[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۵
  • دوره جدید

افزایش صادارات غیر نفتی فارس به ۲میلیارد دلار، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان خواستار شد:
افزایش صادارات غیر نفتی فارس به 2میلیارد دلار
تبادار: به کشت شیرین‌بیان نگاه ویژه شود

 

شیرازنوین - پیمان کشاورز
 استاندار فارس روز گذشته در نخستین جلسه ستاد مقاومتی استان در سال97 خواستار تبیین هدف ۲میلیارد دلار صادرات غیرنفتی برای فارس شد و گفت: انتظار دارم در بحث صادرات غیرنفتی با هرظرفیتی که تاکنون وجود داشته روند کار با جدیت پیگیری و میزان ظرفیت استان برای افزودن محصولات صادراتی جدید به چرخه تولید، بررسی شود. اسماعیل تبادار با اشاره به ظرفیت‌های فراوان فارس در زمینه تولید محصولات گوناگون و تسهیل زمینه حضور سرمایه‌گذاران در فارس گفت: بایستی به‌عنوان مسئولان استان با بخش خصوصی و فعالان عرصه تولید مراوده و ارتباط بیشتری داشته باشیم تا بتوان نسبت به رفع موانع تولید در فارس اقدام کرد تا از این راه به رشد تولیدات کمک بیشتری شود تا ظرفیت محصولات صادراتی فارس افزایش یافته و محصولات مختلفی را به جرگه صادرات استان اضافه کنیم و بتوانیم به هدف صادرات غیرنفتی فارس به مبلغ ۲میلیارد دلار نزدیک شویم.
اسماعیل تبادار در این جلسه با تأکیدبر اهمیت اقتصاد مقاومتی بحث حمایت از کالای ایرانی را زیرمجموعه اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: در این میان همانطور که اهتمام در پرداختن به مصرف کالای ایرانی در دستور کار بخش‌های دولتی و خصوصی قرار گرفته است، تولیدکنندگان نیز بایست نسبت به ارتقای کیفی محصولات خود اقدام کرده و بدانند که این امر یک موضوع دوطرفه است. نماینده عالی دولت در استان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به موضوع بحران آب از تدوین سند راهبردی مشترک به‌عنوان نقشه راه در عرصه مدیریت آب خبر داد و گفت: این سند که در سطح کشوری تدوین شده است به زودی در سطح استان با تشکیل کارگروه مربوطه با ریاست استاندار پیگیری می‌شود تا بتوانیم برنامه‌های راهبردی خود را جهت ارائه به بخش مدیریت بحران تدوین کنیم.
وی در ادامه گفت: میزان 92درصد از آب مصرفی ما در فارس در بخش کشاورزی است که اگر بتوانیم با تعیین روش‌های جایگزین و مدرن آبیاری این بخش را مدیریت کنیم به صرفه‌جویی 15‌تا 20‌درصدی می‌رسیم که مقدار آن به ۲میلیارد مترمکعب می‌رسد و این رقم می‌تواند فارس را از بحران موجود نجات دهد. تبادار همچنین در این جلسه با اشاره به ظرفیت فارس در بخش تولید شیرین‌بیان خواستار نگاه ویژه به این محصول به‌عنوان کشت جایگزین در استان شد و گفت: می‌بایست از ظرفیت کشت داروهای گیاهی در فارس بیشترین بهره را برد چراکه این ظرفیت به ویژه در مورد گیاه شیرین‌بیان با وجود 8کارخانه فرآوری در فارس مغفول مانده است و لازم است تا با زیر کشت‌بردن سطح بیشتر نسبت‌به تولید این محصول و استفاده از ظرفیت 100درصدی کارخانه‌های موجود در فارس اهتمام بیشتری ورزید. در این جلسه علی همتی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس با ارائه گزارش عملکردهای مربوطه در حوزه سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی گفت: در سال جاری تعداد کل پروژه‌های صنعتی اولویت‌دار در حوزه اقتصاد مقاومتی در فارس 14‌پروژه با اعتباری نزدیک به 16هزار میلیارد تومان و 5166نفر اشتغال‌زایی بوده است که از این تعداد 8پروژه بزرگ صنعتی در سال جاری با اعتباری بالغ بر 11هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد. 
همتی با اعلام اینکه در سال گذشته در بحث صادرات غیر نفتی به لحاظ وزنی 30درصد و به لحاظ ارزی نیز 20درصد رشد را شاهد بودیم اعلام کرد: در سال 96 فارس برای اولین‌بار موفق به صادرات شمش فولاد به ارزش 200میلیون دلار شد که با این اتفاق به باشگاه تولیدکنندگان فولاد در کشور پیوست. 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همچنین از بهره‌برداری 222پروژه در سال گذشته با اعتبار 3295میلیارد تومان خبر داد و گفت: پروژه عظیم فولاد پاسارگاد که فروردین سال گذشته با حضور ریاست محترم جمهوری کلنگ آن بر زمین زده‌ شد در حال حاضر 31درصد پیشرفت فیزیکی داشته که با تکمیل و افتتاح این مجتمع672‌نفر اشتغال‌زایی در منطقه صورت خواهد پذیرفت. 
در حاشیه این نشست استاندار فارس در جمع خبرنگاران و در واکنش به خبر حضور نام وی در لیست کاندیداهای شهرداری تهران گفت: بنده در حال حاضر نه به تهران که فقط به فارس فکر می‌کنم. لازم به ذکر است که سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران روز گذشته لیست 28نفر از کاندیداهای پست شهرداری تهران را اعلام کرد که نام اسماعیل تبادار استاندار فعلی فارس نیز در میان این اسامی بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی