[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۴
  • دوره جدید

یادروز سعدی با حضور مقامات ملی در مرکز اسناد فارس برگزار می‌شود، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سید محی الدین حسینی ارسنجانی

Arsanjani.moiin@gmail.com

کوروش کمالی سروستانی از برگزاری روز ملی سعدی در شیراز خبر داد. وی در همین رابطه اظهار داشت: سعدی شاعر بزرگ ایران‌زمین، یگانه‌ای است که سِحر کلامش به غایت ایجاز دست می‌یازد. گستردگی و تنوع آثار سعدی او را به سخنوری توانا و اندیشه‌ورزی نامی تبدیل کرده و سلیقه‌های مختلف را مجذوب او کرده است.  
رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس گفت: اگرچه سال‌شمار عمر انفسی‌اش به قرن هفتم می‌رسد، اما روزشمار عمر آفاقی سعدی از حضور پیوسته و مداوم او از همان دوران تاکنون حکایت می‌کند. حضور پرشکوهی که اینک پس از قرن‌ها ما همچنان برخوان او نشسته‌ایم و خوشه‌چین حکمت و دانش و زبان و هنرش هستیم. کوروش کمالی سروستانی ضمن بیان این مطلب، در مورد برنامه‌های یادروز سعدی افزود: مراسم گشایش یادروز سعدی ساعت20 روز جمعه 31فروردین‌ماه 1397 با حضور مقامات عالی کشور و استان فارس از جمله اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و اسماعیل تبادار استاندار فارس و نیز سعدی‌پژوهان و سعدی‌دوستان در آرامگاه سعدی برگزار خواهد شد. در این مراسم گروه موسیقی سنتی «راز و نیاز» با هنرمندی سالار عقیلی به سعدی‌خوانی خواهند پرداخت. 
دبیر ستاد برگزاری مراسم یادروز سعدی  یادآور شد: از ساعت 9 صبح روز شنبه اول اردیبهشت‌ماه، نشست‌های علمی یادروز سعدی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار خواهد شد. در نشست‌های علمی استادانی چون غلامحسین ابراهیمی دینانی، اصغر دادبه، جعفر مؤید شیرازی، شمس لنگرودی، بهرام گرامی، محمدرضا خالصی، عبدالرضا مدرس‌زاده و محمدجواد ادبی سخنرانی خواهند کرد.  
وی  خاطرنشان کرد: هم‌زمان با یادروز سعدی، موزه فرهنگ فارس در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس و نیز نمایشگاه عکس و سند سعدیه و نسخ خطی سعدی در گالری تار و پود و نمایشگاه خوشنویسی «گفته سعدی» به همت انجمن خوشنویسان فارس در جنب تالار سخنرانی افتتاح خواهد شد.  
علاوه بر این، پنجمین شماره دوفصلنامه ادبی ـ تخصصی سعدی‌شناسی که در واقع بیست‌وسومین جلد از مجموعه مقالات سعدی‌شناسی است و نیز پوستر و کارت‌های ویژه غزل سعدی، هم‌زمان با یادروز سعدی چاپ و منتشر خواهد شد.  
مدیر مرکز سعدی‌شناسی افزود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس، در اول اردیبهشت‌ماه بازدید از آرامگاه سعدی را رایگان اعلام کرده است و در این روز علاوه بر سعدی‌خوانی، دومین همایش ایل عرب خمسه در بزرگداشت سعدی برگزار خواهد شد. شهرداری شیراز علاوه بر پذیرایی از بازدیدکنندگان آرامگاه سعدی، هماهنگی لازم برای اجرای نمایشی بر اساس آثار سعدی را به کارگردانی رزاقی سامان داده است و تابلوها و اتوبوس‌های شهری را به اشعار سعدی آراسته است.  
وی ضمن تأکید بر ضرورت توجه به سرمایه فرهنگی ـ ادبی ایران‌زمین گفت: تجلیل از سعدی، فقط تجلیل از شعر و نثر شیوا نیست، بلکه تجلیل از اخلاق و حکمت و معرفت بلیغ و رسا نیز هست و به همین دلیل بایسته است شهرداری و شورای شهر شیراز با همکاری هنرمندان و سعدی‌پژوهان، طرحی نو دراندازند. تندیس‌هایی از او و حکایاتش باید در میادین شهر شیراز نصب شود. سخنانش باید زیور دیوارها و تابلوها شود و سعدی‌خوانی با حمایت از طرح کتاب‌های «سعدی» ارزان توسعه یابد. خوشبختانه به همت آموزش و پرورش فارس، طرح گلستان‌خوانی در مقاطع مختلف تحصیلی سامان یافته است و هر سال بیش از چهل هزار دانش‌آموز در این طرح شرکت می‌کنند و هم‌زمان با یادروز سعدی، برگزیدگان آن معرفی می‌شوند.  
وی تصریح کرد: این برنامه‌ها با همکاری ستاد برگزاری مراسم یادروز سعدی متشکل از استانداری فارس، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، شهرداری شیراز، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، صدا و سیمای مرکز فارس، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس، سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس و مرکز سعدی‌شناسی برگزار می‌شود.  
همچنین در ادامه نشست‌های بین‌المللی سعدی و شاعران بزرگ جهان و پس از همایش‌های سعدی و پوشکین، یونس امره، سروانتس، متنبی، کنفوسیوس و هوگو در روزهای 28 و 29فروردین‌ماه، همایش «سعدی و پترارک» به همت مرکز فرهنگی شهر کتاب و با همکاری مرکز سعدی‌شناسی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در ایتالیا، دانشگاه ساپینزای رم و دانشگاه بولونیا در تهران برگزار خواهد شد و در نشست‌های علمی این همایش استادانی چون میرجلال‌الدین کزازی، سعید حمیدیان، فائزه مردانی، فرح نیازکار، نسرین فقیه ملک‌مرزبان، شیده احمدزاده، فاطمه عسکری، ایمان منسوب بصیری، میترا مظاهری و سفیر ایتالیا در ایران سخنرانی خواهند کرد و زهرا زواریان، فرشته نوبخت و الهام فلاح به بیان آنچه از سعدی آموخته‌اند می‌پردازند.  
کمالی سروستانی در پایان در رابطه با کارنامه سعدی‌پژوهی در سال 1396 گفت: بر اساس فهرست کتاب‌های منتشر شده در مورد سعدیِ موجود در خانه کتاب در سال 1396، جمعاً 193عنوان کتاب در شمارگان 184380 در رابطه با سعدی منتشر شده است. کل کتاب‌های چاپ اول 119عنوان در شمارگان 102480 است که از این تعداد، 16عنوان در شمارگان 9940 کلیات سعدی، 32عنوان در شمارگان 35950 گلستان، 25عنوان در شمارگان 19900 بوستان، 13عنوان در شمارگان 10700 غزلیات، 2عنوان در شمارگان 1270 قصاید و سایر آثار سعدی و 31عنوان در شمارگان 25350 درباره سعدی است.  
کتاب‌های چاپ مجدد نیز 74عنوان در شمارگان 81900 است که از این تعداد، 8عنوان در شمارگان 12600 کلیات سعدی، 23عنوان در شمارگان 23250 گلستان، 14عنوان در شمارگان 15800 بوستان، 7عنوان در شمارگان 6600 غزلیات، 3عنوان در شمارگان 3200 قصاید و سایر آثار سعدی و 19عنوان در شمارگان 20450 درباره سعدی است.  
گفتنی است علاوه بر شیراز و تهران، در بسیاری از شهرهای ایران و جهان از جمله کیش و دهلی نیز مراسم یادروز سعدی برگزار می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی