[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

تشخیص به‌موقع سرطان روده بزرگ، روزنامه شیراز نوین

یازدهمین کنگره کولورکتال دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با حضور متخصصان این رشته از سراسر کشور، در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، برگزار شد.
به گزارش «وب دا» در شیراز، رئیس یازدهمین کنگره کولورکتال، با بیان اینکه این رویداد علمی از زمان آغاز به کار بخش کلورکتال دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حال برگزاری بود، از اختصاص محوریت این کنگره به پولیپ‌ها و سرطان‌های روده بزرگ، بررسی علت‌ها، شیوع آنها و روش‌های پیشگیری و درمان خبر داد. احمد ایزدپناه افزود: همکاران و صاحب‌نظران، آخرین مطالب علمی و تکنیک‌های جراحی را طی روزهای برگزاری این کنگره بررسی کردند.
او ادامه داد: درراستای دستیابی هرچه بهتر به اهداف علمی این کنگره نیز تعدادی عمل جراحی با این موضوع، در بیمارستان شهید دکتر فقیهی انجام شد. رئیس بخش کلورکتال دانشگاه علوم پزشکی شیراز درباره افزایش سرطان‌های روده بزرگ، بر ضرورت بررسی علت‌ها از سوی پزشکان و جامعه علمی تأکید و توصیه‌هایی به مردم کرد.
این فوق تخصص جراحی گوارش و کلورکتال از مردم خواست تا از فست‌فودها، روغن‌ها و دخانیات پرهیز کنند، همچنین مواردی مانند خونریزی از مقعد و تغییر در اجابت مزاج را نیز جدی بگیرند. او تشخیص در مراحل ابتدایی بروز بیماری را موجب افزایش موفقیت درمان عنوان کرد و افزود: بهتر است افراد بالای چهل سال، با آزمایش سالانه مدفوع، سلامت خود را بررسی کنند که در صورت تشخیص پزشک، کولونوسکوپی نیز تجویز می‌شود.
ایزدپناه گفت: افراد با ریسک بالا که دارای سابقه خانوادگی بروز این بیماری هستند، پس از چهل‌سالگی لازم است با انجام کولونوسکوپی، از سلامت خود اطمینان حاصل کنند. البته امروزه روش‌های درمان سرطان‌های روده بزرگ و پولیپ‌ها، بسیار بهبود‌یافته و تکنیک‌های نوین جراحی، جایگزین روش‌های پیشین مانند قطع روده شده است. رئیس یازدهمین کنگره کولورکتال اضافه کرد: در طول دو روز برگزاری این کنگره، در میزگردهای علمی و سخنرانی‌های اساتید، آخرین تکنیک‌های جراحی و روش‌های تشخیصی پولیپ‌ها و سرطان‌ها، بررسی و تبادل نظر شد. کامران باقری لنکرانی نیز در این کنگره با اشاره به افزایش موارد تشخیص سرطان‌های روده بزرگ در کشور، از دسترسی بهتر به روش‌های تشخیصی مانند کولونوسکوپی خبر داد و گفت: در طی سال‌های گذشته، الگوی ابتلا به سرطان‌های گوارشی در کشور با تغییراتی همراه بوده است و امروز، سرطان معده، کشنده‌ترین سرطان دستگاه گوارشی است، اما سرطان روده بزرگ، با تشخیص سریع می‌تواند درمان شده و فرد طول عمری طبیعی داشته باشد. 
رئیس مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری سلامت دانشگاه افزود: با تشخیص به‌موقع، گاهی بیماری بدون جراحی نیز درمان‌شدنی است و مهم‌ترین تأکید در این زمینه، توجه به علائم هشداردهنده و شناسایی زودرس است. علی‌محمد بنان‌زاده، دبیر علمی این همایش و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: امروز تمامی روش‌های تشخیصی و درمانی در زمینه کلورکتال، در دانشگاه علوم پزشکی شیراز به کار گرفته می‌شود و   این دانشگاه از دانشگاه‌های پیشرو در این زمینه است. او هدف از برگزاری این رویداد علمی را ارائه جدیدترین روش‌ها در این زمینه و همفکری اساتید این حوزه برشمرد. سیدمحمدکاظم تدین نیز دبیر اجرایی این کنگره است. یازدهمین کنگره کولورکتال دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با انجام پنج عمل جراحی در بیمارستان شهید دکتر فقیهی، از روزبیست‌ونهم فروردین‌ماه آغاز شد و تا سی‌ام و سی‌و‌یکم فروردین، در مجتمع ولایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی