیکنی که گفته می‌شود پول داده و به صبا آمده‌اند) تماس گرفتند و گفتند به سر تمرین بیایید. آن‌ها از روحانیون (یکی دیگر از بازیکنان صبا) 120‌میلیون تومان پول گرفتند. کمیل محمدی از این تیم به نفت مسجد سلیمان رفت، در راهرو جلوی من را گرفت و گفت بگویید از من کمتر پول بگیرند. به او گفتم چقدر دادی گفت آقای خازنی گفته بیست میلیون تومان باید بدهی. او سیزده میلیون چک داد که در نهایت برگشت خورد.»
انتخابات هیئت فوتبال
شریفی، اما انتخابات هیئت فوتبال قم را نیز انتخاباتی دانست که توسط بهرامی ‌مهندسی شده است: «او چینش انتخابات را انجام داد. مسعود خسروی که مربی تیم‌های پایه بود به عنوان نماینده بازیکنان آورد، رییس کمیته آموزش را به عنوان نماینده مربیان آورده بود. حدود 6-7 نفر را جا به جا کرد تا آرا به نفعش باشد.» با وجود اینکه بهرامی ‌حرف‌های شریفی را نادرست می‌دانست، امید ابوالحسنی بازیکن تیم صبا روی خط آمد و ماجرای پول دادن را تأیید کرد. او از کسی به نام مجید نام برد که از اطرافیان بهرامی ‌است و از ابوالحسنی پول خواسته است.او حتی از این بازیکن خواسته که بازیکن پولی به صبا بیاورد.» البته که بهرامی ‌این موضوع را تکذیب کرده و گفت:« مربی این بازیکن را نمی‌خواسته است و بحث پول مطرح نبوده»
پایان تلخ یک تیم موفق
برنامه نود به نوعی مراسم مرثیه خوانی برای باشگاهی بود که با اهداف بزرگ در فوتبال ایران به وجود آمد و موفقیت‌هایی هم کسب کرد. صبای قم نیز مثل خیلی دیگر از تیم‌های باشگاهی که در این سال‌ها خوش آمدند و بد محو شدند در شرف پایان است. وضعیت اسفناک این تیم و شرایطی که به وجود آمده است به حدی تلخ است که حتی این فکر را به وجود می‌آورد که شاید مرگ بهتر از زندگی خفت بار است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی