[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۴
  • دوره جدید

عراقچی: تصور این که ایران در هر شرایطی به برجام متعهد می‌ماند، اشتباهی بزرگ است، روزنامه شیراز نوین

سید عباس عراقچی با وزیر امور خارجه سوئد دیدار و گفت‌وگو کرد.
به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان که به دعوت وگر استرومن همتای نروژی و به منظور برگزاری دور هشتم رایزنی‌های سیاسی دو کشور در اسلو به سر می‌برد روز پنجشنبه ۳۰‌فروردین‌۱۳۹۷ با خانم اینه اریکسون سوریده وزیر امور خارجه این کشور ملاقات کرد.
در این دیدار خانم سوریده ضمن با اهمیت خواندن همکاری‌ها و تعاملات دو کشور در ابعاد و حوزه‌های مختلف اعلام داشت: نروژ قویاً از حفظ و اجرای برجام حمایت می‌کند. گزینه بهتری از برجام وجود ندارد و برای تداوم حیات برجام ضروری است همه تلاش‌ها به کار گرفته شود.
عراقچی نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت برجام در رهگذر توسعه و گسترش همکاری‌ها و مبادلات دو جانبه اظهار داشت: سرنوشت برجام که دستاورد بزرگ دیپلماسی در عرصه بین‌المللی است، در نتیجه کارشکنی‌ها و چالش‌هایی که دولت ترامپ ایجاد کرده است، در معرض خطر قرار دارد. برجام قبل از هر چیز یک توافق امنیتی در حوزه عدم اشاعه است و هر‌گونه برخورد با آن منجر به تضعیف نظام عدم اشاعه شده و همه ما را در برابر انتخاب میان امنیت و عدم امنیت قرار خواهد داد.
 وی افزود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌در بیش از 10‌گزارش بر پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام صحه گذاشته است؛ اما در مقابل آمریکا به تعهدات خود به درستی عمل نکرده و با تعلل‌ها و بدعهدی‌های خود این توافق را در معرض نابودی قرار داده است.
عراقچی تأکید کرد این یک برداشت کاملاً غلط و یک اشتباه بزرگ است چنانچه کسی تصور کند ایران در هر شرایطی به برجام متعهد باقی خواهد ماند. به علاوه هر‌گونه تلاش در راستای مرتبط ساختن برجام با دیگر موضوعات ناشی از رویکردهای غلط است و وضعیت منطقه را بسیار پیچیده‌تر خواهد ساخت. برجام یک تجربه بزرگ تاریخی است و موفقیت آن مستلزم تلاش و حمایت مشترک و همگانی می‌باشد.
در ادامه عراقچی و استرومن در چارچوب دور هشتم رایزنی‌های دوجانبه سیاسی، به تبادل نظر بیشتر پیرامون روند همکاری‌های دوجانبه، برجام، چندجانبه گرائی و تحولات و بحران‌های منطقه‌ای پرداختند.
طرف نروژی ضمن اعلام آمادگی کشور متبوعش برای توسعه و تقویت همکاری‌ها در عرصه اقتصادی، شامل سرمایه‌گذاری و انتقال فن‌آوری در زمینه نفت و گاز، انرژی‌های تجدیدپذیر، شیلات و صنایع دریائی، بر لزوم تداوم حمایت و تلاش برای تداوم حیات برجام تأکید و شکست آن را شکست جامعه بین‌المللی دانست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی