[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

سلامت؛ محور توسعه و حقی همگانی است ، روزنامه شیراز نوین

برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز به مناسبت هفته ملی سلامت، به اصحاب رسانه معرفی شد.
به گزارش «وب دا» در شیراز، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در جمع خبرنگاران حوزه سلامت استان، با تأکید بر دو نعمت سلامت و امنیت در روایات اسلامی گفت: سلامتی هم نوعی امنیت است که باید از آن مراقبت کنیم.
علی بهادر افزود: در کشور ما در زمینه سلامت کارهای بسیار خوبی انجام شده و هم‌اکنون دارای شبکه گسترده‌ای از خدمات سلامت هستیم؛ بسیاری از کشورها از سیستم سلامت ما الگو می‌گیرند و آن را پیاده می‌کنند.
بهادر گفت: وقتی شعار سلامت برای همه در همه‌جا اعلام می‌شود به این معنی است که مردم باید به تمام اجزای سلامت دسترسی داشته باشند؛ در کشور ما در دورترین نقاط روستایی نیز با 30دقیقه پیاده‌روی به نخستین مرکز ارائه خدمات سلامت دسترسی داریم و این نعمتی است که ما داریم و بسیاری از کشورها از داشتن آن محروم هستند.
او بیان کرد: در چند سال گذشته طرح تحول سلامت در کشور اجرا شد و در زمینه کاهش هزینه‌های درمانی کمک بسیاری به مردم شد که این طرح باید ارتقا پیدا کند؛ در این طرح بسیاری از بیمارستان‌های فرسوده تعمیر و تجهیز شد و توسعه پیدا کرد؛ بسته‌های ترویج زایمان طبیعی رایگان، کاهش سزارین و ساخت LDRها در شهرهای مختلف اجرا شد.
رئیس دانشگاه، همچنین از توسعه اورژانس‌های کشور و سایر اقدامات انجام‌شده در طرح تحول سلامت، بیان کرد که باعث بالا رفتن سطح سلامتی در کشور شده است.
بهادر، با اشاره به نقش رسانه‌ها در ارتقای سلامت جامعه افزود: باید با همکاری مسئولان و رسانه‌ها از اقداماتی که انجام شده است پاسداری کرد و این اقدامات را ارتقا دهیم تا مردم در زمینه ارائه خدمات سلامت، نگرانی نداشته باشند.
بهادر در بخش دیگری از سخنانش، در زمینه پزشک خانواده، گفت: هیچ کشوری بدون کنترل هزینه‌ها، سطح‌بندی، شناسایی و مراقبت از بیماران، نمی‌تواند پوشش همگانی سلامت را ایجاد کند که این موارد با اجرای برنامه پزشک خانواده به خوبی انجام می‌شود.
رئیس دانشگاه با اشاره به نامگذاری سال 97 به عنوان سال «حمایت از کالای ایرانی» از سوی مقام معظم رهبری گفت: در بیمارستان‌ها بیش از 80درصد موارد مصرفی از کالاهای ساخت کشور است، اما در مواردی نیز چاره‌ای جز استفاده از محصولات خارجی نداریم؛ در مواردی هزینه خرید کالا از خارج کشور، ارزان‌تر از ساخت آن در کشور است اما، باید تلاش کنیم که امکانات ساخت اینگونه کالاها در کشور، فراهم شود.
در ادامه، معاون بهداشتی دانشگاه و رئیس ستاد هفته سلامت دانشگاه، گفت: یکم تا هفتم اردیبهشت هر سال در کشور به‌عنوان هفته ملی سلامت نامگذاری شده است و شعاری برای آن در نظر گرفته می‌شود تا مسئولان و مردم را نسبت به امر سلامت، هوشیارتر کنند.
عبدالرسول همتی با بیان اینکه سلامت همگانی به معنای سلامت رایگان نیست افزود: در بسیاری از کشورها، امر سلامت به صورت کامل اجرا نشده است، اما در کشور ما توجه به سلامت به خوبی انجام شده و بسیاری از کشورها از برنامه ایران در سلامت، استفاده کردند.
او اضافه کرد: در دولت تدبیر و امید یکی از مسائلی که به خوبی مورد توجه قرار گرفت، بحث سلامت مردم است؛ در بسیاری از موارد ارائه خدمات، رایگان بوده است و در استان فارس با اجرای پزشک خانواده در بحث کاهش پرداخت هزینه‌ها از سوی مردم، کارهای خوبی انجام شده است.
رئیس ستاد هفته سلامت دانشگاه در ادامه با تأکیدبر موضوع مهم خودمراقبتی بیان کرد: رسانه‌ها باید اهمیت خودمراقبتی را به مردم منعکس کنند تا در مورد سلامت خود حساس باشند و از خدمات ارائه‌شده در مراکز بهداشتی استفاده کنند؛ اگر مردم به سلامت خود اهمیت ندهند، ارائه خدمات نیز نمی‌تواند مفید باشد.
دبیر ستاد هفته سلامت دانشگاه نیز با اشاره به هفتادمین سال فعالیت سازمان بهداشت جهانی گفت: امسال با توجه به هفتادمین سال فعالیت سازمان بهداشت جهانی، شعار کلی «سلامت برای همه» و موضوع پوشش همگانی سلامت برای همه در همه‌جا، انتخاب شده است.
اکبر اجرایی اضافه کرد: امیدواریم هفته سلامت فرصت مناسبی باشد تا بیشتر از سایر روزهای سال، خدمات‌رسانی در امر سلامت و زمینه‌هایی که باعث حفظ و ایجاد سلامت و پیشگیری از وقوع بیماری‌ها می‌شود را توسعه دهیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی