[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۶
  • دوره جدید

مرگ حتمی انسان با مصرف استامینوفن، روزنامه شیراز نوین

دانشمندان معتقدند با مصرف اندازه خاصی از استامینوفن در روز، انسان می‌میرد.
استامینوفن از جمله داروهایی است که در سراسر دنیا به میزان زیاد مصرف می‌شود. استامینوفن برای درد‌های مختلفی مصرف می‌شود که باعث تسکین درد می‌شود. از عوارض شایع مصرف استامینوفن می‌توان به از دست دادن کبد اشاره کرد. دانشمندان معتقدند مصرف مقدار مشخصی از استامینوفن باعث مرگ حتمی انسان می‌شود.
بر اساس نتایج تحقیقات این محققان، موارد سالانه از کار افتادگی کبد در اثر مصرف استامینوفن که در آمریکا به نام تجاری تایلنول و در بریتانیا به نام پاراستامول شناخته می‌شود، از ۸۲درصد در سال 1998 به ۱۵درصد در سال ۳۰۰۲ افزایش یافت‌.
‌گروه تحقیقاتی بررسی نارسایی حاد کبد در آمریکا که با شرکت پژوهشگران از دانشگاه‌های مختلف این کشور تشکیل شد، ۲۶۶بیماری که در فاصله سال‌های 1998 تا 2003 به خاطر ازکارافتادگی حاد کبد بستری و درمان شده بودند بررسی کردند. این بررسی‌ها نشان داد ۸۴درصد، ۵۷۲بیمار مبتلا به نارسایی کبدی که به دلیل مصرف استامینوفن کبد خود را از دست داده بودند، به طور غیرعمدی دچار این عارضه شده‌اند ولی ۴۴درصد آنها با تلاش برای خودکشی استامینوفن مصرف کرده بوده‌اند.
داروی بی‌خطر خطرناک استامینوفن یک داروی مسکن و تب‌بر است که مکانیسم اثر آن با داروهای موسوم به داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی مثل ایبوپروفن و آسپرین فرق دارد. گرچه مکانیسم اثر این دارو به خوبی شناخته نشده است، دانشمندان می‌گویند اثر ضددرد آن به دلیل افزایش آستانه درد انسان است. یعنی استامینوفن کاری می‌کند که تحمل انسان در برابر درد افزایش پیدا کند. همچنین اثر ضدتب این دارو از طریق اثر بر مرکز کنترل دمای بدن انسان در مغز اعمال می‌شود.
این دارو یکی از قدیمی‌ترین داروهای مسکن جهان است که هنوز هم استفاده می‌شود. استامینوفن از سال 1951 مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکاست و مصرف آن نیازی به نسخه پزشک ندارد.
البته باید به خاطر داشت که حداکثر مقدار قابل مصرف آن ۴گرم در روز است (یعنی تقریباً ۲۱قرص ۵۲۳میلی‌گرمی) که در ایران رایج است‌. ‌این دارو در کبد متابولیزه شده و دفع می‌شود. لذا کبد یکی از اصلی‌ترین اعضایی است که در صورت مسمومیت با استامینوفن دچار آسیب می‌شود.
اگر استامینوفن با دوز بالا یا به طور طولانی‌مدت یا به طور هم‌زمان با مصرف الکل یا سایر داروهای مضر برای کبد مصرف شود، می‌تواند با خطر ابتلا به مسمومیت کبدی همراه باشد. بر اساس آمار قبلی ۴درصد کسانی که دچار مسمومیت با این دارو می‌شوند کبد خود را از دست می‌دهند.
البته دانشمندان معتقدند که مصرف روزانه بیش از ۵۲گرم استامینوفن مرگ‌آور است‌.

Ariana
۱۳۹۹/۰۲/۱۰

سلام میشه تعداد بدین ؟ یعنی چه تعداد قرص استامینافون با چه دوزی صد درصد کارمو تموم میکنه ؟ راهنمایی کنید لطفا

ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی