[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۱
  • دوره جدید

حرف نو، روزنامه شیراز نوین

 وَه که چه زیباست شیراز و اردیبهشت

 

شیرازنوین- سید محی الدین حسینی ارسنجانی

Arsanjani.moiin@gmail.com

اردیبهشت شیراز نه یک ماه از فصل بهار بلکه سالی تمام در دل سالی دگر است.اردیبهشت‌ماه که از راه می‌رسد گویی که شیراز را زایشی دوباره است. وَه که چه دل‌انگیزاست با شیراز باشی و شیراز با تو یار باشد و چه لحظات نابی است زمانی که مسافران خسته از راه‌های دور به شیراز می‌آیند و نسیم روح‌بخش اردیبهشتی را در شهر شعر و شور و شعور شیراز جنت‌طراز نظاره‌گرند. آری شیراز ما شهر عشق و عاشقی و شهر جوانی و مهد علم و ادب و عرفان و جایگاه رفیع ادیبان و عالمان و عارفان بزرگیست که هرکدامشان در ستیغ مقامات انسانی چونان سروهایی رسا خودنمایی می‌کنند و آثار ناب به‌جای‌مانده از آنان  نسخه‌های دوابخش روح و جان ما آدمیان است. بهاران که می‌شود و اردیبهشت شیراز که از راه می‌رسد باغ و بوستان‌های شهرمان شیراز هم حال و هوایی دگر به خود می‌گیرد. از چنارهای رفیع قصردشت گرفته تا نارنجستان‌ها و سرو و صنوبرهایی که درباغات ارم و عفیف‌آباد و دلگشا و نارنجستان قوام و دیگر باغات این شهر آسمانی می‌بنی و لذتش را می‌بری. چه زیباست اردیبهشت شیراز و زمانه‌ای که در کنار آب رکن‌آباد و گلگشت مصلی بنشینی و در کنار دو آرامگاه حافظ و سعدی غزل‌خوانی کنی. حضرت شیخ اجل سعدی شیرازی علیه‌الرحمه که امروز اول اردیبهشت‌ماه جلالی، یادروز نکوداشت این اختر تابناک سپهر آسمان ادب ایران و جهان است چه نیکو اردیبهشت را به تصویرکشیده است:
 اول اردی‌بهشت‌ماه جلالی، بلبل گوینده بر منابر قضبان
 بر گل سرخ از نم افتاده لآلی، همچو عرق بر عذار شاهد غضبان
به همین خاطر است که روز و هفته شیراز را در این ماه دل‌آرا و دل‌انگیز نهاده‌اند تا به قول شاعر شیرین‌گفتار زمانمان فریدون مشیری:
هرکه بیند همچو من شیراز را فصل بهار
 می‌زند بی‌شک از اینجا پشت پا بر هردیار
در اردیبهشت شیراز گل‌های سپید و معطر نارنج یا همان بهار نارنج‌ها را که می‌بینی، از بوی عطر دلاویزشان مست و مدهوش می‌شوی. بیاییم شیرازمان را قدر بدانیم و اردیبهشتِ همچون بهشتش را با تمام وجودمان حس کنیم و برای زیبایی و ماندگاری این سرای جاوید بکوشیم. فرارسیدن اردیبهشت شیراز بر شما خوبان مبارک باد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی