[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

اقتصاد مقاومتی در دستان زوج پاسارگادی ، روزنامه شیراز نوین

طنین پاسارگاد: امروزه بیکاری درد مشترک جوانان جامعه، به خصوص قشر تحصیل‌کرده است. 
اگر از جوانان امروزی بپرسیم بزرگترین مشکل زندگی‌شان چیست، به راحتی می‌توان گفت که بیش از 90درصد آنها بیکاری را جزء اولین مشکل خود اعلام می‌کنند. از همین حرف می‌توان نتیجه گرفت که در حال حاضر، جامعه دچار معضل بیکاری است.
بیکاری امروزه تنها مختص جوانان دانشگاهی نیست، هستند مردانی که سرپرست خانوار و بیکاراند؛ اما برخی در این بازار پرشور بیکاری، با کارآفرینی از تبعات ناشی از بیکاری فرار می‌کنند.
مهم‌ترین پیامد بیکاری در جامعه، فقر، مهاجرت، کاهش فرصت‌های شغلی، توزیع ناعادلانه منابع، افزایش روند شهرنشینی، عدم دسترسی مناسب به خدمات پایه، گسترش اعتیاد، بالا رفتن نرخ طلاق، فقدان توجه و عطوفت در خانواده‌ها و بدرفتاری‌های جسمی و روانی و نهایتاً طرد کودکان و نوجوانان توسط خانواده‌ها است.
اما یکی از مهم‌ترین پیامدهای بیکاری در روستاها مهاجرت است. روستای قائم آباد شهرستان پاسارگاد مانند بیشتر روستاها است و سالانه، بیش از پنجاه جوان این روستا را ترک می‌کنند تا بتوانند کاری برای خود پیدا کنند.
اما در این بین، جوان‌هایی هستند که صفا و صمیمیت روستا را به زرق و برق شهر تاخت نمی‌زنند و در همین روستا زندگی می‌کنند و توانستند ضمن اشتغال‌زایی و درآمدزایی برای خودشان، برای دیگر جوان‌های روستا هم اشتغال‌زایی کنند.
امید محمدزاده به همراه همسرش زهره محمدزاده، بیست‌وشش ساله و هر دو دارای تحصیلات کارشناسی هستند که این روزها امورات زندگی خود را از تولید و فروش محصولات صنایع دستی اداره می‌کنند.
امید محمدزاده در مورد کارآفرینی خود می‌گوید: بعد از اتمام سربازی خیلی به دنبال کار رفتم. از طرفی، با توجه به اینکه متأهل بودم و یک فرزند هم داشتم باید کاری را انجام می‌دادم تا بتوانم امرار معاش کنم.
وی ادامه می‌دهد: قبل از خدمت سربازی، سررشته‌ای از کارهای صنایع دستی با پلی استر را داشتم و بعد از اینکه موفق به پیدا کردن شغل نشدم، به همراه همسرم کار صنایع دستی را آغاز کردم و خدا را شکر امروز توانستم از این راه، نان حلالی سر سفره زندگی خود ببرم.
محمدزاده می‌گوید: الآن کار صنایع دستی من بسیار در بازار جای خود را باز کرده؛ به طوری که نه تنها از شهرستان پاسارگاد، بلکه از شهرستان‌های همجوار مانند مرودشت، ارسنجان، خرم‌بید، آباده و شیراز هم برای این محصولات مشتری دارم.
وی ادامه می‌دهد: به نظر بنده و همسرم، کار به معنای پشت میز نشینی نیست و انسان باید هر کاری را انجام بدهد تا بتواند لقمه‌ای نان حلال را برای خانواده‌اش به دست بیاورد.
 وی، کار خودش را یک طور اقتصاد مقاومتی می‌داند و می‌گوید: اقتصاد مقاومتی یعنی استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و نیروی جوان و پرانرژی که به عنوان یک ظرفیت است. مطمئناً با حمایت مادی و معنوی از این قشر، حربه‌های دشمن که از طریق تهاجم فرهنگی این نیروی عظیم را نشانه‌گیری کرده، خنثی خواهد شد.
امید محمدزاده می‌گوید: من در روستای خودم این کار را راه‌اندازی کردم و امیدوارم برای توسعه بیش از پیش این کار، مسئولان از بنده حمایت کنند؛ چرا که تا به امروز حتی یک ریال هم تسهیلات دریافت نکردم.
این جوان کارآفرین می‌گوید: امیدوارم با ایجاد نمایشگاه در سطح شهرستان پاسارگاد و استان فارس، بتوانم صنایع دستی و محصولات خود را بیش از پیش در معرض دید عموم قرار بدهم.
وی ادامه داد: هم اکنون نه تنها برای خودم و همسرم، بلکه برای خانواده خود و چندین جوان هم‌روستایی خودم ایجاد شغل کردم که از این موضوع بسیار خوشحال هستم.
تجربه نشان داده که مهاجرت و آن هم مهاجرت از روستا به شهرها، مشکلات بسیاری را در پی خواهد داشت و به همین دلیل باید بیش از پیش از جوان‌های روستانشین حمایت کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی