[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۴
  • دوره جدید

فارس فاقد سایت پسماند صنعتی است، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - پیمان کشاورز
 در حالی که فارس در طرح آمایشی خود نگاه ویژه‌ای به بخش گردشگری دارد اما بروز مسئله‌ای به نام انباشت زباله‌های پلاستیکی در این استان باعث می‌شود تا تحقق این هدف در آینده با چالش مواجه شود. معاون نظارت و پایش سازمان محیط زیست فارس روز گذشته در جمع خبرنگاران با اعلام این موضوع گفت: به دلیل نبود سایت پسماند صنعتی در فارس در حال حاضر این پسماندها به استان‌هایی که مجوز دارند منتقل می‌شود که همین انتقال نیز مشکلات زیادی ایجاد می‌کند و در این زمینه فارس به شدت احساس نیاز می‌کند. محسن جعفرنژاد در ادامه به نبود مدیریت مطلوب پسماند در استان اشاره کرد و گفت: از 102شهری که در فارس وجود دارد تنها در شهر شیراز مدیریت پسماند و زباله به خوبی انجام می‌گیرد و در بقیه شهرها و صددرصد روستاها این امر به صورت اصولی انجام نمی‌گیرد. 
وی میزان تولید زباله در فارس را روزانه حدود 3000تن اعلام کرد و گفت: از این میزان 2100تن آن زباله شهری است که 1100تن آن در شیراز مدیریت می‌شود اما باقی‌مانده آن بدون مدیریت اصولی پسماند دفع شده و موجب آلودگی خاک و منابع زیرزمینی می‌شود. 
این مقام مسئول در ادامه به میزان مصرف پلاستیک در جامعه اشاره کرد و گفت: هرفرد به‌طور متوسط روزانه 3عدد پلاستیک مصرف می‌کند که با توجه به جمعیت استان این میزان عدد و رقم هنگفتی می‌شود و با توجه به مدت حدود 350سال برای بازیافت مواد پلاستیکی در فارس، لزوم جلوگیری از بروز فجایع زیست‌محیطی در این زمینه احساس می‌شود. وی بهبود فرهنگ مصرف‌گرایی، تعیین مالیات برای مصرف مواد پلاستیکی و الزام فروشگاه‌های بزرگ برای تعیین جایگزین کیسه‌های پلاستیکی را از راهکارهای ممکن در جهت کاهش ورود مواد پلاستیکی به چرخه طبیعت برشمرد. معاون نظارت و پایش سازمان محیط زیست فارس در بخش دیگری از سخنان خود به مشکل پسماندهای عفونی در استان پرداخت و تصریح کرد: سالیانه 5000‌تن زباله عفونی در فارس تولید می‌شود که 4000‌تن آن به وسیله دستگاه‌های اتوکلاو موجود در مراکز درمانی بی‌خطرسازی شده و مابقی نیز دفع بهداشتی می‌شوند. جعفرنژاد دلیل نبود بی‌خطرسازی تمام زباله‌های عفونی را نبود دستگاه‌های اتوکلاو در تمام مراکز درمانی استان اعلام کرد و گفت: از 74بیمارستان موجود در فارس 61بیمارستان دارای دستگاه اتوکلاو هستند و بقیه بیمارستان‌ها نیز طبق بخشنامه اعلامی از سوی مراجع ذیربط موظف شدند تا پایان سال 97 نسبت به نصب این دستگاه‌ها اقدام کنند. در غیر این صورت با آنها برخورد قانونی صورت می‌گیرد. وی تعداد بیمارستان‌های فاقد اتوکلاو در شیراز را چهار بیمارستان حافظ، خلیلی، دکتر امامی و ابن سینا عنوان کرد که این مراکز نیز در حال حاضر به صورت دفع بهداشتی نسبت به معدوم‌سازی پسماندهای خود اقدام می‌کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی